• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

3 Aralik 2021 Kripto market cokmesinin kimsenin farkedemedigi sebebi - Part 1

Merhaba arkadaslar,

Ben Kanada'da yasiyorum ve 2015 yilindan beri aktif olarak crypto trading yaparak hayallerimin ustunde noktalara geldim. Esim ve bebegimizle birlikte su anda cok keyifli bir yasantimiz var.

Yaklasik 15 yildir yurtdisinda yasadigimdan Turkcem zayifladi, o yuzden kimi zaman Ingilizce kelimeler kullanirsam ya da yazdiklarimda ufak anlam bozukluklari olursa lutfen affedin.

Ilk olarak size bu yaziyi yazmamin sebebiyle baslayayim. Su anda yabanci medyada kripto marketlerinin bugun neden cakildigiyla ilgili cikan haberlere bakiyorum ve bence hicbirisi sorunun asil sebebini yazmiyor ya da bilmiyor. Birkac gun once Turkiye'de yasayan kardesim arkadas ortamlarindan ya da Twitter/Telegram gruplarindan duyma bilgilerle satin aldigi kriptolari ve altcoinleri gosterdiginde cok uzuldum, cunku aldigi altcoinlerden birkac tanesi disinda hepsinin yok olacagina eminim. Turkiye'deki bircok arkadasimin yillarca hem kriptoda ve hem de dolarin yukselmesi nedeniyle buyuk miktarlarda paralarini (ve omurlerinden yillarini) kaybettiklerini gormek beni gercekten cok uzuyor. Belki bazilarinizin ilgisini ceker ve sizlerle yardimi olur diye umarak bazi bilgilerimi paylasmaya karar verdim.

Bugun tum kriptolarin cakilmasini ben iki haftadir bekliyordum ve elimdeki tum kriptolari Kraken hesabimda dun aksam nakit dolara cevirmistim, o yuzden su anda olanlari buyuk bir keyifle izledigim itiraf etmek zorindayim (gerci keske 8 Kasim'da satsaymisim ve dolara cevirseymisim!). Kripto piyasasinin dibi gordugunu inandigim anda tum favori kriptolari ve altcoinleri daha dusuk fiyattan yeniden satin alacagim.

Bugunku piyasalarin cakilmasinin sebebi bence cok acik ve basit. Bu durumla ilgili atalarimizin soyledigi cok guzel bir soz var "Ates olmayan yerden duman cikmaz". Simdi size tum olan bitenleri "kendimce" yorumlayayim.

Bazilariniz biliyordur, "stablecoin"lerin buyuk kisminin fiyati dolara sabitli. Ornegin, Amerikan dolarina sabitli Tether (USDT), market ciksa da dusse de tum kosullarda bir dolara esit. Ben stablecoinlerin gelecekte cok daha fazla yayginlasacagini ve kullanilacagini dusunuyorum fakat tum avantajlarina ragmen stablecoin sisteminin buyuk bir problemi var. En buyuk stablecoin firmasi Tether'in dolandirici olma ihtimali cok yuksek ve piyasanin bugun cakilmasinin ana sebebi bence buydu. Soyle aciklayayim..

Normal kosullarda Tether'in duzenledigi her kripto birimi icin elinde 1 Amerikan Dolari olmasi gerekiyor. Uzun suredir kripto kulislerinde dolasan soylentilere gore su anda en buyuk stablecoin olan Tether'in elindeki nakiti duzenledigi kriptolarin bedelinin cok altinda. Arastirmacilar, gazeteciler ve Amerika'nin kanun duzenleyicileri Tether'i son birkac yildir inceliyor, fakat su ana kadar kesin olarak bir seyi ispatlayamadilar.

(Karakter limiti nedeniyle tek bir iletide paylasamadim ve ikinci bir konu basligi actim).

Son düzenleme:

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,533
Kullanıcılar
2,420
Son üye
diyarbakirhaber