• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

3 Aralik 2021 Kripto market cokmesinin kimsenin farkedemedigi sebebi - Part 2

Tether'in kendisini sorgulayanlara karsi sundugu belgeler cok ikna edici degil. Neden mi?

Ilk neden: Su anda kimse Tether'in $78 milyar dolar olmasi gereken naktinin (cunku piyasada 78 milyar USDT var) nerede oldugunu bilmiyor. Bakin $78 milyar dolar diyorum! Turkiye'nin gayrisafi milli hasilasinin 720 milyar dolar oldugunu goz onunde bulundurdugumuzda Tether'in ne kadar devasa bir stablecoin oldugunun farkina kolaylikla varabiliriz.

Ikinci neden: Tether $30 milyar dolarinin kisa vadeli borclara (short-term loans) yatirdigini iddia ediyor. Bu miktarin normal kosullarda Tether'i finansal piyasalardaki en buyuk oyunculardan birisi yapmasi gerekiyor. Ancak garip olan su ki, bu alandaki cogu finansal kurum ve bankaci Tether isimli bir firmanin varligindan bile haberdar degil.

Bu iste bir is var, bircok tutarsizlik var! Iste tam da bu yuzden ilk kisimda "ates olmayan yerden duman cikmaz" atasozumuz aklimdan gecti. Ayni sekilde dusunen baska bir kurum daha var. Gectigimiz hafta basinda Amerika Senato Komitesi'nin bankaciliktan sorumlu departmani Tether'in CEO'sundan finansal, operasyonel ve prosesleriyle ilgili bilgi istedigi bir mektup gonderdi. Mektubun kopyasina ve icerigine su linkten, habere de bu linkten ulasabilirsiniz. Bu mektupta senato Tether'e bilgileri sunmasi icin 3 Aralik'a kadar sure verdi. Ve bilin bakalim ne oldu? Tether Amerika Senato Komitesi'ne tum bilgileri sunmadi, dolayisiyla senato su anda Tether'in ve tum yoneticilerinin finansal sisteme baglantisini kesebilir. Eger boyle bir sey sozkonusu olursa da Tether'in cokme ihtimali var. Bu durumun kripto dunyasinda doguracagi sonuclari ben bekliyordum ve tum kriptolarimi satip 2 Aralik'ta dolara cevirmistim. Tether'deki yolsuzluk neden diger kripto para birimlerini etkilesin ki diye mantikli bir soru sorabilirsiniz. Nedeni bircok altcoin'in BTC ya da Ether ile degil, yalnizca Tether ile satin alinabiliyor olmasi. Bu yuzden de Tether kripto marketinde buyuk bir likiditeye ve guce sahip.

Gordugum karariyla neredeyse kripto marketindeki hic kimse bu yukarida bahsettigim konudan bahsetmiyor. Bu yuzden aklim biraz karisik. Piyasadaki cokusun nedeni (bence) bu kadar barizken herkes kendince sebepler bulmaya calisiyor. Kimileri Cin'in kripto mining'ini yasakladigina bagliyor, kimileri markette duzeltme oldugundan bahsediyor. kimileri de Amerikan merkez bankasinin mudahalesine bagliyor. Benim yorumlamamsa yukaridaki sekilde.

Kesin olan tek sey, kriptonun hayatimizin ve finansal sistemin bir parcasi olmasinin onunu artik dunyada hicbir devletin durduramayacagi. Eger uzun vadeli yatirimci iseniz (3-4 yil ve ustu) ve siklikla kripto alim satimi yapip kar yapma stratejiniz yoksa, bugunku cokusten dolayi bence endiselenmenize cok da gerek yok. Bitcoin, Etherium, Solana gibi bircok kriptonun ve altcoinin birkac yil icinde bugunku kat be kat ustunde olacagina eminim. Ancak bu sirada Bitcoin'in ya da Etherium'in sizi zengin yapacagini falan da zannederseniz yanilirsiniz, cunku Bitcoin'i diyelim ki onceden 30 bin dolar seviyelerinden aldiysaniz ve BTC'nin fiyati 4-5 sene icinde sozgelimi 300 bin Amerikan Dolari bile olsa, ilk basta yatirdiginiz parayi yalnizca 10'a katlamis oluyorsunuz. Bu kazanc tabii ki kulaga hos gelebilir, ama bence kimseyi zengin ya da emekli yapmaya yetmez. Cogunuzun bana katilacagi uzere asil firsatlar altcoinlerde.

Uzun vadede 50, 100 ve hatta daha fazla kat artacagini dusundugum altcoinler hakkindaki arastirmalarimi ve dusuncelerimi zaman buldukca ilerideki gunlerde sizlerle paylasmayi umuyorum.

Size en buyuk tavsiyem, yatirim olarak elinizde Tether (USDT) tutmayin, cunku Tether'in sonu cok da iyi gorunmuyor ve su anda COK RISKLI bir yatirim.

Umarim marketteki bu cokus sizi cok etkilememistir, ancak etkilediyse bile keyfinizi cok bozmayin. IBM'in eski genel baskani Ginni Rommetty'nin cok sevdigim bir sozu var; "Growth and comfort do not coexist". Elimden geldigince Turkce cevirisi su: "Gelisim ve komfor ayni anda bir arada bulunmazlar". Su anda komforsuz gunlerden geciyoruz, ancak bu gunler de gececek. Yakinda yeniden paramiza para katmaya devam edecegiz ve kripto sisteminin dunyada daha da yayginlasmasini ve finansal sistemi temelden degistirmesini hep birlikte izleyecegiz.

Sevgiler ve selamlar arkadaslar. Kendinize ve kriptolariniza cok iyi bakin.

Cucurucu

Son düzenleme:

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,490
Kullanıcılar
2,334
Son üye
gossipbagel