AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU) - Aelf Kurumsal 0.7.0 Beta Microsoft Azure'da!


KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Ekosistemi Blockchain Birlikte Çalışabilirliğini Nasıl Elde Eder?Blockchain teknolojisi, Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden bu yana on yıl içinde hızla ilerledi. Özellikle son zamanlarda teknoloji, kripto paranın ilk kullanım durumunun ötesinde ilgi ve tanınma kazanmıştır. Blockchain; ticaret finansmanı yerleşimleri, tedarik zinciri yönetimi, dijital kimlik ve sözleşme hukuku gibi çok çeşitli uygulamalar sunmaktadır.

Ancak blockchain sistemleri, şu anda çok yönlü bir işletim sisteminin işlevselliğini sunmamaktadır. Bitcoin ve ondan çatallanan diğer kripto para birimleri tek kullanımlık uygulamalardır. Ethereum gibi dağıtılmış uygulama platformları, bir işletim sisteminin özelliklerini çoğaltmaya çalışmıştır ancak bazı ciddi sınırlamalar vardır.

Bu sınırlamalar arasında hız, güvenlik ve çeşitli spesifik iş gereksinimlerine göre özelleştirme yeteneği eksikliği bulunur. Bu nedenle birçok işletme, izin verilmiş dağıtılmış defterleri tercih ederek merkezi olmayan kamu/halka açık blok zincirlerinin avantajlarından yararlanma konusunda isteksizdir. Bu, blockchain teknolojisinin onları korkutmak için bir şey olduğu anlamına gelmez ancak bunu dikkatli bir şekilde ele alırlar.

Blockchain Manzarası (Landscape) İşletim Sistemi (OS) Öncesi Bilişime Benzer mi?

Microsoft'un Windows'u geliştirene kadar, günlük işletmelerin kelime işleme gibi görevler için bilgisayar kullanmadığını düşünün. İşletim sistemleri kullanıma sunulduktan ve giderek daha kullanıcı dostu hale geldikten sonra, bilgisayarların ticari benimsenmesi ve dolayısıyla uygulamalar artmaya başladı. Geliştiriciler; farklı iş ihtiyaçları için uyarlanmış, belirli amaçlara hizmet eden daha fazla uygulama oluşturmaya başladı.

Blockchain, işletim sistemi öncesi bilgisayarlarla benzer bir sorunla karşı karşıyadır. Birçok farklı işletme türünün kullanımına uyum sağlayabilecek hiçbir işletim sistemi olmadığından, teknoloji bugüne kadar yaygın bir şekilde ticari olarak benimsenmeyi başaramamıştır. İş ihtiyaçları, tek bir Blockchain'in her amaca uygun hale getirilmesi için çok geniş ölçüde değişir.

Örneğin; yasal ve veri gizliliği gereklilikleri sağlanamıyorsa, ticaret finansmanı için anlık anlaşmalara gerek yoktur. Perakendecilerin, Black Friday gibi alışveriş tatillerinde talep edilen zirveleri karşılaması gerekir. Mevcut blockchain altyapısı, diğerinden ödün vermeden bu çelişkili talepleri karşılayamaz.

Neden Aelf Farklıdır?

Aelf, tamamen birlikte çalışabilir ve bu nedenle ticari kullanıma uygun özelleştirilebilir bir blockchain ekosistemi ile bu sorunların üstesinden gelmeye çalışır - blockchain için bir Linux. Sistem güncellemeleri için yönetişim, işlem hızı, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik gibi sorunları çözerek temel sistemi sağlıyoruz.

Geliştiriciler, daha sonra belirli iş veya ticari ihtiyaçlar için özelleştirilebilir yan zincirler oluşturmak için Aelf Kernel’i kullanabilirler. Ayrıca Aelf; her bir yan zincirin Bitcoin veya Ethereum gibi diğer blok zincirlerinin yanı sıra birbirleriyle etkileşmesine izin vererek varlıkların, kullanıcıların ve bilgilerin farklı uygulamalar arasında paylaşılmasını sağlamaktadır.

Aelf Birlikte Çalışabilirliği Nasıl Sağlar?

Birlikte çalışabilirliği sağlamak için Aelf, iki yenilikçi özellik kullanır. Yan zincirler, kaynakların ayrımı ve akıllı sözleşme işlevselliği yoluyla ölçeklenebilirlik sağlar. Bunun yanı sıra DPoS protokolü, hızlı işlem onayları ile uyarlanabilir bir yönetişim sistemi sağlar.

Yan zincirler

Aelf, herkese/her şeye uyan tek bir blockchain konsepti üzerinde çalışmaz. Bunun yerine sistem, bir ana zincir omurgasında çalışır ve dallı yan zincirler bir indeksleme sistemi ile ana zincire bağlanır.

İndeksleme sistemi iki tür yan zinciri tanır:
• Bitcoin veya Ethereum gibi yüksek öneme sahip dış zincirler
• Dahili yan zincirler

Ana zincir, akıllı sözleşmelere sahip değildir. Akıllı sözleşmeler, dahili yan zincirler üzerinde geliştirilir. Her bir yan zincir, belirli bir akıllı sözleşme işlevselliği ve/veya iş gereksinimi sunar.

Örneğin; bir yan zincir bir dijital varlık değişimi olarak işlev görebilir, bir diğeri ise varlık depolamasını dijital bir cüzdan olarak işleyebilir. Dijital varlık değişimi yan zinciri çok ağır hale gelirse, farklı dijital varlık türlerini işleyen alt zincirlere ayrılabilir/dallanabilir.

Yan zincirler, sadece ana zincir aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilir. Bu şekilde bir yan zincirde herhangi bir zirve veya darboğaz yaşanıyorsa, sistemin geri kalanı etkilenmez.

DPoS

Ana zincirde birden fazla yan zincir endekslenmesi, Bitcoin gibi bir blok zincirindeki tipik işlem onayından daha karmaşıktır. Buna ek olarak Aelf, daha karmaşık bir yapıda kurumsal bulut hizmetleri sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Bu nedenle PoS veya PoW uygun değildir; bu yüzden ana Aelf blok zinciri, DPoS protokolünü kullanır. DPoS; PoW veya PoS'dan daha hızlı ve daha öngörülebilir olmanın ikili avantajlarını sunarken, aynı zamanda yüksek güvenlik düzeylerine de bağlı kalmayı sağlar.

DPoS'da ELF token sahipleri, madencilik düğümlerini seçer. Madencilik düğümleri, Aelf’in tüm kurallarını uygular ve madencilik ödüllerinin nasıl dağıtılacağına karar verir. Yan zincirler, kendi konsensüs protokollerini benimsemekte serbesttirler ancak madenciliği Aelf ana zinciri ile birleştirmeleri teşvik edilmektedir.

Aelf token sahipleri, 2N + 1 madencilik düğümünü delege eder. N, 8 ile başlar ve her yıl 1 artar. Geleneksel kurulumdan farklı olarak her bir düğüm, biri işlemleri işlemek diğeri veritabanı depolama için olmak üzere iki kümeye bölünmüş bir bilgisayar kümesinden oluşur.

Bir Araya Getirme

Yan zincirlerden yan zincirin genel ekosisteme katkısına bağlı olarak belirlenen ELF tokeni olarak bir işlem ücreti alınır. Bu nedenle en çok katkı verenler, en az ücreti öderler.

Yan zincirler işlem gördükçe ana zincirdeki madencilik düğümleri, yan zincirlerden gelen bilgileri okuyarak bir Merkle Ağacı oluşturur. Ana zincirdeki her blok, daha sonra blok başlığındaki Merkle Tree köklerini kaydeder. Bir yan zincir başka bir yan zincir ile iletişim kurmaya ihtiyaç duyarsa, bunu ana zincir blok başlığını dahil ederek ana zincir aracılığıyla yapabilirler.

Yan zincirler, diğer alt zincirleri endekslemek için kendi dalları içinde oy kullanabilirler. Alt zincirler, istedikleri takdirde birden fazla yan zincir tarafından endekslenmeyi talep edebilir. Yan zincirler, onlardan dallanan alt zincirlerden ücret talep edebilir.

Tamamen birlikte çalışabilir bir blockchain ekosistemi ile Aelf, diğer blockchain altyapısının kullanıcılarının karşılaştığı zorlukların birçoğu tarafından sınırlandırılmayan çeşitli potansiyel iş kullanım durumları sunar. Bunlara finansal hizmetler, dijital kimlik, akıllı şehir ve Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları dahildir. Ethereum, EOS veya diğer platformlar üzerine inşa edilmiş mevcut merkezi olmayan uygulamalar; Aelf uygulamalarıyla etkileşime girebilir. Aelf ekosistemine katılmak isteyen şirketler, istedikleri kadar küçük ve ölçekli bir başlangıç yapma fırsatına sahiptir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/h...eves-blockchain-interoperability-a2aea876c035
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Kernel’i (Çekirdek) oluşturmakÇekirdek, sistemin merkezinde bulunan önemli bir yazılım parçasıdır. Başlıca rollerinden biri de işlemleri göndermektir. Kernel, durumunu “World State” adlı bir yapıda depolar. Her akıllı sözleşmenin durumunu da içeren sistemdeki her hesabın durumlarını içerir. Son haftalarda, çekirdeğin ana bileşenlerini oluşturan devletin depolanması, işlem planlaması ve akıllı sözleşmeler üzerinde duruldu.

Zincirdeki tüm hesapların durumunu içeren World State’i uyguladık. Verilerin bütünlüğü ve doğruluğu, Merkle Ağacı yapısı ile doğrulanır. Sistemimizi farklı veri sağlayıcılarla arayüzlemek için, Aelf'in farklı veri depolama çözümleriyle çalışmasına izin veren veri erişim mekanizması uygulandı.

Zamanlayıcı, çekirdeğin çok önemli bir parçasıdır. Çünkü sorumluluğu, çalışan makineler tarafından yürütülecek işlemleri göndermektir. Belirli işlemlerin diğerlerinden önce tamamlanması gerektiğinden, zamanlayıcı hangi işlemin paralel olarak işlenebileceğini ve işlenemeyeceğini hesaplamalıdır. Tasarım stabilize edildi ve çözüm hayat geçirildi.

Çekirdek, sistemimize yeni akıllı sözleşmeleri dağıtabiliyor. Bir sözleşme dağıtıldıktan sonra kullanıcılar, bu akıllı sözleşmelerde yöntemler çağırabilir. Akıllı sözleşmelerde kod çağıran işlemleri işleyen mekanizmayı uyguladık.

Çekirdek, bir bilişim kümesinde (aynı ağda çok sayıda bilgisayar) çalıştırılacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi Zamanlayıcının rollerinden biri, çalışan makineler tarafından yürütülecek işlemleri göndermektir. Bunun çalışması için küme içi iletişimi amacıyla ağ katmanı ve iletişim protokolü uygulanmaktadır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/building-up-the-aelf-kernel-baaec66b2741
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf: Ticari ölçekli işlemleri ve ölçeklendirme olanaklarını ele alan paralel işleme

Gerçek iş dünyasına hizmet eden Blockchainler için en büyük engellerden biri düşük işlem hızıdır. Bu durum geçmişte belirli işlemlerin güçlü mikroişlemciler ile çözülmesinin dakikalar veya saatler alabileceği merkezi bilişim sistemlerinde görülmüştür. Bu, bilgisayar hizmetlerinin neler sunabileceği olasılığını sınırlar. Neyse ki, bilgisayar bilimcileri bilişim performansını iyileştirmek için etkili bir yaklaşım kullanıyorlar: paralel işleme.

Aelf, bağımsız işlemler için paralel işlemeyi kullanır

1. Aelf, işlemlerin statik durumunu analiz eder ve her bir işlemin etkilenen veri aralığını değerlendirir. Şekilde gösterildiği gibi okuma/yazma çakışmaları olmayan işlemler, daha sonra her bir işlemin çıktısını etkilemeyen farklı gruplar halinde kategorize edilebilir.
2. Blok oluşturma sürecinde düğümler, işlemlerin muteksine dayalı olarak farklı gruplara işlemler atar. Bir grup içindeki işlemler sıralı işlemeyi benimserken, tüm gruplar aynı anda işlenir.
3. Diğer işlemler işlenirken veri aralığı değişikliklerinden etkilenen özel işlemler için düğümler, paralel olarak işlenebilecek işlemlere öncelik verir. Yeterli işlem ücretleri ile paralel olmayan bir gruptaki bu özel işlemler sırayla işlenecektir. Aksi takdirde düğümler, bu işlemleri işlemeyi reddedebilir.Paralel işleme, Amdahl yasası ile tam olarak açıklanabilir.Yasa, tüm görevin yürütülmesinin iyileştirmenin büyüklüğüne bakılmaksızın sistemdeki kaynakların iyileştirilmesi ile arttığını göstermektedir. Teorik hızlanma, her zaman görevin iyileştirmeden yararlanamayan kısmı ile sınırlıdır.

Hesaplar arasındaki işlemlerin çoğu muteks olduğundan paralel olarak işlenebilir. Ancak mevcut Blockchain teknolojileri, verileri sırayla işleyerek büyük miktarda bilişim kaynağını boşa harcamaktadır. EVM'yi örnek olarak alalım. Tüm veri ve talep gaz ücretleri için sıralı işlemeyi benimser ve düşük işleme verimliliği ile sonuçlanır.

Aelf, bilgisayımsal güç arttıkça ölçeklenebilir performans sağlar

Veri işleme hızının kendisinin optimize edilmesi nihai hedef değildir. Paralel işlemenin önemi ölçeklenebilirlik potansiyelidir.

Hepimiz Ethereum'un ölçeklenebilirliği konusundaki yoğun tartışmaları gördük. Zorluk, Ethereum'daki bir düğümün işlemleri sadece sırayla işleyebilmesidir. Böylece, Ethereum'un tüm işleme hızı en yavaş düğümle sınırlıdır. Böylece, Ethereum'un tüm işleme hızı en yavaş düğümle sınırlıdır.

Cosmos basit bir çözüm sunar. Çok fazla kişi kullandığı için bir bölgede işlem hızınız yavaşlarsa, Hub'a başka bir bölge ekleyip kullanıcıların yarısını o bölgeye yönlendirerek işlem hızınızı iki katına çıkarırsınız. Ancak birim başına işlem işlemelerinin verimliliği, daha fazla bilişim gücü eklendiğinde bile hâlâ sınırlıdır.

Aelf, işlemleri işlemede bulut bilişimi tanıtıyor. Aelf Çekirdeği (Kernel), her düğümün bir bilgisayar kümesinde çalışmasını sağlar. Aelf ekosistemine daha fazla bilgisayımsal güç katıldığında yalnızca sistem güvenliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda işlem hızını orantılı olarak artırır. Şekilde gösterildiği gibi Aelf, okuma/yazma çakışmaları olmayan işlemleri farklı kategorilere ayırır ve daha sonra farklı işlem gruplarını aynı anda işler.

Ancak ölçeklendirme çok boyutlu bir konudur. Bir teşvik mekanizması ve konsensüs mekanizması aracılığıyla ölçeklendirmenin en iyi nasıl elde edilebileceği düşünmeye değerdir. Aelf’in token tasarımı ve konsensüsü, bu alanda ilgi çekici bir keşif sağlamaktadır.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/g...ns-and-possibilities-for-scaling-5d0be76d654a
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
🔊 Kripto Marşı'nı duyurmaktan gurur duyuyoruz! Ekibimizin son birkaç aydır üzerinde çalıştığı bir şey! Şarkıda rekor sayıda projeden bahsettik ve dünya çapında benimsenmeyi teşvik etmek için herkesi bir araya getirmeyi umuyoruz!

Teaser'ı dinlemek için linke tıklayabilirsiniz ➡️
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Enterprise (Kurumsal) 0.9.2 Resmi Olarak Piyasaya SunulduAelf Enterprise v0.9.2, bir kapsamlı ticari blockchain çözümüdür. Temel uygulamaları ve temel hizmetleri destekleyen tamamen geliştirilmiş bir blockchain ekosistemi, geliştirme paketi ve belgeleri içerir.

Bundan önce Aelf Enterprise v0.9.1, ana ağı başlatmak için gereken tüm işlevleri yerine getirmişti. Aelf Enterprise v0.9.2 daha da optimize edilmiştir. Genel/halka test ağı kodu, yükseltme işleminde gereksiz koda neden olabilecek veri yapısı değişiklikleri nedeniyle temiz bir yükseltme şeklinde Aelf v0.9.2 olarak güncellendi.

Aelf Enterprise 0.9.2 Sürümü Sistem Entegrasyonu

1. Aelf Enterprise

• aelf v0.9.2
• DevKit v0.9.2

2. Aelf Harici Uygulamalar
• aelf Blockchain scanner (tarayıcı) v0.2.4
• aelf Scanner (tarayıcı) Mysql plugin (eklentisi) v0.9.2
• aelf Explorer (Kâşif) v0.9.2
• aelf Wallet (Cüzdan) v0.9.2
• aelf JS SDK 3.2.26
• aelf-bridge 0.0.8
• Nodejs v0.1.36’da aelf CLI

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı v0.9.2
Aelf Enterprise 0.9.2'nin temel yeni özellikleri şunlardır:
• Optimize edilmiş yönetişim modelleri
• Optimize edilmiş ortak yönetişim yetkisi
• Optimize edilmiş çapraz zincir indeks ücreti
• Optimize edilmiş özel yan zincir yükleme/şarj modeli

Ayrıntılı Güncellemeler

1.Güncellemeler ve Tanıtım
1.1 aelf v0.9.2
https://github.com/AElfProject/AElf
• Ana/yan zincir dağıtımı için optimize edilmiş sözleşme yetkisi
• Optimize edilmiş yönetişim modeli: Artan olumsuz ve çekimser oylar
• Optimize edilmiş yönetişim yetkisi
• Yükleme/Şarj algoritması ile ilgili acs1/acs8 parametreleri güncellendi
• Optimize edilmiş çapraz zincir işlemleri
• Yan zincirler için yükleme indeksleme ücretleri mantığı geliştirildi
• Optimize edilmiş çapraz zincir indeks ücreti: vadesi geçmiş ücreti destekleme
• Kullanıcının ücretine/yüküne desteklenen tokenler listesi eklenmesi
• Optimize edilmiş üretim düğümleri cezaları: ekonomik ceza belirtildi
• Sözleşme eklenmiş sürüm yönetimi
• Sözleşme yürütme tarafından desteklenen Assembly kaldırma
• Statik analiz sonuçlarına göre optimize edilmiş kod
• Dotnet core 3.1'e yükseltildi ve ABP yapısı güncelledi

1.2 Devkit v0.9.2
• aelf-boilerplate https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate
Aelf nuget paketi v0.9.2 olarak güncellendi
• Geliştirilmiş geliştirici dokümantasyonları https://docs.aelf.io/
Sözleşme arayüzünün ilgili belgelerinin iyileştirilmesi

2. Aelf Harici Uygulamalar Güncellemesi
2.1 aelf-bridge
https://github.com/AElfProject/aelf-bridge

Merkezi olmayan uygulamaların (DApp) herhangi bir cüzdan bilgisini depolamasına izin verilmediğinden, cüzdan uygulaması Aelf cüzdan bilgilerini depolar ve doğrudan Aelf zinciri ile iletişim kurabilir. Cüzdan bilgilerini korumak ve DApp'lere zincir ile etkileşim yeteneği sağlamak için Aelf-bridge, cüzdan ile etkileşim için kullanılabilir.

Burada açıklanan cüzdan uygulaması, diğerlerine ek olarak bir mobil (iOS/Android) yerel uygulama ve bir masaüstü uygulaması içerir.

2.2 aelf Explorer https://github.com/AElfProject/aelf-block-explorer
• Güncellenmiş oylama ve kaynak alışveriş mantığı
• Basit kullanıcı arayüzü, daha basit ve daha verimli
• Aelf genel test ağının blok zinciri tarayıcısının adresi:
- Ana zincir: https://explorer-test.aelf.io
- Yan zincir 1: https://explorer-test-side01.aelf.io/
- Yan zincir 2: https://explorer-test-side02.aelf.io/
- Yan zincir 3: https://explorer-test-side03.aelf.io/
- Yan zincir 4: https://explorer-test-side04.aelf.io/
- Yan zincir 5: https://explorer-test-side05.aelf.io/

2.3 Nodejs’de aelf CLI https://github.com/AElfProject/aelf-command
• Teklifle ilgili yöntemler ekleme

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-enterprise-0-9-2-officially-released-6913954496c6
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
Gerçek varlık birlikte çalışabilirliğini içeren ilk cüzdanÖlçeklenebilirlik, blockchain dünyasında 2018/19 boyunca spot ışığı tuttu ancak yeni bir lider, ölçeklenebilirliği bir tarafa itti – IBC (Inter-Blockchain Communication) veya Blockchainler arası iletişim, dünyanın dört bir yanındaki birçok kişi tarafından uzun süre tartışıldı ve bunu ortaya atan ekip(ler) birçok kişi tarafından blockchain için kutsal kâse bulmuş gibi görülecektir. Bu sıcak konu, 2020'de blockchain endüstrisinde yankılanıyor.

Kullanım durumu geliştirme, yönetişim protokollerinde olduğu gibi hızla ilerlemiştir. Özel blok zincirlerinde bir parçada yazıldığı gibi birçok işletme, bugünün manzarasında blockchain teknolojisini benimserlerse bir veri silosunun izolasyonunu yaşayabilir. IBC, buna ve diğer birçok soruna karşı koyar.

IBC (Blockchainler Arası İletişim)

IBC, bir Blockchain’in başka bir Blockchain ile iletişim kurma yeteneğidir ve iki kategoriye ayrılabilir: Blockchain içi İletişim ve Blockchainler arası iletişim.

IBC'yi Blockchain içi iletişim olarak tartışırken, farklı akıllı sözleşmeler arasındaki tek bir zincir içindeki iletişim ile de ilgili olabilir.

Blockchain İçi İletişim
IBC ile ilgili olarak bu kavram, birçok yan zincir veya Shard’ın gelişmesine izin veren blok zincir ekosistemleri ile ilgilidir. Bir yan zincirin/Shard’ın diğer herhangi bir yan zincir/ Shard ile iletişim kurmasına izin verir. Bu durumda, her iki zincir de normal olarak aynı yönetişim protokolleri ile sağlanır ve aynı ana zincire bağlanır.

Blockchainler Arası İletişim

IBC ile ilgili olarak bu, iki kavramdan en zorudur ve bir blok zincirin başka bir tamamen bağımsız blok zinciriyle doğrudan iletişim kurma yeteneğini temsil eder. Bu, bir Ethereum kullanıcısının Bitcoin ağında bir işlemi başlatması gibi olacaktır.

IBC'nin şu anki sınırlamaları, bir Apple veya Android cihazında oluşturulan herhangi bir dosyayı açamayan veya bunlarla etkileşime giremeyen Windows kullanıcıları ile karşılaştırılabilir. Ya da bir bankanın kullanıcısının fonlarını başka bir bankayla kullanamaması gibi… Bu, bir mağazanın hangi bankayı kullandığını bulmak zorunda kalmanıza ve paranızı ilgili mağazadan satın alma yapabilmek için o banka tarafından kullanılan tokene dönüştürmenize neden olur. Bu, günümüzün bağlantılı dünyasında pratik değildir.

Cüzdanlar için karmaşıklık


Bu konsepti blockchain dünyasına geri götürerek, Bitcoin tutabilen ancak üzerinde çalıştığı platformdan bağımsız olarak herhangi bir uygulamaya bağlanabilen bir cüzdanınız olduğunu hayal edin. Ethereum ağında (veya başka bir platformdaki) satın alma yapabilir veya herhangi bir akıllı sözleşme ile etkileşime girebilirsiniz.

Bu fikir, bunu gerçeğe dönüştürmek için aşılması gereken iki ana engel sunmaktadır. Birincisi, çapraz zincir işlemlerinin birden fazla işlemin iş birliğini içermesidir. Çapraz zincir işleminin tamamlandığından emin olmak için cüzdanın iki işlem başlatması gerekecektir. İşlemlerin göreceli olarak düşük bir zaman dilimi içinde tamamlanması gerekiyorsa, bir dizi doğrulama işleminin / sorgusunun da başlatılması gerekecektir.

İkinci karmaşıklık, çapraz zincir işlemlerinin tamamlanmasında kaçınılmaz olarak meydana gelecek zaman farkından kaynaklanmaktadır. Tipik bir çapraz zincir işleminde B zincirindeki işlemi kabul etmeye başlamadan önce A kullanıcısı, A zincirindeki işlemin geri çevrilemez hale gelmesini beklemelidir. Bu, gerçekçi olmayan uzun bir süre içerebilir.

Aelf Cüzdanı

Aelf geliştiricileri, çoklu varlık birlikte çalışabilirliğini içeren bir cüzdanı başarıyla oluşturdu. Bu, gerçek IBC'ye ulaşmak için önemli bir adımdır. Aelf ekibi, çapraz zincir işlemleri için JS SDK sağlar ve işlemlerin yürütme ayrıntılarını gizler. Uygulama geliştiricileri, araç kütüphanesini tanıtarak ve dört yöntemi çağırarak çapraz zincir işlemlerini tamamlayabilirler.

JS SDK linki:https://www.npmjs.com/package/aelf-sdk-cross-chain

Piyasada Bitcoin, Etheruem, Ripple ve EOS dahil olmak üzere birçok koini tutabilecek atomic cüzdan gibi birçok 'çoklu varlık' cüzdanı vardır. Ancak sadece birkaç cüzdan başarılı bir şekilde çoklu varlık birlikte çalışabilirliği sağlayabilecek bir teknoloji yarattı ve çoğu iddialarını destekleyememektedir. JPMorgan Blockchain Center, Kadena Blockchain ile kendi çözümleri üzerinde çalışıyor ancak henüz geliştirmeyi bitirmedi.

Bu cüzdan teknolojisi blockchain platformlarında kullanılabilir olduğunda, geliştiriciler daha karmaşık ve kritik IBC protokolleri geliştirme temeline sahip olacaklar. Bu, blok zincirinin benimsenmesindeki büyük bir engelin kaldırılmasına yönelik güçlü bir adımdır.

KAYNAK:
https://medium.com/aelfblockchain/f...rate-true-asset-interoperability-db48a9a653b7
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
✅ CoinW Borsası, ELF ana ağ geçişini destekleyeceğini duyurdu.


Bu duyuruyla ilgili Aelf tweeti:

Müthiş! Aelf halka açık/genel test ağı istikrarlı bir şekilde çalışıyor ve test ağımıza katılan tüm borsaları memnuniyetle karşılıyoruz! Hazır olduğunda resmi mainnet lansman sürecini açıklayacağız.

Lütfen Aelf’in ilerlemesiyle ilgili güncel haberleri almak için resmi medya kanallarımızı takip ediniz!

 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
🔊 Kripto Marşı'nı duyurmaktan gurur duyuyoruz! Ekibimizin son birkaç aydır üzerinde çalıştığı bir şey! Şarkıda rekor sayıda projeden bahsettik ve dünya çapında benimsenmeyi teşvik etmek için herkesi bir araya getirmeyi umuyoruz!

Teaser'ı dinlemek için linke tıklayabilirsiniz ➡️
Kripto Marşı'nın tam sürümü yayınlanmıştır 🔥🔥🔥 Dinlemek için bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Kripto Marşı piyasaya sunuşunu desteklemek için Aelf, 1.000 ABD dolarının üzerinde ödül havuzuyla çok sayıda yarışmaya sponsor oldu.

Kripto Marşı Yarışma Detayları için: https://medium.com/@kursataelf/kripto-marşı-yarışma-detayları-b232d80710d7
 

KursatAelf

Uzm. Borsacı
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye
📢Aelf Ekonomik Sistem ve Yönetişim Whitepaper'ı çıktı📢

1. Ekosistemin bir parçası olarak ödüllendirilecek yüzlerce yol
2. Oluşturmanıza ve geliştirmenize yardımcı olacak geliştiriciye özel destek planları
3. Sistemi geleceğe dönüştürmek için esnek yönetişim modeli

https://aelf.io/gridcn/aelf_economic_system_whitepaper_en_v1.0.pdf?t=1


NOT: Bu belgenin Türkçe sürümü kısa bir zaman içinde paylaşılacaktır 😊
 
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
250
Beğeniler
4
Puanları
18
Konum
Türkiye

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
975
Mesajlar
2,618
Kullanıcılar
508
Son üye
xmdcoin