• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Teknik Konuşmalar - Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması - Bölüm 1

Yazan: Wenkai Shi (DNT Forum Sunumundan Alıntı)Herkese merhaba, ben Wenkai Shi. AElf geliştirici topluluğundanım ve şu anda kıdemli bir geliştirme yöneticisiyim. Son yıllarda AElf çapraz zincir modülünün mimari tasarımı ve geliştirilmesinden sorumluyum. AElf, .Net Core tabanlı bir blockchain platformudur ve Github'daki en aktif projelerden biridir. DotNet ekosisteminin bir parçası olarak bugün çapraz zincir teknolojisini ve AElf çapraz zincir modülünün mimari tasarımını paylaşmak üzere AElf geliştirici topluluğunu temsil etmek için DNT Forumundan faydalandım. Bu, AElf repo adresidir (https://github.com/AElfProject/AElf). Projenin kurulmasından bu yana iki yıl geçti. Geçen hafta itibariyle yaklaşık 230 bin satır C# kodu içeriyor. Şu anda çok yüksek bir frekansta yineleme ve güncelleme yapıyoruz.

Bu sunumun özetine bakalım. Bugün dört modüle bölünecek. Birincisi, Blockchain temel kavramlarını ve Blockchain projelerinin geliştirilmesini kısaca tanıtmaktır. Daha sonra Blockchain endüstrisinde .Net'in şu anki rolü ve gelişimi hakkında konuşacağım. Üçüncü bölüm için tema çapraz zincirdir, çapraz zincirin ihtiyaç ve zorluklarını makro bakış açısıyla ve birkaç çapraz zincir teknolojisini paylaşacağım. Son birim, AElf çapraz zincir teknolojisinin tasarımı ve uygulaması ve AElf'in bunu nasıl başardığıdır.

Blockchain Giriş - Birçoğunuz Blockchain bilgisine sahip olmalı veya en azından Blockchain'i duymalısınız, ancak bugün hala hala Blockchain temel kavramından başlamak zorundayız: Blockchain nedir? Yaygın olarak kabul edilen bir açıklama, “Bir Blockchain; şifreleme kullanılarak bağlanan, bloklar adı verilen ve büyüyen bir kayıt listesidir.” Bazı kayıtları içeren birkaç bloktan oluşan bir zincirdir. Blockchain tüm sorunlara bir derde deva değildir ancak dünya kodla tanımlanabilir, başka bir deyişle, dünya ne olup bittiğini doğru bir şekilde kaydetmek için Blockchain’i kullanabilir. Aslında, şu anda kullandığımız birçok modern yazılım sistemi zaten benzer şeyler yapıyor ancak Blockchain’in avantajının daha doğru ve kesin olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak, Blockchain'in doğruluğu üç temel disiplinin teorik desteğine bağlıdır: Bilgisayar Bilimi, Yazılım Mühendisliği, Kriptografi. Bu üç disiplinin konu bilgisi aynı zamanda modern yazılım için vazgeçilmez bir teorik temelidir. Tüm yazılım geliştirme çalışmaları bundan ayrılamaz.

Buna ek olarak Blockchain'in önemli faktörleri; doğruluğunu sağlamak, kurcalanamayan ve merkezi olmayan veriler sağlamaktır. Açıkçası, kurcalanamaz ve merkezsizleşmenin kaçınılmaz bir sonucudur.

Merkezsizleşme nedir? Geleneksel yazılım endüstrisi, hizmetleri genellikle bir kuruluş veya şirket tarafından sağlanır ve sürdürülür. Yazılım hizmetlerini kullanmadan önce bazı kullanıcı anlaşmalarını kabul etmeyi seçiyoruz, bu da ilgili kuruma güvenmeyi seçtiğimiz anlamına geliyor ancak hiç kimse hizmetin başarısız olmayacağını garanti edemez, hiç kimse kuruluşun asla dağılmayacağını garanti edemez. Sorunun neresinde olursa olsun, sonuç olarak beklenmedik şekilde verilerimize yansıyacaktır. Az önce, Blockchain'in kaydetmek istediğiniz dünyanın bölümünü kaydetmek için kullanıldığını söyledik. Blockchain’in merkezsizleşmesi dünyayı kaydetme ve yorumlama hakkını verir ve bunu yapmak isteyen tüm katılımcılara açıktır. Kuruluşlar ve bireyler kaydeden olarak birlikte çalışır ve bu mekanizma verilerin doğruluğunu ve güvenliğini daha iyi korur. Merkezsizleşme kavramı, Blockchain’in temel özelliğidir. Çapraz zincir teknolojisi hakkında daha sonra konuştuğumuzda merkezsizleşmeden tekrardan söz edilecektir.

Blockchain gelişiminin tarihine bakalım. Birçok kişi, Blockchain yerine ilk önce Bitcoin'i duydu. Bitcoin; on yıldan fazla bir süredir vardır ve merkezsizleşme, POW ve diğer tasarım fikirlerini uygulamaya koydu. Bitcoin'den sonra başka bir klasik proje olan Ethereum ortaya çıktı. Blockchain’in güçlendirilmesi ve geliştirilmesinde büyük öneme sahip olan Turing’in tam bir betik dili ve uygulama ortamını destekleyen akıllı sözleşmeler kavramını ortaya koydu. Günümüzde birçok Blockchain projesi Ethereum'da üretiliyor. Ethereum'dan sonra Blockchain ekosistemi, çok çeşitli halka açık ve çatallı zincirlerin yanı sıra farklı senaryolar için Blockchain ve çapraz zincir projeleriyle daha da zenginleşti. Genel olarak, Blockchain teknolojisi daha iyi bir yöne ilerliyor.

Çok fazla Blockchain projesi olduğu için, teknoloji kümesinin seçimi farklı olmalıdır. İkinci modül ise ağırlıklı olarak Blockchain ekosisteminde .Net rolünü tanıtıyor. Birkaç yıl önce, .Net çapraz platform yeteneği zayıftı ve onu rekabetsiz yapan hiçbir Linux ortamı yoktu. Ekosistem geliştirme ortamı zayıftı. Bunlar sıklıkla eleştirilen eksikliklerdir. Şu anda, Blockchain alanındaki .Net oranı nispeten düşüktür ve ana akım hala C ++ / Golang / Rust’dır. Son yıllarda .Net çekirdeğinin hızlı gelişimi ile birçok proje geliştirme yapısı olarak kullanmaya başlamıştır. DotNet çekirdeği; çoklu terminal, çoklu platform yeteneklerinde ortaya çıkmaya başladı. AElf’in DNT forumuna katılımı, Blockchain alanında .Net’in gelişiminin desteklenmeye devam edilmesi anlamına gelir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...in-cross-chain-technology-part-1-8e494e48d1bd
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 2Blockchain teknolojisine genel bir bakış ile geçen haftaki bölümden sonra çapraz zinciri incelemeye başlayacağız. Üçüncü modülde çapraz zincirin ne olduğunu, neden çapraz zincirin gerekli olduğunu ve mevcut çapraz zincirli çözümün temel durumunu anlayacağız.

Çapraz Zincir Nedir?

Genel olarak konuşursak çapraz zincir, A zincirinde oluşturulan verilerin bir şekilde B zincirine uygulanmasını sağlar.

Sezgisel anlayış kesinlikle çok basittir, ancak bu yönün neden bu kadar önemli olduğunu açıklamamaktadır. Blockchain'in açık bir sistem olduğunu söylüyoruz. Veri, ağ içinde şeffaftır. Düğümler ve uygulamalar serbestçe eklenebilir. Ağ arayüzleri bağlamak için kullanılabilir ancak blok zincir sisteminin kendisi hala kapalıdır. Dünya hala kapalı bir sistemdir ve farklı blok zincir sistemleri doğrudan birbirine bağlanamaz. Örneğin, iki banka hesabınız varsa bankalar arasında fon transferi yapmak çok uygundur ancak bunların hepsi işin bu bölümünü güvenli ve hızlı kılmak için bağımsız sistemlerdir.

Neden Çapraz Zincire İhtiyacımız Vardır?

Bankalar arası transfer çevremizdeki kapalı sistemlerin bağımsızlığını kırmanın bir örneğidir. Bu nedenle kapalı sistemlerin motivasyona sahip olduğunu ve atılım yapması gerektiğini söylüyoruz. Bu atılım için 5 ana gereksinim vardır.

1. Zincirler arası (çapraz zincir) işlemler, az önce bahsettiğimiz bankalar arası transferlere çok benzerdir. Varlıklar bir zincirden diğerine transfer edilir. A zincirinde varlığınız var ve B zincirindeyim. Değişimi tamamlayabilmemiz gerekir.

2. Varlık değişiminden kaynaklanan en önemli talep, merkezi olmayan borsadır. Çoğu borsa şu anda tamamen merkezi bir şirket tarafından işletilmektedir.

3. Kaynak yalıtımı ve zincir genişlemesi.

4. Varlık haritalamanın daha sonraki bir aşamada kendi zincirine eşlenmesi gerekir. Çapraz zincir teknolojisi yoksa, bu işlem merkezi bir kuruluş tarafından tamamlanmalıdır.

5. Keşfedilmemiş senaryolar, henüz keşfetmediğimiz bir gerekliliktir. Çapraz zincir teknolojisinin kademeli olarak olgunlaşmasıyla birlikte, daha fazla çapraz zincir senaryosu olacak ve bu nedenle esnek olmalıdır.

Çapraz Zincirin Zorlukları

Çok fazla çapraz zincir ihtiyacı vardır, çapraz zincir teknolojisinin neden henüz büyük ölçekte ticarileştirilebileceği noktaya kadar gelişmediği şaşkınlık yaratıyor. Çapraz zincir çözümlerinin karşılaştığı zorluklara bakalım:

1. Blockchain'in kalbi merkezsizleşmedir ancak çapraz zincir aslında zincir dışından veriler sunar. Bu süreçte çapraz zincir fonksiyonların sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve merkezsizleşmeyi sağlamak zordur.

2. Zincirin düzgün çalışması, zincirin çapraz zincir işlevi nedeniyle yeni bloklar üretmeyi durduramayacağı anlamına gelir.

3. Zincirdeki varlıkların güvenliğini sağlamak. Zincir çoğunlukla varlık işlemlerine katılır ve bu işlem varlık güvenliğini garanti etmelidir.

4. Çapraz zincir veri tutarlılığı. Çapraz zincir verisi, dış zincire aittir ve tutarlılığını garanti etmesi gerekir.

5. Veriler arasında yükleme sorunu. Bu problem bir verimlilik problemidir. Yük çok yüksekse, zincirin verimini etkiler.

6. Genel amaçlı bir çözümün tasarımı. Şu anda, her bir halka açık zincirin yapısı ve mantığı farklıdır. Genel amaçlı bir çözüm, gereksiz gelişmeyi azaltabileceği ve geliştirme verimliliğini artırabileceği için kritik öneme sahiptir.

Çapraz Zincir Çözümleri

Şimdi iki çözüme bakalım. İlk yöntem Noter yöntemidir. Buradaki noter, sosyal yaşamımızda notere benzer bir rol oynamaktadır. Yetkili bir üçüncü taraf kuruluş veya birey tarafından işletilmektedir. Noterin rolü, işlem doğrulamasını tamamlamak ve doğrulama sonuçlarını ve diğer verileri diğer zincirlere iletmektir. Bu modelin kullanımı kolaydır, ancak eksiklik bunun yüksek derecede merkezileşme sağlamasıdır. İnsanlar üçüncü taraf kurumlara güvenmek zorundadır ve üçüncü taraf kuruluşlar çok oturumlu işlevsellik gibi koruma mekanizmaları uygulasalar bile çoğu zaman merkezi kuruluşlardır. Ancak bu modelin avantajı, noter tarafın mevcut zincir arayüzü ve verileriyle etkileşime girebilmesi koşuluyla mevcut halka açık zincir bazında çapraz zincir işlevlerinin uygulanmasının daha kolay olmasıdır.

İkinci yöntem, veri rölesini sözleşme veya bağımsız zincir aracılığıyla tamamlayan ve işlemlerin doğrulanması diğer zincire devredilen röle modudur. Bu model noter rolünü ortadan kaldırmaktadır ve çapraz zincir işlemler doğrudan ağ içindeki düğümler tarafından gerçekleştirilmektedir. Çapraz zincir verileri belirli bir zincir tarafından sözleşme yapılır veya engellenir ve son olarak diğer zincirin sözleşmesine veya bloğuna ulaşır. Bu modelin temel bir unsuru, yüksek derecede bir merkezsizleşmeye sahip olması ve dış kurumlara dayanması gerekmemesidir. Ancak bu modele daha büyük zorluklar eşlik ediyor ve uygulanması zordur. Farklı blok zincir ağ doğrulama mekanizmaları büyük ölçüde değişir ve farklı şekilde işlenmesi gerekir. Son çapraz zincir projelerinin çoğu, Cosmos ve Polkadot gibi röle modu tasarımına dayanarak geliştirilmiştir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...in-cross-chain-technology-part-2-9495981c0e5f
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
EOS Zayıflığı İki DoS Saldırısına İzin Verir, Aelf Aynı Zayıflığa Sahip Olmadığını Onaylar
Blockchain ağları bilgisayar korsanları tarafından düzenli olarak hedeflenir ve Blockchain sistemlerindeki en yaygın saldırı türlerinden biri Hizmet Reddi (DoS) saldırılarıdır. Hizmet Reddi saldırıları genellikle hedeflenen ağın ağda meşru isteklerin yerine getirilmesini önlemek için sistemi aşırı yükleme gibi gereksiz isteklerle doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

DoS'un daha gelişmiş bir yöntemi, bir sunucuya veya ağa saldırmak için birkaç makine kullanılarak gerçekleştirilen bir Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırısıdır. Bu yazıda, ilk olarak 10 Ocak 2019'da gerçekleşen iki İşlem Sıkışıklığı Saldırısı ile sonuçlanan belirli bir EOS zayıflığını tartışacağız. Ayrıca Aelf platformunun bu tür ihlal türlerine karşı herhangi bir kırılganlığın olmamasını sağlamak için nasıl tasarlandığını analiz edeceğiz.

EOS ağı, kullanıcının imzaladığı işlemlerin gelecekte gerçekleşecek ertelenmiş işlemleri planlamasına izin verecek şekilde oluşturulmuştur. Buradaki sorun, ertelenen işlemlere kullanıcı tarafından imzalanmış işlemlere öncelik verilmesidir; bu da gelecekteki kullanıcı imzalı işlemlere erişimi reddeder. Yukarıda açıklandığı gibi, eğer saldırgan ölü döngülerle büyük miktarda ertelenmiş işlem yaratırsa, ağı aşırı sıkıştırarak ve EOS Blockchain'i durdurmanın bir sonucu olarak tüm CPU'nun gücünü kullanarak zaman aşımına uğrayabilir.

EOS.Win Kumar dApp ve EIDOS Token Airdrop İşlem Sıkışıklığı Atak Örnekleri


Bu özel saldırı ile bilgisayar korsanları, EOS.Win adında bir kumar DApp’ini hedef aldı. Saldırı çoğu DoS saldırısından farklıydı çünkü normal sözleşme katmanı yerine Blockchain katmanını hedefledi. Bu saldırıyı yapan bilgisayar korsanları, blok üreticilerinin geçerli işlemleri olan bloklar üretmelerini engellemek için birçok ertelenmiş çöp işlemi oluşturarak bir DoS boşluğundan yararlandı. Bu saldırı muhtemelen EOS Ağı'nda bulunan en kritik hizmet reddi boşluğuydu.

Bu tür bir saldırı kitlesel ölçekte tamamlanmışsa, ağdaki tüm DApp'lerin düzgün çalışmamasına yol açabilir. Bu özellikle potansiyel olarak büyük bir varlık kaybına neden olan ve EOS ekosisteminin daha da gelişmesini ciddi şekilde etkileyen, büyük miktarda dijital varlığa sahip olan kumar uygulamalarını etkileyecektir. Bu zayıflığın bir soruna sebep olduğu tek zaman bu değildir, bu yıl ekim ayında gerçekleşen son saldırı oldu.EOS protokolünün şu ana kadar farklı DoS türlerine veya işlem tıkanıklığı saldırılarına karşı zayıflığı ele alınmadı ve gerçekte normal olarak işlev gören blok zinciri olarak 'beklenen davranış' olarak etiketlendi. 31 Ekim 2019'da EIDOS adlı bir şirket tarafından EOS blok zincirine bir Airdrop oluşturmayı içeren başka bir saldırı başlıkları yaptı. Airdrop’un amacı, EOS tokenleri ağa geri göndermeleri için kullanıcılara ücretsiz EIDOS tokenleri vermekti. EOS tokenleri ileri ve geri gönderdikten sonra kullanıcı, madencilik gibi bir işlemde az miktarda EIDOS tokenleri üretir.

Asıl sorun, bu işlem birçok kullanıcı tarafından tekrarlandığında ve EOS blok zincirinin kapasitesini ve hızını büyük ölçüde düşürdüğünde başladı. Bu airdrop muhtemelen EOS ağının anlaşılması ve platformun farklı DoS saldırıları türleriyle ilgili olarak karşılaştığı sorunları genişletmek amacıyla oluşturulmuştur.

Aelf Blockchain Ağında Benzer Saldırıların Olmasını Önleyen Çözümler

Aelf, gelecekte gerçekleşmesi planlanan belirli bir işlem türü olan işlemleri erteleme işlevi olmadan protokolünü oluşturdu. Bu özel tasarım özelliği, EOS ana ağında gerçekleşen çoğu Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı ve Hizmet Reddi saldırısının Aelf platformunda gerçekleşememesinin ana nedenidir.

Aelf Ağında bir tıkanıklık atağı meydana gelirse, her zaman bireysel yan zincirlere izole edilir ve herhangi bir diğer sözleşmeyi etkilemez, çünkü her bir Yan Zincirde yalnızca 1 sözleşme olması mümkündür. Bu nokta, Aelf Whitepaper’ın 4.1.1 bölümünde daha iyi açıklanmaktadır. Bu, Ana Zincirin tıkanıklık ataklarından etkilenmesine izin vermeyen yerleşik bir güvenlik önlemidir. Aelf Blockchain, ayrıca ağın genelinde güçlü bir güvenlik sağlayan Aelf rastgele sayı sözleşme standardı (ACS6) adı verilen özel bir rasgele sayı üretme aracına sahiptir.

EOS blok zincirinin ve EOS dApp'ların etkili rastgele sayı üretme araçlarını doğru bir şekilde kullanamamaları uzun süredir eleştirilmiştir. Temelde yukarıdaki dapp için geliştirilen rasgele sayı üreteci, gelecekteki bir bloktaki işlemlere dayanır. Sadece ertelenen işlemleri göndermek, kullanıcıya üretilen numarayı kontrol etme imkânı verir. Aelf, platformun üzerine bir dapp inşa eden herhangi bir geliştirici tarafından kullanılabilecek daha güvenli ve yerleşik bir rasgele sayı üreteci tasarladı.

Belirli bir rauntta yer alan tüm blok üreticilerinin blok karma değerlerinden rasgele bir sayı hesaplanır. Bu yöntem, üretilen rasgele sayıyı kontrol etmenin ve ona dayanan bir akıllı sözleşmeye saldırmanın çok daha zor olduğu anlamına gelir. Daha güvenli ve güvenilir bir rasgele sayı üreteci ve dapp geliştiricileri tarafından gerçekleştirilen aşırı ve gereksiz işleri en aza indirir. Daha güvenli ve güvenilir bir rasgele sayı üreteci ile sonuçlanmak, geliştiriciler tarafından gerçekleştirilen aşırı ve gereksiz işleri en aza indirir.

Herhangi bir teknolojik endüstride çeşitli yaklaşımlar kullanarak birbirimizden öğrenmek önemlidir. Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ilerlemeye devam ettikçe, güvenlik sorunlarını çözmek ve birlikte bu karmaşık olayları çözmek için farklı yaklaşımları anlamak için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz. Aelf, benzer DoS saldırılarının ilerleyen diğer blok zinciri ağlarında meydana gelmesini engellemeye yardımcı olmak için potansiyel olarak kullanılabilecek güvenli bir şekilde protokolü tasarlamak için çalışmaya devam ediyor.

KAYNAK:
https://medium.com/aelfblockchain/e...-it-doesnt-have-the-same-weakness-45c439265bc
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Teknik Konuşmalar — Blockchain Çapraz Zincir Teknolojisinin Tasarımı ve Uygulaması — Bölüm 3Bu serinin son bölümü olan Aelf çapraz zincir tasarımına ulaştık. Aelf, ayrıca röle moduna dayanarak çapraz zinciri tamamlar. Çapraz zincir bölümündeki RPC servisi, GRPC'ye dayanmaktadır.Aelf’in çapraz zincir mimarisini anlamak için Aelf çoklu zincir yapısı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu çok basit bir şekilde bir ana zincir çoklu yan zincirler ve çoklu katmanlar olarak toplanabilir. Bu göreceli ilişkiyi ifade etmek için onlar bir ebeveyn zincir ve bir çocuk zincir olarak ifade edilecektir. Aşağıdaki şekil zincirler arasındaki bağlantıyı temsil eder ve çocuk zincir, ebeveyn zincir tarafından oluşturulur.Aelf'in bu çoklu zincir yapısı, bir sözleşme veya bir kullanım durumu için bir zincir olan çekirdek bir konsepte dayanmaktadır. Ana zincir; yalnızca konsensüs, ekonomik sistem ve çapraz zincir modülleri gibi sistem modüllerini destekler. Aelf'in yalnızca bir ana zinciri var. Bireysel yan zincirlere çeşitli karmaşık sözleşmeler atanmıştır. Her bir yan zincirin sahne karmaşıklığı O (1) 'dir ve farklı senaryoların DApp'leri farklı zincirlere dağıtılmıştır. Daha önce kaynakların izolasyonundan bahsettik. Bazı okuyucular, Ethereum'daki 2017 sonuna kadar CryptoKitties durumunu hatırlayabilir. Böyle basit bir uygulama tüm Ethereum zincirinin kısa bir süre boyunca kullanımının ötesinde tıkanmasına neden oldu. Ethereum işlem ücretleri on kat arttı. Bu, aynı zincirde çalışan herhangi bir uygulamanın veya varlığın açık bir şekilde eksikliğidir. Uygulama kullanımındaki herhangi bir ani artış, ekosistem her uygulama için bir yan zinciri barındıracak şekilde tasarlanmadığı sürece tüm zinciri olumsuz etkileyecektir. Tek bir zincirde artan kullanım, başka herhangi bir uygulamayı etkilemez.

Çoklu zincir yapısını anladıktan sonra, çapraz zincir doğrulamasına bakalım. Çapraz zincir doğrulama, A zincirinde ve B zincirinde ne olduğunu doğrulamak içindir. İlk olarak kullanılan veri yapısını, Merkle ağacını anlamak önemlidir. Bu, her dalın işlem verilerini karmalama sonucuyla başladığı ve daha sonra kök karmasını elde edene kadar her seviyeyi önceki seviyeden birden fazla gruba karmalayarak geçen ortak bir ikili ağaçtır. Aelf, bu durumda SHA256 şifreleme algoritmasını kullanır. Bu ağacın yapısından ve karma algoritmanın özelliklerinden, kök karmasının bütünlüğünün tüm ağacın bütünlüğünü temsil ettiğini ve dolayısıyla en önemli bileşenin bu kök karması olduğunu belirleyebiliriz. Merkle yolu, aşağıda yer alan şekildeki yeşil karmalar gibi ağaçtan kolayca çıkarılabilir. Bunları çıkardıktan sonra, kırmızı karmanın basitlikle hesaplanabileceğini göreceksiniz.Buradaki karşılaştırılabilir bir görüntünün sözde kodudur. Aslında, yalnızca bir işlemin orijinal verisine ve bu ağaç üzerinde Merkle yoluna sahip olmanız gerekir. Ağacın kökünü hesaplayabilir, işlemin bütünlüğünü kök bütünlüğüyle yoluyla değerlendirebilirsiniz.Doğrulama yöntemi ve yapısı ile, verinin nasıl indekslendiğine ve değiştirildiğine bakalım. İlk önce ebeveyn zincir indeksi alt zincirine bakalım. Ebeveyn zincir, tüm çocuk zincirlerin Tx kökü olan yeni bir Merkle ağacı oluşturur ve bunu kendi alt zincirine kaydeder. Bundan sonra çocuk zinciri de bu yüksekliğe indekslenir. Ebeveyn zincir, daha önce Merkle ağacı kökünü hesaplayan Merkle yolunu ve ilgili alt zincir bloğunun yüksekliğini alt zincire verecektir.Sadece geri döndürülemez bir bloğun yüksekliğinin diğer zincirler tarafından indekslenmesi gerekliliği vardır. Bunun nedeni, blok zincirinin merkezi olmayan dağıtılmış bir defter olması ve onaylanmadan önce verilerin tersine çevrilebilmesidir. Zincirin güvenliğini etkin bir şekilde koruyan geri döndürülemez olduğu doğrulanan tek veriler, çapraz zincir verilerinin zincir üzerindeki etkisini azaltan ve yeterli düğümlerin aynı durumda olmasını sağlar. Ek olarak, Aelf’in çapraz zincir indeksi de verimliliği garanti eder. Az önce gördüğümüz indeksleme işlemi, veri yapısı ve Merkle yolu kaydı (n) uzamsal karmaşıklığı ile belirlenen 32 baytlık bir Merkle ağacı köküdür.AElf’in çoklu zincir yapısı tek kullanım durumu için zincir yapısı fikrine dayanır. Tüm zincirler birbiriyle ilişkili değildir, bu nedenle zincirler arasındaki doğrulama ilişkisini anlamak önemlidir. Bir ebeveyn zincir ve onların çocuk zinciri birbirlerini karşılıklı olarak doğrulayabilir. Bağlantılı yan zincirler de karşılıklı olarak doğrulanabilir, ancak bağlanmamış zincirler karşılıklı olarak doğrulanamaz.Aşağıdaki resim, Aelf’in çapraz zincir tasarımının özelliklerinin bir özetidir.KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...ain-cross-chain-technology-part-3-eff080676ad
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Ağı’nın Bulut Bilişim Yeteneklerini İncelemeAelf Blockchain, yazılım mühendislerinin özellikle birden fazla endüstri için gereken ticari uygulamalarla ilgili olan kendi gereksinimlerini karşılamak için ağdaki farklı tipte Blockchain'leri kişiselleştirmelerini sağlayan bir sistemdir. Aelf Ağı, küresel işletmelerin artan ve büyüyen taleplerini karşılamaya yardımcı olan aşağıdaki 5 ana özelliği içermektedir:

1. Çok sayıda ticari senaryoda kullanılabilme kabiliyetine sahip ana zincir ve çok katmanlı yan zincirler. Bu, işlem verimliliğini artırmak için birden fazla zincire farklı türde görevler dağıtırken belirli bir kullanım durumu için bir zincir kullanarak çalışır. Yan Zincirler, Ana Zincirde depolanan ve doğrulama işlemleri için kullanılan bir Merkle Kökü üretir; Ana Zincir de Çapraz Zincir iletişiminin uygulanmasına yardımcı olur.

2. Ağın mesajlaşma sistemi aracılığıyla platformun harici blok zincir sistemleri ile iletişim kurmasına yardımcı olan birlikte çalışabilirlik özellikleri.

3. Paydaşlara protokolde yapılan değişiklikleri kabul etme izni veren gelişmiş bir yönetim yapısı, ağın konsensüs metodolojisinin değiştirilmesini içerir. Platform ayrıca, her bir Yan Zincirin yeteneklerini geliştirmesini teşvik eden Ana Zincir'e eklenmesine veya Ana Zincir'den çıkarılmasına izin verir.

4. Veri karmaşıklığını azaltmak ve çeşitli özelleştirmelere izin vermek için kullanılan her belirtilen zincir için minimum uygulanabilir blok ve genesis akıllı sözleşme koleksiyonu için kullanılan temel özellikler. Bu işlem, platformun modüler yapısı ile tamamlanır.

5. Özellikle rakip olmayan işlemler ve bulut tabanlı hizmetler için kullanılmak üzere tasarlanmış paralel işleme. Paralel işleme, gerektiğinde daha fazla sunucunun eklenmesine veya azaltılmasına izin vermek için Küme Düğümleriyle çalışır. Küme Düğümleri, biri işlemleri işlemek için diğeri ağ içindeki veri tabanı depolaması için olmak üzere iki farklı türe ayrılır. Bu tasarım, protokolün çok daha fazla kaynak verimli olmasını sağlar.

Ek olarak Aelf Çekirdeği (Kernel), Aelf işletim sisteminin çekirdeğindedir (core) ve ağdaki ana bileşenlerin çoğunu kontrol eder. Aelf Çekirdeğinin ana rollerinden biri, protokol içindeki işlemleri planlamaktır. Ayrıca, devletlerin ve akıllı sözleşmelerin sistemin içindeki belirli yerlere gönderilmesi için de kullanılır. Aelf reiterasyonu; güvenliği, genel bilişim gücü ve neredeyse her işletim sistemi ile kullanılabilen son derece özelleştirilebilir özellikleri ile ünlü olan Linux Kernel’e benzerdir. Bu uyarlanabilirlik; Aelf'in Chainlink, Huawei ve Orange Telecommunications ile olan ortaklıklar yardımıyla gerçek dünyadaki sorunları çözmeye yardımcı olmak için kullanılmasını sağlar.

KAYNAK: https://btcmanager.com/aelf-dfinity-and-ankr-networks-solving-the-cloud-computing-trilema/
 


Son düzenleme:

KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
ETH ve EOS Sıkışıklık Sorunlarıyla Karşılaşmaya Devam Edecek – Aelf Bu Sorunu Yaşamayacak

Sal Miah tarafından yazılmıştır.Protokol tıkanıklığı blok zincir ekosisteminde çok uzun süreli bir sorundur. Sıkışıklığı önlemek için çeşitli önlemler uygulanmıştır ancak çoğu uzun vadeli bir çözüm önerme mücadelesi vermektedir. Protokoller, işlem sayısını artırmak için blok boyutlarını artırmayı denedi. Blok üretim süresini artırmak için blok üretim süresini tutabilir ve azaltabilirler. Bu önlemler kısa vadede çalışsa da kısa sürede limitlerine ulaştı. Dolayısıyla, neredeyse tüm protokoller işlem hızlarını merkezi platformlarınkilerle karşılaştıramaz.

Blockchain ekosistemi; Blockchain protokollerindeki sıkışıklığın bir sonucu olarak işlem gecikmeleri, büyük işlem ücretleri ve diğer sıkıntıları yaşadı. Şimdi Aelf gibi protokoller bu hikâyeyi değiştirmek için ortaya çıktı. Bu makale, blok zincir sistemindeki özellikle Ethereum ve EOS protokollerinde sıkışıklık sorununu incelemektedir. Ayrıca, Aelf'in tıkanıklık sorunundan neden etkilenmeyeceğini de araştırıyor.

Daha Fazla Kullanıcı = Daha Fazla İşlem


Deloitte tarafından yayınlanan bir rapora (https://www2.deloitte.com/content/d...nts/risk/DI_2019-global-blockchain-survey.pdf) göre, Blockchain iş alanını değiştiriyor ve endüstrilerin faaliyetlerini Blockchain’in sunduğu çözümlere göre ayarlamalarını sağlıyor. Bu aynı zamanda hükümetlerde de görülmektedir. Rapor ayrıca, blok zincirinin henüz tam potansiyeline ulaşamadığını da vurgulamaktadır.

Blockchain önemli ölçüde büyüyor ve bunun en iyi örneklerinden biri, Ethereum'daki sıkışıklıktır. 2017 yılında gelecekteki tıkanıklığın ilk işaretlerinden biri, Ethereum ağında büyük bir tıkanıklığa neden olan dApp CryptoKitties idi. Bir noktada toplam ağ taleplerinde altı kat artışla sonuçlandı. Ayrıca 2017 yılında yapılan en yüksek boğa döneminde, Bitcoin’in yoğun bir ağdan ve işlem süresi gecikmelerinden de sıkıntılar çektiğini belirtmek gerekir. Durum çok kötüye gitti, bazı işlemlerin tamamlanması iki haftadan fazla sürdü! Gecikmeler yaşandı çünkü Ethereum o anda sadece saniyede 15 işlem (TPS) karşılayabildi. CryptoKitties olmadan bile platform, neticede daha fazla kişi protokollerini kullandıkça büyük gecikmeler yaşayacaktı. Ethereum, Tether işlemleri ağını genellikle Ethereum Ağında gecikmelere neden olan çok sayıda istekle yüklediği için platformunun sıkışık geleceğini yaşıyor. Blok kapasitelerinin %25 oranında arttırılmasına rağmen platformlarında artan işlem sayısını karşılamak yeterli değildir.

Daha Fazla Ölçeklenebilirliğe Doğru Girişimler

EOS’da işler planlandığı gibi gitmiyor. Protokol, Blockchain 3.0'da kullanılan ve daha hızlı işlem oranları vaat eden ağlar arasındadır. Bu, EOS işlem oranlarında Ethereum ve Bitcoin'den daha iyi performans göstermesiyle elde edildi.

Ancak ağlarının kurulması nedeniyle, 2019'da EOS özel bir Hizmet Reddi (DoS) saldırısı nedeniyle büyük bir gecikme yaşadığı için platform güçsüzlüğü ortaya çıktı. DoS saldırıları, hedeflenen platformun çok sayıda işlem talebi ile istila edildiğinde başarılı olur; bu nedenle, meşru talepler iyi bir zamanda işlenemez. Saldırganlar özellikle tek bir ağı veya sunucuyu hedefleyen ve böylece platformun daha hızlı etkisiz kalmasını sağlayan Dağıtılmış Hizmet Reddi kullandığında bu daha da uzmanlaştırılabilir. EOS için saldırıların blok zincir katmanını hedef almasıyla ağ zayıflıkları ortaya çıktı. Saldırgan o kadar çok ertelenmiş işlem yolladı ki onları işleme zamanı geldiğinde (ertelenen işlemlere, yeni işlemlere göre öncelik veriliyor) yeni işlemlerin işlenmesi mümkün olmadı. Saldırı, EOS'da düzenlenen bir dApp aracılığıyla yapıldı.
Sorun ocak ayından bu yana ele alınmadığı için, ağı yavaşlatmak için başka bir girişim başarıyla yapıldı. Muhtemelen plan, EOS ağının sınırlarını belirlemek için yürütüldü. Kullanıcıların EOS ağı içine ve EOS ağı dışına EOS tokenlerini transfer etmeleri durumunda kullanıcıların tokenle ödüllendirileceği bir airdrop planlandı. Airdrop etkinliği, EOS ağında oluşturulan işlem sayısı nedeniyle tıkanıklık yarattı. Her iki durumda da EOS'ta oluşturulan tıkanıklık, erteleme işlemlerinin daha sonra yapılması işlevine bağlanabilir. Bu, saldırganların tüm “ertelenmiş” işlemlerini işleme koymaları için diğer işlemleri teknik olarak engellemelerine olanak tanır.

Aelf’in Basit Parıltısı


Ethereum ve EOS, gün geçtikçe artan işlemlerin bir sonucu olarak sıkışıklıktan zarar görmektedir. Bu protokollerin ayrıca ağlarına planlanmış saldırılardan dolayı sıkışık olması da olasıdır. Aelf, ölçeklenebilirlik sorununu çözen bir platform geliştirmek için hem EOS hem de Ethereum'dan dersler çıkardı.

İşlem oranları konusunda Aelf, yüksek saniye başına işlem (TPS) elde eden bir platform yarattı. TPS zincir üzerinde gerçekleştirilir. Bu, ayrım ve uzmanlaşma aracılığıyla oluşturulur. Aelf’in protokolü, işlem verilerini ve bilgisayımsal bağımlılığı ayırır; bu da onların TPS'lerini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca Aelf, işlem verilerinin ayrılması yoluyla paralel veri işleme uygular. Bu, Aelf'in zincirde daha yüksek TPS elde etmesine yardımcı olur. İşlemsel verilerin ayrılması, yan zincirler kullanılarak yapılır. Aelf, hem EOS hem de Ethereum tarafından kullanılan tek zincirli sistemin tersine dallanmış zincirli bir ağ uygular. Dallanmış zincirli ağ, Aelf'in her bir yan zinciri belli bir işlem tipine tahsis etmesine izin verir. Aelf, yan zincir uzmanlaşmasını “tek bir sözleşme türüne tek bir zincir” sistemi kullanarak gerçekleştirir. Bu nedenle bir yan zincir, yalnızca bir sözleşme türünden gelen istekleri işleyebilir. Bu, basit bir yapıyı korurken Aelf sisteminin oldukça uzmanlaşmasını sağlar. Daha da fazlası tahsis edilmiş yan zincir içinde, ağın talebine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak başka yan zincirler oluşturulabilir. Bu sistem, veri tabanı mimarisinde bölümlere ayrılmaya ya da parçalanmaya benzer ve Aelf ekosisteminde “Ağaç Dalları yan zincir uzantısı” olarak bilinir. “Ağaç Dalları yan zincir uzantısı”, işlem taleplerinin Aelf'in kapasitesinden ağır basması durumunda işlemleri işleyebilecek başka yan zincirler oluşturarak Aelf'i sıkışmaya karşı koruyan bir acil durum taşma sistemi olarak işlev görür.

“Aelf Ağaç Dalı” görsel bir örnek ⬇️
Aelf’in yan zincirleri, ana zincir vasıtasıyla bir Merkle ağacı kökü şeklinde iletişim kurar. Yan zincirler arasındaki iletişim doğrudan değildir. Bilgilerin, verilerin bir yan zincirinden diğerine geçip geçemeyeceğini belirlemek için ana zincirin filtreleme sisteminden geçmesi gerekir. Filtreleme işlemi, protokolün yönergelerine dayanmaktadır. Bu uygulamalar, ertelenmiş işlemleri caydırmaktadır; bu da planlı saldırıların çok sayıda “sahte” işlemle ağı yavaşlatmasını imkânsız kılmaktadır. Aelf’in kurulumu ile ölçeklenebilirlik ve güvenlik açısından bir adım öne çıkıyorlar ve bu nedenle bir dApp oluşturmak için uygun bir seçimdir.

EOS ve Ethereum'un sınırlarını gördükten sonra, sıkışma problemlerinin kaçınılmaz olduğu açıktır. Aelf, ağ tıkanıklığından etkilenmeyen tek platform olmaya devam ediyor. İşlemleri izole etmek ve kategorilere ayırmak için kurulan bir yan zincirin kullanılması, Aelf ekibi tarafından uygulanan ve ömrü boyunca ölçeklenebilirlik sağlayan basit ama mükemmel bir fikirdir. Aelf, platformları aracılığıyla kendilerini blok zinciri tarihinde sağlamlaştırmış olabilir.

KAYNAK: https://www.publish0x.com/sals-arti...nue-face-congestion-problems-project-w-xqvzlv
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
➡️ Aelf'in güvenlik avantajları:

☑️ Konsensüse yapılan saldırıdan kaçınmak için rastgele sayı kullanır
☑️ Tüm ağ güvenliği uzlaşmasını önlemek için çoklu, bağımsız yan zincirler
☑️ Topluluğun düzenli olarak denetlemesi için mevcut açık kaynak

 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Enterprise (Kurumsal) 0.9.0 Resmi Olarak Piyasaya Sunuldu11 Aralık 2019’da Aelf Enterprise 0.9.0, dotnet core 3.0'a yükseltmesi de dahil olmak üzere Blockchain ekosisteminin birçok yönüne yükseltme ile başlatıldı. Bu sürüm; uygulamalarını ve sistemlerini Blockchain'e geçirmek isteyen işletmeler için tam bir özellikler, araçlar ve dokümantasyonlar seti sağlamaya odaklanmış, üretime hazır bir Blockchain sistemidir.

Aelf Enterprise 0.9.0 Sürüm Sistem Entegrasyonu

1. Aelf Enterprise


• aelf v0.9.0
• DevKit v0.9.0

2. Aelf Harici Uygulamalar

• aelf blockchain scanner (tarayıcı) v0.9.0
• aelf Scanner (tarayıcı) Mysql plugin (eklentisi) v0.9.0
• aelf Explorer (kaşif) v0.9.0
• aelf wallet (cüzdan) v0.9.0
• aelf JS SDK 3.2.23
• aelf-bridge 0.0.7
• Nodejs'de aelf CLI v0.1.27

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı v0.9.0

Aelf Enterprise 0.9.0'ın Aelf Enterprise 0.8.0 Beta sürümüne kıyasla ana özellikleri:

• Optimize edilmiş veri depolama
• Optimize edilmiş blok üretme mantığı
• Optimize edilmiş yürütme verimliliği
• Optimize edilmiş güvenlik doğrulama
• Optimize edilmiş ross zinciri modülleri

Aelf Enterprise 0.9.0 Ayrıntılı Güncellemeler

1. Aelf Enterprise 0.9.0 Güncellemeler ve Giriş


1.1 Aelf v0.9.0 https://github.com/AElfProject/AElf

- Rasgele sayı standardı tanımlanmış ve konsensüs katmanında uygulanmıştır
- Optimize edilmiş blok oluşturma mantığı
- Optimize edilmiş ağ yayın bloğu, yeniden bağlanma ve güvenlik doğrulama mantığı
- Optimize edilmiş çapraz zincir önbellekleme ve doğrulama mantığı
- Optimize edilmiş depolama alanı
• Optimize edilmiş StateDB / chainDB veri depolama
- Optimize edilmiş yürütme verimliliği
• Optimize edilmiş güvenlik paylaşım hesaplaması
• Yığın (batch) okuma ve yazma optimizasyonu
- Optimize edilmiş blok doğrulama
• Optimize edilmiş kötü düğümlerin tespitinin/kaldırılmasının konsensüs mantığı
• Ağ aracılığıyla bloklar aldıktan sonra gelişmiş/yükseltilmiş doğrulama mantığı
• Kötü eşlerin tanınmasının ve işlenmesinin farkındalığı
- Optimize edilmiş sözleşme dağıtımı/yükseltme süreci
• Sözleşmeler dağıtma/yükseltme sırasında zaman alan kod algılama işleminin optimize edilmesi
- Optimize edilmiş Ekonomik Sistem işlem ücreti ve kaynak token işlem algoritması
- Durum tutarsızlığı sorununun düzeltilmesi
- Dotnet çekirdeği 3.0'a yükseltme

1.2 Devkit v0.9.0

- Geliştirilmiş aelf-boilerplate
https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate
• Geliştirme örnekleri eklendi
- Geliştirilmiş Geliştirici Belgeleri https://docs.aelf.io/
• Belgelere daha fazla örnek eklendi
• Eksik bölümler eklendi
• Optimize edilmiş öğreticiler yapısı

2. Aelf Harici Uygulamalar Güncellemesi

2.1 aelf-bridge https://github.com/AElfProject/aelf-bridge

DApp'lere zincirle etkileşimde bulunma ve cüzdan bilgilerini koruma yeteneği sağlamak için aelf-bridge, cüzdanla etkileşimde bulunmak için kullanılabilir.

Burada açıklanan cüzdan uygulaması (wallet App); bir mobil (iOS / Android) uygulama, masaüstü uygulama ve daha fazlasını içerir.

2.2 Aelf Kaşif (Explorer) https://github.com/AElfProject/aelf-block-explorer

• Oylama ve kaynak ticareti mantığı güncellendi
• Daha basit sürüm UI, daha basit ve daha verimli

2.3 Nodejs'de Aelf CLI https://github.com/AElfProject/aelf-command

• Teklifle ilgili yöntemlerin eklenmesi

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-enterprise-0-9-0-officially-released-738d95c113be
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Microsoft Ignite Konferansı’na katılması için Aelf'i davet etti

10 Aralık 2019 tarihinde Pekin Ulusal Kongre Merkezi'nde Microsoft Ignite The Tour - Beijing konferansı düzenlendi. Tur, dünyanın önde gelen uzmanlarından üstün bulut teknolojileri ve geliştirici araçları sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Pekin'deki etkinlik iki gün sürdü, 100'den fazla farklı geniş kapsamlı oturum ve çalıştay yapıldı. DNT açık kaynak topluluğu, Shengpai geliştirici topluluğu, Wechaty topluluğu ve Woman Who Code topluluğu yaklaşık 400 teknik uzmanla birlikte katıldı. Konular; en gelişmiş blok zinciri, yapay zekâ, büyük veri analizi, IoT, karma gerçeklik, güvenlik ve uygunluk alanlarını içeriyordu.Aelf’in teknoloji başkan yardımcısı Rong Peng ve DNT teknik uzmanı Mike, “KT e-ticaret; platform mimarisini, evrim sürecini ve blok zinciri e-ticaret sistemi araştırma ve geliştirme uygulamalarını öldürüyor” teması üzerine ortak bir sunum yapmaları için davet edildi. Konuşma, IT uygulayıcılarından ve teknik seçkinlerden derinlemesine tartışmalar ile yoğun ilgi gördü.İnternet teknolojisi, malların alım satım şeklini değiştirdi ve Taobao, JD.com ve Pinduoduo gibi büyük e-ticaret platformlarının ortaya çıkmasına yol açtı. Ancak bu platformlar aracıdır. Bu tür platformların gelişimi ve büyümesi sonuçta tekel bir etkiye neden olacaktır.

Blockchain teknolojisi; e-ticaret sektöründeki aracıyı etkin bir şekilde kaldırabilir, mevcut şirketlerin sınırlarını güçlendirir ve kırabilir ve aracıların tekel etkisini ortadan kaldırabilir ve böylece daha iyi bir teşvik sistemi kurabilir.Açılış konuşmasında Peng, e-ticaretin Blockchain ile entegrasyonunun sınırsız olanaklarını Aelf tabanlı bir e-ticaret sistem demosu ile açıkladı.

Aelf tabanlı bir sipariş modülü (sipariş oluşturma/sipariş alma) kurma sürecini ayrıntılı bir şekilde gösterdi ve geliştiricilerin Aelf'i nasıl hızlı bir şekilde kullanacaklarını öğrenmelerini sağlayan blok zincirine ve sıradan uygulamalara dayalı gelişmekte olan uygulamalar arasındaki farkları kolay anlaşılır bir şekilde analiz etti.Konuşma sonrasında geliştirme meraklıları ve uygulayıcıları, IBM'in kıdemli teknik personeli de dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde Blockchain teknolojisinin uygulanması konusunda derinlemesine tartışmalar için Peng ile görüştü.

Son yıllarda dünya çapında tanınmış şirketler Blockchain’e dikkat çekmeye başladı ve Blockchain endüstrisini tartıştı. Dünyanın en iyi teknoloji hizmet şirketlerinden biri olan Microsoft, özellikle Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ve uygulanması gibi birçok ileri teknoloji gelişimine dikkat eden bir kuruluştur.

Bir Microsoft teknoloji ortağı olarak Aelf Enterprise (Kurumsal), resmi olarak 31 Temmuz 2019'da Microsoft Azure'da listelendi. Bu, Microsoft Cloud tarafından desteklenen ilk Blockchain çapraz zincir projesidir. Geliştiriciler ve kurumsal kullanıcılar, Azure Pazarında listelenen Aelf Enterprise aracılığıyla merkezi olmayan bulut hizmetlerinin tek tık dağıtımını başlatabilir.

Aelf; küresel Blockchain ekosistemini dağıtımını, dağıtılabilecek ticari uygulamalar oluşturmayı, daha fazla geliştiricinin ve işletmenin Blockchain uygulamalarının hızlı, güvenli ve uyumlu bir şekilde dağıtmasına yardımcı olmayı taahhüt etmiştir. Blockchain alanında bir bulut bilişim platformu olarak Aelf, mükemmel test ağı performansına sahiptir ve merkezi olmayan ticari uygulamaları destekleme yeteneğine sahiptir.

Gelecekte Aelf, Microsoft Azure ile Blockchain uygulamasını teşvik etmek için daha fazla imkanlar araştırmak için üstün teknik gücüne güvenmeye devam edecektir. Blockchain için gerçek ticari yardım sağlamayı ve küresel geliştirici topluluğuna Blockchain’in benimsenmesini teşvik etmeyi hedefliyoruz.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/microsoft-invites-aelf-to-attend-ignite-conference-30899cd8e648
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf 2019 Çin Blockchain Geliştiricileri Konferansı'na Sunum Yapması İçin Davet Edildi

20 Aralık 2019'da CSDN tarafından düzenlenen ve Blockchain Base Camp'in sponsorluğunda gerçekleşen 2019 Çin Blockchain Geliştiricileri Konferansı Pekin Pavilion Otel'de düzenlendi. Konferansın teması “bağımsız inovasyon” idi ve geliştiricilere teknoloji, endüstri, uygulama inovasyonunu tartışmaları için harika bir iletişim platformu sağladı.

Konferansa Çin Bilimler Akademisi’nden, Huawei’den, Tencent’den, Baidu’dan, JD.com’dan, 360’dan, Weizhong Bank’den ve Aelf'den uzmanlar davet edildi. Aelf’in teknoloji başkan yardımcısı Rong Peng, izleyicilere Aelf Enterprise (Kurumsal) Blockchain iş çözümleri sunan “.NET Core'a Dayalı Kurumsal Düzeyde Blockchain Çözümleri Oluşturma” başlıklı bir açılış konuşması yaptı. Ve toplantıdan sonra CSDN editörü Weilong Xu ile özel bir röportaj istendi.Peng, konuşmasında Blockchain'in ticari olarak benimsenmesini çözmenin üç yönü gerektirdiğini söyledi: yönetişim, kaynak izolasyonu ve performans. Aelf Enterprise; eksiksiz bir Blockchain sistemi, geliştirme kitleri, geliştirme belgeleri, destekleyici temel uygulamaları ve hizmetleri kapsamlı bir kurumsal Blockchain çözümüdür. Beş temel özelliği vardır: verimli DPOS mekanizması, Çoklu yan zincir, paralel yürütme, modülerleştirme ve küme tabanlı yapı. Kurumsal düzeydeki kullanıcılara “otonom, verimli ve güvenli” bir Blockchain çözümü sağlayabilir.Temmuz 2019'da Aelf Enterprise, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Çin Elektronik Standardizasyon Enstitüsü tarafından “Blockchain Referans Mimarisi” için yapılan standart testi geçti ve Blockchain sistemi fonksiyon testi sertifikasını aldı.

İşletmeler; Amazon AWS, Azure, Huawei Cloud ve Google Cloud'da Aelf Kurumsal Çözümü bulabilir. Kullanıcılar, çevreyi yerel olarak yapılandırıp kurmak zorunda kalmadan akıllı sözleşmelerin geliştirilmesini tamamlayabilirler. Halihazırda Aelf; çeşitli devlet kurumları, tedarik zinciri, geleneksel üretim ve finans endüstrileri ile derinlemesine iş birliği ve müzakereler gerçekleştirdi.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi tarafından yapılan Blockchain White Paper'a (2019) göre, Çin'in Blockchain patentleri dünya toplamının %53'ünü oluşturuyor ve kendi kendine gelişen Blockchain teknolojisinin oranı 2018'de %35'ten %50'ye arttı. “Bağımsız inovasyon”, Çin’in blok zinciri için bir yeni anlamdaş haline geldi.

Aelf; Blockchain endüstrisinde önemli bir güçtür ve teknolojik, uygulama, entegrasyon ve endüstri çözümü yeniliklerini sürdürecektir. Geliştiriciler ve yenilikçi şirketlerle birlikte Aelf, ilerleyen Blockchain teknolojisini ve yeni bir Blockchain dönemini inşa etmeye devam edecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...blockchain-developers-conference-b1202717afc8
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
403
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf “2019 Teknolojik Olarak En Yenilikçi Halka Açık Zincir” Ödülünü Kazandı27 Aralık 2019'da Jinse Finance'in ev sahipliğinde “Creating with the Times” Blockchain ödülleri resepsiyonu Pekin'de gerçekleştirildi. Bu ödül resepsiyonu, 2019 yılında göze çarpan başarılara sahip olan insanları ödüllendirmek için Blockchain endüstrisinin kazananlarını ortaya çıkardı. Aelf, 100'den fazla Blockchain projesi arasında dikkat çekti ve “2019 Teknolojik Olarak En Yenilikçi Halk Zinciri” ödülünü kazandı.

Bu liste, Blockchain uzman inceleme ekibinden ve çevrimiçi oylamalardan gelen fikirleri kapsamlı bir şekilde referans göstermektedir. Liste seçimi; Blockchain politika yapım şirketleri, yatırım kurumları, halka açık zincirler, uygulamalar, madencilik havuzları, cüzdanlar, servis acenteleri, medya ve topluluk platformlarını içermektedir. Yukarı ve aşağı yönlü Blockchain ekosistemlerinin tüm ekosistemini kapsayan başka birçok boyut vardır. Yüksek derecede yetki ve referansa sahiptir. Halka açık projeler için değerlendirme paneli, aday projeleri dört göstergeyi dikkate alarak objektif olarak değerlendirdi: güvenlik, teknik yetenekler, performans ve uygulama yetenekleri ve son olarak endüstrinin geleceğine liderlik etmesi beklenen şirketler ve projeler...Son birkaç yılda bir uygulayıcı ve keşifçi olarak Aelf; Blockchain teknolojisinin en uçlarını ve sınırlarını sürekli olarak keşfediyor ve kurumsal düzeydeki kullanıcılara ticarileşme için otonom, verimli, güvenli ve uygun blockchain çözümleri sunuyor.

Aelf, paralel işleme sistemine sahip dünyanın ilk Blockchain ağıdır. Düğümler serbestçe ölçeklenebilir ve genişletilebilir ve çok sayıda işlem için esnek bilişim yetenekleri ve paralel işleme yetenekleri sağlayabilir. Aelf’in veri tabanı; tüm ağın performansını önemli ölçüde artıran ve işletme düzeyinde ticari uygulamalar için mükemmel performans desteği sağlayabilen paralel işleme, veri tabanlarının ayrılması ve işleme birimlerini kullanır. Aynı zamanda Aelf, yenilikçi çapraz zincir iş birliği mekanizmalarını da kullanır. Geliştirme bileşenleri; pratiklik, modülerlik ve tak çıkar modeline göre tasarlanmıştır. İşletmeler ve geliştiriciler, hızlı bir şekilde Aelf blok zinciri sistemlerini dağıtabilir ve merkezi olmayan uygulamalar (Dapps) oluşturabilir.

Güvenlik açısından Aelf, geleneksel DPoS mekanizmasına dayanan benzersiz bir AEDPoS konsensüs mekanizması geliştirmiştir. AEDPoS mekanizması, ana zincirdeki bilgi ve işlemlerin dolaşımını ve iletimini ve ayrıca tüm üretim düğümlerinin blok üretim sırasının rastgele olmasını etkili bir şekilde sağlayabilir, bu da kötü niyetli eylemlerin olasılığını etkili bir şekilde azaltabilir ve ana zincirin güvenliğini büyük ölçüde artırabilir.

Aelf, gerçek hayattaki kullanım durumlarının gerçekleştirilmesinde teknolojik yenilik konusunda ısrar ediyor ve doğrulanabilir rastgele sayı üreticisi kavramını önerme ve uygulamada liderlik etti: yerleşik/dahili ACS6 (aelf Sözleşme Standardı) arayüzü, kurumsal kullanıcıların Aelf tarafından tanımlanan rastgele sayılara dayanarak doğrudan ve kolayca çağrı yapmasına yardımcı olur. ACS6, geliştiricilere iki standart çağrı arayüzü sağlar: Rastgele Numara İsteme ve Rastgele Numara Alma. Hem Aelf ana zincirine dayalı SDK uygulamalarını hem de çapraz sözleşme çağrılarını destekler.

Kısa bir süre önce Aelf, Aelf Enterprise (Kurumsal) 0.9.1’i piyasaya sürdü; Aelf Enterprise, birçok bulut şirketinin AWS, Huawei Cloud, Azure ve Google Cloud gibi pazar yerlerinde listelendi. Aelf Enterprise; kurumsal kullanıcılar için verimli, kullanışlı ve yüksek kaliteli bir geliştirme ortamı sağlar. Ayrıca, kullanıcıların 2 dakika içinde Blockchain ağlarına başlamasına ve düğümleri hızlıca uygulamasına ve DAPP'leri oluşturmasına izin verir.

Aelf, ticari tanınmayı teşvik etmek için teknolojik yenilik fikrinden ötürü pazar bilinirliği kazanmıştır. Şu anda Singapur'daki bir devlet kurumu, ev satışı ve seçim süreçlerindeki yetersiz şeffaflık sorunlarını çözmek için Aelf’e dayalı bir doğrulanabilir rastgele sayı çözümü sunmayı amaçlamaktadır. Aelf teknolojisi, konut çekilişinin merkezsizleşmesini ve güvenilirliğini sağlayacaktır. Şu anda Aelf’e dayalı ticari uygulamalar; hükümet ve işletme birimlerini, tedarik zincirlerini, finans ve diğer sektörleri kapsamaktadır.

Teknolojik inovasyon yolunun sonu yoktur ve Aelf’in teknolojik atılımları arama hızı hiç durmamıştır. Gelecekte Aelf; teknolojik yeniliğe odaklanmaya, pazara yeni teknolojiler ve çözümler sunmak için yeni fikirler kullanmaya, kurumsal ihtiyaçlar ve iş dünyası ile daha uyumlu bir Blockchain altyapısı geliştirmeye ve oluşturmaya devam edecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...ly-innovative-public-chain-award-e1f6bca99a64
 


En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
1,398
Mesajlar
3,489
Kullanıcılar
686
Son üye
bilocan