• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Diş Bakımının Püf NoktalarıKatılım
1 Kas 2018
Mesajlar
20
Beğeniler
2
Puanları
3
Konum
BURSA
Web sitesi
duguntrendy.com
#1
Diş hiç şüphesiz bebeklikten itibaren düzenli olarak kontrol edilmesi gereken bir organdır. Ağız temizliği ve damak temizliği ile beraber yediğimiz, içtiğimiz şeylere de dikkat etmemiz gerekmektedir. Diş bakımı ihmal edildiği taktirde farklı kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Diş bakımının püf noktaları vardır. Bu püf noktalar bilindiği ve uygulandığı taktirde ağız sağlığı kontrol altına alınmış olacaktır. Diş bakımının püf noktaları gündeme geldiği zaman dişlerin nasıl fırçalanacağı soru da karşımıza çıkar. İşte 3 aşamada dişlerin fırçalanmasına dair ipuçları;
  • Diş fırçanızı 45 derecelik bir açıyla tutmalısınız
  • Dişlerin dış yüzeyi kadar iç yüzeyleri de fırçalanmalıdır
  • Son olarak dişlerinizin çiğne yüzeylerini düz bir şekilde fırçalamalısınız
Evde Diş Bakımı

Düzenli olarak doktor kontrolüyle diş bakımı yaptırılabilir. Fakat en önemli husus evde diş bakımına nasıl dikkat edildiğidir. Evde diş bakımı için diş fırçası, diş macunu ve doğru fırçalama yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Rutin bir şekilde evlerimizde yaptığımız ağız ve diş bakımı ilerleyen yaşlarımızda çıkabilecek sıkıntıları önleyebilmektedir.

Nasıl Bir Diş Fırçası Kullanmak Gerekir?

Evde diş bakımı için gerekli olan ilk şey diş fırçasıdır. Sabah, akşam veya gerektiğinde her yemeğin ardından dişimizi fırçalamak gerekmektedir. Yanlış diş fırçası kullanımı dişleri temizlemeyeceği gibi diş etlerine zarar verebilmektedir. Diş bakımının püf noktaları arasında ilk sırada yer alan doğru diş fırçası;
  • Ağızda ulaşılması zor bölgelere rahatlıkla ulaşabilen,
  • Küçük fırça başlığına sahip,
  • Diş etlerini zedeleyecek sertlikte olmayan,
  • Yumuşak başlıklı,
  • Yuvarlatılmış kıllı olmalıdır.
Doğru diş fırçası seçiminin ardından dişlerimize uygun bir diş macunu seçmek gerekmektedir. Günde iki kez mercimek tanesi büyüklüğünde fırçaya sıkılmalı ve fırçalama işlemi bittikten sonra bol su ile ağız içi durulanmalıdır. Ayrıca diş macunu sıkılmadan önce diş fırçası ıslatılmamalıdır.

Doğru Diş Fırçalama Yöntemi

Dişlerimize bakmanın en sağlıklı yolu doğru ve düzenli fırçalamaktır. Diş fırçası 45 derecelik açıyla diş ve diş eti arasına yerleştirilmelidir. Damak dişleri, çene dişleri, arka dişler her biri teker teker yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Üst çene dişleri yukarıdan aşağıya, alt çene dişleri de aşağıdan yukarıya olacak şekilde temizlenmelidir. Dişlerin iç kısmı da aynı şekilde fırçalanır. Ardından ısırma ve çiğneme işlemi yapılan bölgelerde ileri geri hareketlerle temizlenmelidir. Bu işlem yaklaşık olarak 3 dakika sürmelidir ve sonunda dil temizlenmelidir.

Diş İpi Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Her ne kadar doğru diş fırçası kullanılsa da fırçanın ulaşamayacağı bölgeler vardır. Diş bakımının püf noktaları arasında diş ipi kullanmak vardır. Diş eti çizgisiyle dişlerin birleştiği noktalar arasında temizleme işlemi yapmaktadır. Diş ipini her yemekten sonra kullanmak dişlerin arasında kalan kalıntıların hemen atılmasını sağlayacaktır. Bu da plak birikimi, çürüme veya diş eti rahatsızlıklarını kolaylıkla önleyecektir.

Kaynak: https://netaklinik.com/dis-bakiminin-puf-noktalari/
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
2,714
Mesajlar
5,942
Kullanıcılar
1,741
Son üye
sophijohn751