• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
👆(Devamı)👆

GetConsensusCommand — TinyBlock

AElfConsensusBehaviour.TinyBlock iki durumda oluşur:
1- Şu andaki mevcut CDC, önceki rauntta ilave blok üreticisidir. NextRound işlemlerini içeren bloklar ürettikten sonra, aynı zaman diliminde yedi bloğa kadar üretmeye devam etmesi gerekir.
2- Mevcut CDC, UpdateValue işlemlerini içeren blokları az önce üretti ve aynı zaman diliminde yedi bloğa kadar üretmeye devam etmesi gerekir.

Temel değerlendirme mantığı; eğer mevcut CDC son ilave bloğun üreticisi ise, 4000ms'lik bir zaman dilimini sekiz 500 ms'lik zaman dilimine bölecek ve dağıtacaktır. Aksi takdirde, ilk durum için doğrudan öncekine dayalı olacak ve üretilen blok sayısı için makul bir zaman dilimi ayıracaktır.
Son olarak blok yürütme süre sınırının tekrardan ayarlanması

Bir sonraki üretim bloğunun zamanını Behavior'a göre hesapladıktan sonra, bir sonraki hızlı zamanın negatif olması mümkündür (şu anki zamanın bir sonraki bloğun teorik zamanını aşması). Bu durumda blok paketleme süresi sınırı, 0 olarak ayarlanabilir. Son olarak sistem işlemleri oluşturna, ağ gecikmeleri ve benzeri işlemler için belirli bir zaman ayırmak amacıyla blok yürütme süresi sınırı bir katsayı (optimize edilen) ile çarpılır.Yukarıdaki kodun tamamını Github'da (https://github.com/AElfProject/AElf/tree/dev/contract/AElf.Contracts.Consensus.AEDPoS) inceleyebilirsiniz.

Olası optimizasyon talimatları

Mevcut mantık optimizasyon koşullarına bağlı olarak, kod okunabilirliğini artırmak için mümkünse bir fonksiyon olarak uygulanabilir.
Kodları incelemekten ve herhangi bir hata veya öneriyi geliştirme ekibimize göndermekten lütfen çekinmeyiniz.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...pers-take-on-getconsensuscommand-e4b68f5d3c0e
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Japonya’nın en büyük hediye kartı borsası Aelf ile partner oldu

Amaten, Blockchain ağ sağlayıcısı Aelf ile ortaklaşa tokenize edilmiş hediye kartları çıkaracaktır.Japonya’nın en büyük hediye kartı borsası, bir sonraki büyüme aşamasını teşvik etmek için Blockchain kullanmayı planlıyor.

Hediye kartları için ikincil bir pazar olan Amaten, 20 Ağustos'ta yayınlanan açıklamaya göre, Singapur merkezli bulut bilişim Startup’ı Aelf ile ortak olduğunu duyurdu. Borsa, Aelf’in kurumsal odaklı Blockchain platformunu kullanarak operasyonlarını uluslararası olarak ölçeklendirmeyi planlıyor.2012 yılında kurulan Amaten, Japonya’nın hediye kartı borsa hacminin yüzde 40’ını elde etmek için büyüdü ve yıllık yaklaşık 110 milyon dolar gelir elde ediyor. Küresel ölçekte, hediye kartı endüstrisi, 340 milyar dolarlık bir piyasaya girdi.

Hediye kartları Aelf platformunun yönettiği dijital varlıklara dönüştürerek firma, “hediye kartlarının çıkarılması, satın alınması ve değiş tokuşu ile ilgili köklü değişikliklere” önem veriyor.

Amaten Başkanı Tom Kanazawa, “Hediye kartları için kullanılan mevcut sistem ve teknoloji, tamamen modası geçmiştir ve 90'ların ortasına kadar uzanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Hâlâ temel temel eksikliklerden zarar görmektedir ve çok elverişsizdir. Hediye kartı endüstrisinin Blockchain için mükemmel bir kullanım alanı olabileceğine inanıyorum.”Aelf Blockchain, bir hediye kartı ihracının ve sahiplik değişimlerinin değişmez bir kaydını sağlayacak ve böylece Amaten platformunun şeffaflığını artıracaktır.

Kanazawa, “Biz, Aelf ile ortaklık kurmayı seçtik çünkü hizmetlerimizi hızlı ve en uygun maliyetli bir şekilde oluşturmak için ihtiyaç duyduğumuz ölçeklenebilirliği, özel yan zincirleri ve akıllı sözleşme modüllerini sunuyorlar.” ifadelerini kullandı.
Ayrıca firma, Blockchain’in harcanmamış hediye kartı miktarını azaltabileceğini ileri sürüyor.

Aelf’in Kurucu Ortağı ve COO’su Zhuling Chen, “Amaten ile ortaklık aracılığıyla, geleneksel endüstrilerde Blockchain çözümlerinin benimsenmesine öncülük etmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha fazla bilgi için aelf.io ve amaten.io (Japon hediye kartı borsası için amaten.com) adreslerini ziyaret edebilirsiniz

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/japans-largest-gift-card-exchange-partners-with-aelf-ce145891c42f

Aelf ile Amaten arasındaki ortaklıkla ilgili basında yer alan diğer haberler:

- Coindesk --> https://www.coindesk.com/japans-lar...xpanding-internationally-with-blockchain-firm

- Yahoo Finance --> https://finance.yahoo.com/news/age-digital-asset-exchanges-japans-070000988.html

- Markets Insider --> https://markets.businessinsider.com...ange-pioneers-blockchain-expansion-1028458092

- CoinTelegraph --> https://cointelegraph.com/news/japans-largest-gift-card-marketplace-launching-blockchain-gift-cards

- CryptoBriefing --> https://cryptobriefing.com/aelf-amaten-card-exchange/
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf'e Çin Elektronik Standardizasyon Enstitüsü (CESI) tarafından bir sertifika verildi. Bu neden ve nasıl Aelf için bir dönüm noktasıdır?
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Teknik Konuşmalar: Güvenli Bir Şekilde Blockchain’de Rastgele (Random) Bir Sayı Oluşturma (ACS6)

Bölüm 4
AElf rastgele sayı sözleşme standardı (ACS6)

Bu makale; Blockchain sistemlerindeki rastgele sayılar için yaygın çözümlere, rastgele sayılar sağlayan akıllı sözleşmeler için AElf tarafından sağlanan standart arayüzlere ve ACS6 için AEDPoS sözleşmelerinin uygulanmasına odaklanmaktadır.

Blockchain ve rastgele sayı

Blockchain geliştirilmesinde sözleşmeyle ilgili rastgele sayı uygulamaları için birkaç senaryo var: piyangolar, doğrulama kodları, şifre korelasyonları vb.

Blockchain esasen dağıtılmış bir sistem olduğundan, her bir düğümün operasyon sonuçlarının doğrulanabilir olmasını gerektirir. Geleneksel rastgele sayı üretme çözümleri, farklı makinelerde tutarlı sonuçlar üretmeyecek ve tüm düğümlerin aynı rastgele sayıyı üretmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, bu tür sistemler ile aşırı gecikmelere neden olmaması mümkün değildir.

Bir Blockchain ağında kabul edilen rastgele bir sayı üretebilmenin açık yararları vardır. Mevcut birkaç seçenek var:

- Merkezi bir parti rastgele sayılar üretir. Rastgele sayılar, güvenilir bir üçüncü tarafça sağlanır (ör: Random.org).

- Taahhüt yöntemi (hash-commit-reveal yöntemi). AElf Whitepaper’da belirtildiği gibi AElf ana zincir konsensüsü, üretim emrini belirlemek için her bloğun hem in_value hem de out_value değerini belirlemek için kullanılır. Blok üreticisi, yerel olarak rastgele bir karma üretir. Out_value = karma (in_value) olduğu yerde bir in_value özel olarak ayarlandıktan sonra vaadi (yani out_value) açıklanır ve rastgele karma değeri in_value daha sonra uygun bir zamanda yayınlanır. Diğer düğümlerin yalnızca out_value == karma (in_value) doğrulaması gerekir. Buradaki in_value rastgele bir sayı olarak düşünülebilir.

- Blockchain durum bilgilerinin bir tohum olarak toplanması ve sözleşmede belirlenmiş bir algoritma ile rastgele bir sayı oluşturulması. Algoritmanın bilinmesi halinde (akıllı sözleşmenin kodu halka açıktır) ve doğru tohum elde edildiğinde, bu program tarafından oluşturulan rastgele sayı daha sonra başarılı bir şekilde tahmin edilebilir.

Merkezsizleşme perspektifinden bakıldığında Taahhüt yöntemi, yukarıda belirtilen seçeneklerden kullanılabilecek tek çözümdür. Bu durumda asıl endişe, rastgele sayıyı üreten kişinin gizlice önceden ifşa etmemesini veya aldatmak için kullanmamasını sağlayarak giderilebilir.

Ancak maalesef ki Blockchain sisteminde bu garanti edilemez: rastgele sayıyı üreten kişinin, örneğin rastgele sayının kumar olarak kullanıldığı gibi, gizli amaçlar için bilgileri kullanmayacağını garanti edemeyiz. Piyango ayarlandığında rastgele sayının üreticisi, oyun başlamadan önce söz verilmiş olsa bile, rastgele sayının açıklamasını askıya alabilir - bu, “tekrar oynama” fırsatına eşittir çünkü eğer bu düğüm bu rastgele sayıyı açıklamazsa, sistem başka bir düğümden başka bir rastgele sayı seçecek veya kumar geçersiz olacaktır.

Ya stokastik sayı üreticilerinin saldırıyı durdurmayı seçmeleri engellenirse? Bir dizi olgun çözüm vardır, Gizli Paylaşım gibi.

Örnek: Şimdi her biri bir halka açık-özel anahtar çiftine sahip olan A’dan E’ye beş kişi vardır. Bu zamanda A, karşılık gelen taahhüdü üreten rastgele bir sayı Random üretir. Aynı zamanda, rastgele sayı Random dört Paylaşım Parçası elde etmek için B, C, D ve E'nin halka açık anahtar ile şifrelenmiştir. Paylaşım Parçaları şifrelendiğinde, B ~ E'de yalnızca iki kişinin Random’ı kurtarabileceği ve Paylaşma Parçaları ile Taahhüdü bir araya getirebileceği garanti edilir. Bu nedenle, A kendi nedenleriyle Random’ın değerini yayınlamazsa bile, B ~ E’deki herhangi iki kişi kendileri tarafından alınan Paylaşım Parçalarının şifresini kendi özel anahtarlarıyla çözebilir ve iki şifresi çözülmüş değeri derleyebilir (A'ya göre şifrelenebilir). Random sonra geri yüklenebilir. Bir veya iki Paylaşım Parçası Random’ı düzeltemediğinde, onlar sadece A'nın en baştan kötü niyetli davranmaya karar verdiğini varsayabilirler - Bu durumda Blockcahin ekonomik sistemine göre, sadece A cezalandırılır. Örneğin, A’nın başvurusunun doğrudan kesilmesi, rastgele bir sayı üreticisinin ödediği marj olarak ifade edilir.

Ek olarak bir bireyin ürettiği rastgele sayıya güvenmemeyi seçebilir, ancak karma değerini uygulama senaryosunda mevcut rastgele sayı olarak hesaplamak için birden fazla kişinin rastgele sayılarını seçebiliriz. Bu şekilde, daha fazla kararlılık ve güvenlik ile bir Blockchain sisteminde rastgele sayılar elde edebiliriz.

ACS6 - Rastgele Sayı Sağlayıcı Sözleşme Standardı

Bir önceki makalede, konsensüs için AElf Blockchain’in sözleşme standardını açıkladık, bu aslında AElf ana zincir geliştiricisinin sözleşme geliştiricileri için konsensüs mekanizmaları uygulaması için tavsiye edilen arayüzdür. Rastgele sayı üretimi ile ilgili olarak, rastgele sayılar sağlayan herhangi bir sözleşme önerisi için uygulanacak bir arayüz olarak ACS6'yı geliştirdik.
Beklendiği gibi ACS6, Taahhüt şemasını soyutlamayı ve sözleşme standardını almayı seçti.

ACS6 kullanımını destekleyen senaryo aşağıdaki gibidir:

Kullanıcılar, emir göndermeye benzer şekilde ACS6 uygulayan bir sözleşme için rastgele bir numara için başvururlar.

ACS6 sözleşmesi uygulanır ve kullanıcının hangi blok yüksekliğinde (H) rastgele bir sayı alabileceği ve kullanıcının rastgele sayı için alabileceği referans T (ayrıca bir karma değeri) dâhil olmak üzere kullanıcıya bazı bilgiler geri döndürülür.

Blockchain yüksekliğinin H yüksekliğine ulaşmasını bekledikten sonra kullanıcı, işlemi rastgele sayı almaya çalışmak için gönderir ve referans T işlemin parametresi olması gerekir.

ACS6 sözleşmesi, referans T'ye göre rastgele bir sayı döndürür.

Kullanıcı H yüksekliğinden önce rastgele sayı almaya çalışırsa, çağrı yürütme için başarısız olur ve yüksekliğin henüz gelmediğini belirten bir Onay İstisnası alır.

Yukarıdaki senaryoya göre, ACS6'yı aşağıdaki gibi tasarladık:Kullanıcı rastgele bir sayı için başvuru yapmak için bir RequestRandomNumber işlemi gönderir. Sözleşmenin istek için bir token_hash oluşturması ve ardından tokeni kullanıcıya rastgele sayı elde edebileceği blok yüksekliği ile birlikte kullanıcıya geri döndürmesi gerekir. Yüksekliğe ulaşıldığında kullanıcı, uygun bir rastgele sayı elde etmek için alınan token_hash'ı kullanarak GetRandomNumber işlemini gönderir. Bir sözleşme olarak bu yöntem uygulanırken kullanıcı tarafından oluşturulan referanslar önbelleğe alınmalıdır. Bir haritanın (map) anahtarı olarak haritanın değeri, kendi veri yapısını sözleşmenin rastgele sayıları uygulamasına göre tanımlamalıdır.

Örneğin AEDPoS sözleşmesi ACS6'yı uyguladığında, Haritanın değeri şöyle tanımlanabilir:Round_number, kullanıcı tarafından uygulanan rastgele sayıyı üretmek için her bir CDC tarafından yayınlanan hangi previous_in_value değerinin kullanılması gerektiğini belirtir. Emir, emirin raundun CDC'si tarafından paketlenen rastgele numara için başvurduğu RandomNumberProviderControl işlemidir (önceki yayınlanan daha sonra turda gereklidir). We_in_value, rastgele sayı üretimi için ham maddedir. Expected_block_height, kullanıcının beklemesi gereken bloğun yüksekliğidir.
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
👆(Devamı)👆

ACS6 için AEDPoS sözleşmesinin uygulanması

AEDPoS konsensüsü ilerletme sürecinde benimsenen hash-commit-reveal yaklaşımı nedeniyle her bir CDC için sıradan blokların (ekstra bloklardan farklı olarak) üretilmesi sırasında yayınlanan previous_in_value değeri, doğrudan rastgele sayılar üretmek için ham madde olarak kullanılabilir. Herhangi bir düğüm yeni bir blok yürütmeden önce, yeni yayınlanmış prior_in_value doğrulaması (yani doğrulama karması (hash) (previous_in_value) == previous_out_value) gerçekleşir. Blok en iyi zincirle başarılı bir şekilde senkronize edildiği sürece, yayınlanan previous_in_value öğesinin hileli davranışı konusunda endişelenmeye gerek yoktur.

Bu bölümün uygulanmasının yalnızca ACS6'nın tanımının tamamlanmasından kısa bir süre sonraki bir girişim olduğunu ve bundan sonra herhangi bir zamanda önemli değişiklikler olabileceğini unutmayınız.

Tek endişe, CDC komplosudur. Bu nedenle AEDPoS rastgele sayı üretmeyi uyguladığında, rastgele sayı üretmek için yalnızca bir CDC’nin previous_in_value değerini kullanmaz aynı zamanda beşli kümeler kullanır:Bir kullanıcı AEDPoS'dan rastgele bir sayı talep ettiğinde, geçerli raundun yayınlanabilir previous_in_value değerinin yayınlandığından emin olmak için yalnızca geçerli raundun son dilimine (ekstra blok dilimi) kadar bekleyebilir. Bu raunda yeni eklenmiş bir CDC varsa (belki az önce çatallaşmayı çözdüler), yayınlayacak bir previous_in_value sahip olmayacaklar veya yerel önbelleğe alma sorunları nedeniyle previous_in_value yayınlayamamış olabilirler. İlave blokların dilimine gelince previous_in_value değerleri, gizli paylaşımın ortaya çıkarma aşamasını tamamlar. Restore edildi - Eğer kullanıcıların rastgele sayılar almak için ortaya çıkarma aşamasından önce GetRandomNumber işlemlerini göndermelerine izin verirsek, ortaya çıkarma evresinden önce ve sonra elde edilen rastgele sayılar ciddi sorunlara neden olabilecek kadar tutarsız olabilir.Kullanıcılar referanslarıyla rastgele sayılar almaya çalıştığında AEDPoS, kullanıcılar rastgele sayılar için başvurduktan sonra CDC'ler tarafından yayınlanan beş previous_in_values değeri toplar, bu beş karma ile bir karma değerini hesaplar ve bunları kullanıcılara rastgele bir sayı olarak geri döndürür.
Daha sonra, bu iki yönteme BVT test durumları eklenmiştir (AElf sözleşmelerinin test edilmesi için bir yapı vardır). Bir kod üreteci, bir sözleşme yöntemi çağırabilecek bir Stub oluşturmak için kullanılabilir. Stub, kullanıcı tarafından gönderilen işlemleri bir Blockchain’de simüle edebilir ve her işlem ayrı olarak bir bloğa paketlenir.

Zincirin başında simüle edilmiş herhangi bir kullanıcının Stub’ı, uygun bir RandomNumberOrder elde edip edemediğini kontrol etmek için RequestRandomNumber işlemini gönderir. Gerekli sözleşmeler test durumu yürütülmeden önce çok sayıda işlem aracılığıyla (şu anda 19) dağıtıldığından RequestRandomNumber yürütüldüğünde blok yüksekliği 20'ye ulaştı.Belli bir yükseklikten (bir round süresi) sonra simüle edilen kullanıcı, rastgele sayıyı almak için GetRandomNumber işlemini gönderir. Sonraki test durumları normal blok işlemi için CDC’nin ilk raundunu simüle eder ve ayrıca ExpectedBlockHeight'tan önce ve sonra GetRandomNumber’ı göndermeyi dener. Yüksekliğe ulaşılmadığında, işlem yürütme başarısız olur ve “Rastgele(random) sayı hâlâ hazırlanıyor” hata mesajı ortaya çıkar. İkinci GetRandomNumber gönderildiğinde, işlem yürütme başarılı olur ve kullanılabilir rastgele sayı döndürülür; ve üçüncü GetRandomNumber, rastgele sayı hakkındaki bilgiler AEDPoS sözleşmesi tarafından silindiği için gönderilir (boşluk mekanizması tasarrufu), böylece boş bir karma (hash) değeri döndürür.
KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...mber-on-blockchain-securely-acs6-37e355522c72
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Enterprise (Kurumsal) Revize Edildi: Aelf Enterprise 0.8.0 Alfa (Alpha) Resmi Olarak YayınlandıAelf Enterprise 0.8.0 Alpha; tam bir Blockchain sistemi, geliştirme kitleri, geliştirme belgeleri/dokümantasyonları, destekleyici altyapı ve hizmetleri içeren kapsamlı bir Blockchain çözümüdür.

Aelf Enterprise 0.8.0 Alpha Sürümü Sistem İçeriği

1.Aelf Enterprise

• aelf V0.8.0 alpha
• DevKit V0.8.0 alpha (geliştirme kitleri)

2.Aelf Harici Uygulamalar
• aelf Blockchain Tarayıcı V0.8.0 alpha
• aelf Tarayıcı Mysql eklentisi V0.8.0 alpha
• aelf Kâşifi V0.8.0 alpha
• aelf Cüzdan V0.8.0 alpha
• aelf JS SDK V3.2.13
• Nodejs V0.1.7’de aelf CLI

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı V0.8.0 alpha
Yeni sürüm Aelf Enterprise 0.8.0 sürümü, aşağıdaki özellikler dâhil olmak üzere Aelf Enterprise 0.7.0 beta sürümündeki önemli özellikleri günceller:

• Geliştirilmiş Blockchain sistem stabilitesi
• Daha hızlı ve daha verimli işlem yürütme
• Tamamlanmış ve eksiksiz akıllı sözleşme sistemi


Aelf Enterprise 0.8.0 alpha sürümü aşağıdaki yeni özellikleri ve optimizasyonları içerir:
1. Yeni İşlevler/Fonksiyonlar


Yerli makine paralel işleme fonksiyonu:
• Paralel olarak işlemlerin yürütülmesi

Sözleşme güvenlik kontrol fonksiyonu:
• Güvenli olmayan bağımlılıklar kullanılıyorsa, sözleşmenin güvenliğinin öncelikle kontrol edilmesi

Basit ağ keşfi:
• A düğümü B düğümüne bağlandıktan sonra A ve B düğümü, senkronizasyon düğümü verilerini değişir

Sözleşme dağıtım İzin mekanizması:
• Sistem, sözleşme dağıtımının izinlerini kısıtlayabilir

GetMerklePath arayüzü eklendi
Rastgele (Random) sayı standardı

2. Optimizasyon
Optimize edilmiş çapraz zincir senkronizasyonu:

• Çapraz zincir iletişiminin stabilitesini ve çapraz zincir kullanılabilirliğini sağlamak
• Çapraz zincir modülleri için optimize edilmiş kod

Optimize edilmiş ağ aktarımı:
• Temel olarak optimize edilmiş stabilite sorunları ve çatallanma olasılığınının azaltılması ile ilgilidir

Optimize edilmiş konsensüs:
• Üreten blok ritminin ayarlanması, böylece çatallaşma olasılığı düşürülür
• Konsensüsün rastgele sayı standardında uygulanan optimize
• LIB'i iki kez doğrulamak için optimize edilmiş konsensüs algoritması

Sözleşmeler arası çağrı optimizasyonu:
• Proje uygulanmasının optimize edilmesi, sözleşmeler arası çağrı uygulama zorluğunu azaltmak, sistem bakımını kolaylaştırmak ve geliştiricilerin başlama zorluğunu azaltmak

Optimize edilmiş Keystore ve komut satırı araçları

Dağıtım sözleşmesi sırasında oluşabilecek durum tutarsızlığı düzeltildi


İstikrarı etkileyen diğer sorunlar düzeltildi:
• CPU kullanımı gibi aşırı kaynakların işgali
• Doğrulama hatasından kaynaklanan hatalar
• Diğer hatalar

Bölünmüş zincir tarama ve depolama prosedürleri

Nodejs aracılığıyla uygulanan CLI araçları

Entegrasyon özelliklerine giriş

1. Aelf enterprise
aelf V0.8.0 alpha
https://github.com/AElfProject/AElf

• Yüksek Performanslı Akıllı Sözleşme Çalışma Zamanı
• Konsensüs Sistemi
• Çoklu Token Sistemi
• Oylama sistemi
• Çapraz Zincir Sistemi
• Web API

DevKit (geliştirme kitleri)

• Boilerplate
https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate

1.TestKit
2.BenchmarkKit
3.IDE entegrasyonu

• Belgeler https://docs.aelf.io/
• Öğreticiler https://docs.aelf.io/main/main
• Videolar

1.1 aelf 0.8.0 Alphaaelf Enterprise 0.8.0 alpha; minimize edilmiş Blockchain çekirdeği (kernel), DPoS konsensüs mekanizması, akıllı sözleşme sistemi, oylama sistemi, token sistemi ve temel çapraz zincir sistemi ile eksiksiz bir Blockchain sistemiyle tam bir Blockchain ticari çözüm setidir.

Yüksek Performanslı Akıllı Sözleşme Çalışma Zamanı

• Sözleşme yürütme seviyesi: Protobuf’a dayanarak grpc gibi bir akıllı sözleşme yürütme ortamı uygulandı. Tüm nesnelerin girdi ve çıktıları ve depolanması Protobuf yüksek performanslı serileştirme işlemine dayanır. Durum depolaması, redis gibi yüksek performanslı bir dağıtılmış veri tabanı kullanır.
• Genel sözleşme yapısı: grpc eklentisi ile oluşturulan kodlar, bir grpc sunucusuna eşdeğer performansları gösterir.
• Sözleşme Kontrolü: Bloklar içinde paralel yürütme, AKKA kümeleri üzerinden gerçekleştirilebilir.

Konsensüs Sistemi
• Güvenlik: Gizli Paylaşım algoritması, seçilen tüm düğümlerde dağıtılmış rasgele sayıların üretilmesini sağlayabilir. Her turdaki blok üretim sırası; üretilen rasgele sayılarla belirlenir, böylece düğüm gizli anlaşması ve kötü niyetli davranış olasılığını azaltır.
• Verimli: Düğümlerin ⅔'ü bir bloğu doğruladıktan sonra blok, geri ters çevrilemez blok olur ve veriler çatal tarafından ters çevrilmeden zincire kalıcı olarak sabitlenir.

Çoklu Token Sistemi
• Sözleşme sistemine dayanarak Blockchain çapraz zincir sağlayabilen dâhili bir Token Sistemi uygulanır. Tüm varlıklar; zincirler arasında ihraç edilebilir, transfer edilebilir ve kilitlenebilir.

Oylama sistemi
• Sözleşme sistemine dayanarak bir evrensel oylama sistemi, işlevseldir ve çevrimiçi yönetişimi ve ikincil gelişmeyi kolaylaştırır.

Çapraz Zincir Sistemi
• Çapraz zincir sistemi, bir zincirdeki herhangi bir verinin farklı bir zincire iletilmesi için bir yol sağlar. Sistem; Merkle ağacı kök indeksine dayanmaktadır ve ana zincirde depolanan veri miktarı, yan zincir sayısındaki değişiklikten bağımsızdır. Bu, tüm sistemin çok seviyeli ana zincir/yan zincir indekslemesi elde edebileceği ve böylece kolaylıkla ölçeklenebileceği anlamına gelir.

Web API
• Yüksek performanslı bir ASP.Net Çekirdek sunucusu, yüksek performanslı etkileşimli bir yapı ile sonuçlanır.

1.2 DevKit

https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate

Enterprise sürüm; Geliştirme Şablonları ve Öğreticileri, Geliştirici Kılavuzu, TestKit, BenchmarkKit ve IDE Entegrasyonunu içerir

• Geliştirici Kılavuzları: Aelf sisteminin ve API dokümantasyonunun ayrıntılı bir tanıtımını sağlar
• TestKit: Geliştiricilerin sözleşmeleri hakkında kısa bir test yapmasına izin verir
• BenchmarkKit: Dahili performans testi durumları sağlar
• IDE Entegrasyonu: Geliştiricilerin, geliştirme sırasında akıllı sözleşmelerin hatalarını ayıklamalarına izin verir ve birim test kodu kapsamı istemi sağlar

Geliştiriciler, hızlı bir şekilde Aelf temelli Blockchain sistemleri kurabilir ve sağlanan geliştirme kitlerine ve araçlarına dayalı olarak Dapp‘ler oluşturabilirler. Ek olarak geliştiriciler, geliştirici dokümantasyonu aracılığıyla sisteme kendilerini tanıtabilirler.

2. Aelf Harici Uygulamalar

- Aelf Blockchain tarayıcı https://github.com/AElfProject/aelf-block-scan
• Zincir tarama programı, geliştiricilerin zincirdeki verileri zincir dışında kolayca depolamasını ve böylece geliştirici geliştirme maliyetlerini düşürmesini sağlar.
• Uygulamayı ilgili veri tabanına eklemek gerekir, topluluk varsayılan MySQL ekleme sürümü olarak aelf-scan-MySQL sağlar.

- Aelf Tarayıcı MySQL eklentisi https://github.com/AElfProject/aelf-scan-mysql
• Geliştiriciler, MySQL veri tabanına veri eklemek için zincir tarama programını kolayca kullanabilir
• İşlem, blok, TPS, kaynak veri depolaması varsayılan olarak desteklenir

- Aelf Kâşifi https://github.com/AElfProject/aelf-block-explorer
• Blok ve işlem sorguları uygulandı
• Dâhili oylama sisteminin görselleştirmesi yayınladı
• Kaynak işlemlerinin görselleştirilmesi yayınladı

- Aelf Cüzdan https://github.com/AElfProject/aelf-web-wallet
• Yerel olarak depolanan özel anahtar
• Temel token transferi ve işlem kayıtlarını görüntüleme uygulandı
• Aelf sözleşme tokenlerini arayabilir ve ekleyebilir
• İlgili işlem kayıtlarını arayabilir

- Nodejs’de Aelf CLI https://github.com/AElfProject/aelf-command
• Çeşitli komut satırı istemleri sağlar
• Hesap oluşturma, blok bilgisi alma, işlem (trading) bilgisi alma ve sözleşmeleri yayınlama gibi işlevler sağlar.

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı

https://github.com/AElfProject/aelf-web-extension

• Özel anahtarları yerel olarak depolar ve bir anahtar yönetim kullanıcı arayüzü sağlar
• Eklenti ve uygulama arasında şifreli iletişim sağlar
• AElf ekosistemindeki DAPP işlem imzalarını destekler
• Kullanıcıların uygulama izinlerini görsel olarak yönetmesini destekler

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...-0-8-0-alpha-officially-released-d20fe64d729b
 


Son düzenleme:

KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Teknik Konuşmalar: Aelf’in Akıllı Sözleşmeler Tarafından Yönetilen Teşvik Programları

Bölüm 5
AElf Blockchain teşvik sözleşmesi (Kâr Sözleşmesi) arayüzü ve uygulama fikirleri

Teşvik Programına Genel Bakış

Ekonomik modeli başarılı bir şekilde uygulayabilmek için, teşvik ve ödül dağıtımını yönetmek için özel olarak tasarlanmış bir akıllı sözleşmeye ihtiyacımız vardır.

Teşvik (temettü paylaşma) programı esasen bir token dağıtım merkezi olarak işlev görür. Her bir teşvik programının oluşturucuları, programda katılımcıların adreslerini veya programa katılmakla ilgili diğer bilgileri kaydeder ve her alıcı için ağırlığı belirler. Her ödeme süresi boyunca program, teşvikleri (tokenleri) her kayıtlı katılımcının adresinin (ayrı bir hesap adresi veya teşvik programındaki sanal bir adres) belirtilen ağırlıklara göre dağıtacaktır. Dağıtılacak tokenlerin tümü ya ELF'e dönüştürülür ya da doğrudan her alıcının adresine aktarılır. Her bir teşvik raundu tamamlandıktan sonra, raunt sayısı bir artırılır.

Tanımlar:

Bir Teşvik Programı - Teşvik Akıllı Sözleşmesi tarafından oluşturulan bir Blockchain’in token dağıtım merkezi.

Teşvik Programları Oluşturucuları - Teşvikler almak için katılımcının adresini kaydetme yetkisine sahiptir.

Katılımcının Adresi - Aelf ekosisteminde teşvik tokenleri alabilen bir hesap adresi.

Not: Katılımcıların adreslerini program ile kaydetmeleri gerekmektedir, çünkü teşvik serbest bırakıldığında adresler otomatik olarak hesaplarına kaydedilmeyecektir (bkz. “kâr”).

Teşvik Programının Sanal Adresi - Her bir teşvik programı, yalnızca programın oluşturucusunun ilgili kâr kimliği (profit ID) aracılığıyla çalıştırabileceği sanal bir adres belirler. Bu adres yalnızca teşvikleri serbest bırakmak için kullanılır ve buna karşılık gelen halka açık/kamu-özel anahtar çifti yoktur (çatışma adreslerinin olasılığı ihmal edilebilir).

Alt Kâr Maddesi (Sub-Profit Item) - Her teşvik programı, başka bir programda bir alt teşvik programı olarak tasarlanabilir. Alt teşvik programları, diğer teşvik programları tarafından ağırlık tahsis edilebilir; diğer teşvik programları teşviklerini serbest bıraktıklarında, alt teşvik programının sanal adresi için bir token oluştururlar.

Teşvikleri Elde Etmek - Teşvik almaya hak kazanan bir katılımcının beklenen ödüllerini almak için bir işlem göndermeleri gerekmektedir. Bu, çok fazla kayıtlı alıcı adresinden kaçınmak ve teşvik işlem yürütme zaman aşımını serbest bırakmak içindir.

Ağırlık - Ağırlıklar, her katılımcının adresinin alması gereken teşviklerin yüzdesini yönetmek ve daha fazla esneklik sağlamak için kullanılır (yani katılımcı ağırlığı/tüm katılımcıların toplam ağırlığı). Gerektiğinde, belirli teşvik programlarının toplam ağırlığının sınırları belirlenecek ve ağırlığın bir sabit (alt) teşvik programına tahsis edilmesi sağlanacaktır. Bu, programların hem sabit hem de değişken teşvik yapılarından oluşmasını sağlar. Ana teşvik programı teşvikleri serbest bıraktığı sürece sabit alt teşvik programları, teşviklerin belli bir oranını alabilir. Örneğin; DApp geliştiricileri tarafından dağıtılan sözleşmeler, teşvikin belirli bir yüzdesini Hazine'ye katkıda bulunmayı seçebilir.

Teşviklerin Serbest Bırakılması - Bir teşvik programının sanal adresindeki bir bakiyenin ELF'e dönüştürülmesi işlemi, bir Bancor sözleşmesi yoluyla gerçekleşecek ve aktarıcı/gönderen teşvik adresini alacaktır.

Raunt Periyodu - Raunt periyodunun uzunluğu, her bir teşvik maddesi tarafından kontrol edilir. Teşvikin serbest bırakılmasından sonra, raunt periyodu 1 artar.

Hazine - Bu, Aelf ekosistemindeki en büyük teşvik programı olabilir. Blok üretim teşviklerinin, sözleşme işlem ücreti teşviklerinin ve sözleşme kâr teşviklerinin bir alt programı olarak kullanılabilir. Ayrıca; sanal adresinin bakiyesini önceki raundun blok üreticisine, doğrulama düğümlerine ve Aelf düğüm seçimine katılan seçmenlere dağıtmak için genel bir teşvik programı olarak da kullanılabilir.

Arayüz

Bir Teşvik Programının Oluşturulması:
Bir teşvik programı oluştururken bir katılımcının adresinin teşviki alması için zaman aşımını ve State DB'nin depolama yükünü azaltmak için ilgili teşvik bilgisini silen süre sonunu belirleyebilirsiniz.

Ek olarak teşvik program oluşturucusu teşvikleri serbest bıraktığında, mevcut rauntta teşviklerin ne kadarlık kısmının serbest bırakılacağını belirleyebilirler. Eğer oluşturucu her bir rauntta teşvik programının sanal adresi üzerindeki mevcut bakiyenin tamamını serbest bırakmak istiyorsa, is_release_all_balance_everytime_by_default değerini true olarak ayarlayabilir. Teşvikler dağıtıldığında, serbest bırakma miktarı 0 olarak ayarlanır.

Alt teşvik programlarının kaydedilmesi:RegisterSubProfitItem, alt teşvik programları eklemek ve karşılık gelen ağırlıkları tahsis etmek için kullanılır.

Ağırlık yönetimi:Aşırı/Fazla işlemlerden kaçınmak için yığın yönetimi ağırlık arayüzleri sağlanmalıdır.

Teşviklerin eklenmesi:Herhangi bir para birimi, belirli bir teşvik programına belirli miktarda token eklemek için kullanılabilir. Periyod 0 (boş) olduğunda token, teşvik programının sanal adresine (büyük defter adı verilebilir) eklenir. 0'dan büyük bir periyod belirtildiğinde bu token, belirtilen hesap için hesabın sanal adresine eklenir.

Teşviklerin Serbest Bırakılması:Periyod, teşviklerin serbest bırakılması için belirlenen raunttur; serbest bırakma, daha erken bir rauntta gerçekleşemez. Teşvik programının oluşturucusunun teşvikin iki kere serbest bırakılması ile sonuçlanan iki aynı işlemi göndermesini engellemek için sözleşme denetimi için serbest bırakma periyodunun dâhil edilmesi gerekmektedir. Miktar 0 olarak ayarlandığında ve teşvik programı is_release_all_balance_everytime_by_default tarafından true olarak oluşturulduğunda, teşvik programının sanal adresindeki tüm bakiyeler bu anda serbest bırakılacaktır. Buradaki total_weight (toplam_ağırlık), teşvik programındaki daha sonraki rauntlar için hazırlanır; çünkü daha sonra serbest bırakılan teşviklerin mevcut toplam ağırlığı, bu raunt toplam ağırlığını kullanamaz. Toplam ağırlık sadece önceki bir raundun toplam ağırlığına ayarlanabilir. Örneğin; 6. rauntta program, 5. raunttaki teşvik katılımcı listesinde kayıtlı adresler için teşvikleri serbest bırakacaktır. Bu nedenle 5. raundun toplam ağırlığı, 6. raunt için ReleaseProfitInput parametresine geçirilmelidir.

Teşviklerin alınması:Bir katılımcının teşvikini alabilmesi için, teşvik maddelerinin benzersiz kimliğini/tanımasını sağlaması ve hak ettiği tüm teşvikleri toplaması gerekir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/a...grams-managed-by-smart-contracts-aaf420240a43
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf ortaklıklarının özeti - Kim, Ne ve NedenAğustos 2018'de Aelf, Testnet sonuçlarını yaklaşık 15000 TPS (saniye başına işlem) olarak gururla duyurmuştu. O zamandan bu yana ağı 10 ay sonrasına kadar iyileştirmeye devam ettik ve Aelf Kurumsal (Enterprise) Beta Platformu piyasaya sürüldü. Bu süre zarfında Aelf; Blockchain ekosistemimizde geliştirilen yenilikçi teknoloji için birçok ödül ve küresel sertifikasyonlar aldı ve ortaklıklar kurdu. Bu makale, bu iş birliğinin nasıl gelişeceğine dair basit bir açıklama ile birlikte her ortaklığın bir özetini sunacaktır.

Partnerlikler

Amaten (Ağu 2019) - Amaten Japonya'daki en büyük hediye kartı borsasıdır. Yıllık 110 milyon ABD Doları gelir elde eden Amaten; Amazon, Apple, Google, Rakuten, Netflix, Nintendo, Playstation ve Spotify gibi 25'ten fazla şirketten hediye kartı sunuyor.
Bu ortaklık, aelf Enterprise platformunda inşa ederek hediye kartı endüstrisinin dijital varlıklara dönüşümünü gösterecektir. Bu, Amaten'in uluslararası bir şirket olarak gelişmesini ve 340 milyar dolarlık uluslararası piyasaya girmesini sağlayacaktır. Bu yeni gelişme; hediye kartlarının düzenlenme, satın alınma ve değiş tokuş şeklini değiştirecektir.

Poseidon Network (Mayıs 2019) - Poseidon Network, ağ içeriğinin bant genişliğini dağıtılmış düğümler ve dijital kimlik bilgileri aracılığıyla optimize eden bir karma Blockchain uygulama platformudur. Token ödülleri biçiminde, kullanıcıların kendi bant genişliğine katkıda bulunmaları teşvik edilir; böylece ağdaki her terminal cihazı bir önbellek düğümü ve bant genişliği, depolama ve bilgi işlem gücü gibi kaynakları paylaşabilen bir PaaS platformu haline gelir.
Bu ortaklık, Poseidon'un Akıllı Sözleşmelerini Aelf Kurumsal Platformunda dağıttığını gösterecektir. Aelf ve Poseidon; gelecek nesil içerik dağıtımının dünya lideri olmaya hazır, istikrarlı ve verimli bir altyapı birlikte oluşturacaktır. Poseidon'un CEO'su Light Lin; Aelf’i seçmelerinde temel nedenlerin, Poseidon’un başarısında kritik olan paralel işleme ve kaynak ayrımı özelliklerinin yanı sıra Aelf’in merkezsizleşmiş ve şeffaf özellikleri olduğunu açıkladı.

VCC Borsası (Mayıs 2019) - VCC, Vietnam'ın ilk devlet dostu dijital varlık alım satım platformudur. Bittrex ve Signum Capital tarafından desteklenen borsa, 7/24 müşteri desteği ile hem mobil uygulama hem de web sitesi aracılığıyla Vietnam pazarına destek verecektir.
Bu ortaklık Aelf'in yerel etkinlikler ve hükümet yetkilileri gibi etkili insanlarla olan ağlarla iş birliği yaparak Vietnam'daki varlığımızı arttırmasını sağlıyor. VCC'nin varlığı aracılığıyla Aelf, yerel geliştirici topluluğunun büyümesine yardımcı olacak ve Vietnam'ı Blockchain’in benimsenmesi ve gelişimi için bir merkez haline getirmeye yardımcı olacak.

Stratejik İş Birlikleri

Orange Telco (Temmuz 2019) -
Orange, 2018'de yıllık 45 Milyar Dolar'ın üzerinde geliri olan Avrupa'nın en büyük telekom operatörlerinden biridir. Şirket, dünya çapında 256 milyon müşteriye destek vermek için 150.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir.
Orange, ticari bir atılım bulmak için yeni çıkan teknolojileri araştırıyor. Birden fazla toplantıda Orange, Aelf teknolojisinin finans, e-ticaret, ödeme ve diğer sektörlerde uygulanabileceğine inanıyor. Ayrıca, Aelf’in çapraz zincir teknolojisinin, Pekin ofisinde toplantıları takip etmek için temel etken olduğunu açıkladılar. Gelecekte, her iki taraf da kendi alanlarındaki gelişmeleri aktif bir şekilde paylaşmak ve birlikte inovasyonda daha fazla ilerlemek için birlikte çalışmayı amaçlamaktadır.

Decentraland (Aralık 2018) - Decentraland, Ethereum ağı üzerine kurulu bir sanal gerçeklik platformudur. Platform, kullanıcıların ARSA (LAND) denilen sınırlı bir sanal arazi parsel arzı aracılığıyla temsil edilen kendi dijital alan ve varlıklarını tam mülkiyetle kazanmalarını sağlamak için Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler kullanır.
Bu stratejik iş birliğinde Aelf topluluğu, ELF tokenlerini para birimi olarak kullanarak yeni ARSA için Aralık ayı açık arttırmasına katılabildi.

Destek

Amazon Web Servisleri (AWS) (Mayıs 2019) -
AWS, on binlerce küresel ortak ve milyonlarca aktif müşteriyle dünyanın en büyük bulut bilişim platformu sağlayıcısıdır.
AWS, kullanıcıların görüntülerini dağıtmalarına ve birkaç basit komutla Aelf tabanlı sistemler başlatmalarına olanak sağlayan Amazon Machine Image (AMI) aracılığıyla bir BaaS sağlayıcısı olarak Aelf’i listeledi. Bu listelenme aracılığıyla Aelf; artık Netflix, NASA, AirBnB, Time Inc, Lionsgate ve Dow Jones gibi şirketlere görünürdür. Aelf, AWS'de çapraz zincir özelliği ile listelenen ilk Blockchain platformudur.

Microsoft Azure (Temmuz 2019) - Microsoft Azure, diğer tüm bulut sağlayıcılara kıyasla daha fazla bölgeye sahip dünyanın önde gelen bulut bilişim platformu sağlayıcılarından biridir. Microsoft Azure'un geliri, büyüme açısından Microsoft tarafından önde gelen ürün olarak yılda %76 oranında büyüdü.
Microsoft Azure, Aelf’i bir BaaS sağlayıcısı olarak listeledi ve Aelf platformunun görünürlüğünü binlerce ticari müşteriye getirdi. Şimdi Aelf’i görecek isimlerden bazıları NBA, UPS, FedEx, BMW, Walmart, Coca-Cola, Toyota, Fujitsu, RioTinto, Samsung ve Toshiba'dır. Kullanıcılar artık Aelf Blockchain’de Azure aracılığıyla kolay ve verimli bir şekilde dağıtabilirler.

Potansiyel Gelecek İş Birlikleri

Gelecekte açıklayacağımız iş birlikleri ve ortaklıklar olacak. Bu makaleyi periyodik olarak güncelleyeceğiz.
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
👆(Devamı)👆

Önceki Ortaklıklar

• İnovasyon/Yenilik İttifakı: İnovasyon ittifakı, Start-Up’lardan büyük şirketlere kuruluşlar için Blockchain benimseme yolunu hızlı bir şekilde izlemeye yardımcı olabilecek büyük uluslararası Blockchain oyuncular koalisyonu yaratıyor. Bu ortaklar; Blockchain teknolojisinin keşfedilmesi ve benimsenmesi ile ilgilenen tüm işletmelere danışmanlık desteği, değerli kaynaklar, endüstri anlayışı ve deneyimi sağlayacaktır. Bu ittifak, oyun dünyasından kurumsal finans endüstrisine kadar tüm endüstriler için geçerli olacaktır. Diğer örnekler ise tedarik zinciri ve sigortadır.

• Decent: Aelf ve Decent; gelecekte yeşil içerik alanlarının kontrol edilebilirlik, esneklik ve verimlilik göz önünde bulundurularak inşa edilmesi için anlaştı.

• Youlive: Youlive, merkezi olmayan bir gerçek zamanlı içerik paylaşım platformudur. Ekip; yüksek kullanılabilirlik, ölçeklenebilirlik, yüksek eşzamanlılık ve düşük gecikme süresi elde etmek için gelişimini Aelf teknolojisine dayandırmayı planlıyor.

• Theta: Aelf, Theta’nın özel satış öncesi destekçilerinden biridir ve uzun vadeli stratejik ortağıdır. Aelf, Theta Labs'in E-spor ve medya endüstrisinde oluşturduğu ekosistem ve teknoloji liderliği için Blockchain’de merkezsizleşmiş video medyasının bir yeni çığırını oluşturmak için Theta ile ortaklık kurmaya karar verdi. Aelf, Theta'yı yalnızca ortaklık şeklinde desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda Theta ile uzun vadeli bir teknoloji ve pazarlama iş birliğini başlatacaktır.

• U Network: U Network, dünyadaki ilk içerik değeri tahmin platformudur. Düşünmeler ve güçlü iş mantığı ve endüstri dağılımının kabul edilmesinden sonra Aelf, U Network ile birlikte çalışmaya karar verdi. Aelf ve U Network, yeni nesil içerik değeri tahmin platformu oluşturma, Blockchain teknolojisi üzerine inşa etme ve küresel içerik yaratıcılarını, değer kâşiflerini ve topluluk tanıklarını cezbetme hedefi için birlikte çalışacaktır. Aelf ve U Network arasındaki ortaklık, Aelf Blockchain teknolojisinin İçerik Değeri Tahmin Endüstrisi’nde ticarileşmesini gerçekleştirecek ve Aelf’in endüstriyel ekosistem ile gelecek nesil blockchain ağını oluşturma hedeflerinde atılan bir adım olacaktır. Gelecekte Aelf, hizmet kapasitelerini geliştirmek için çeşitli işletmelerle iş birliğine devam edecektir. Böylelikle Aelf, ayrıca Blockchain endüstrisi için teknolojinin uygulanması konusunda değerli deneyimler ve araştırmalar sağlayacaktır.

• DATx: DATx, Cosimo Vakfı tarafından başlatılan ve reklam verenlerin parçalanmış kullanıcı davranışsal veri dağınıklığını ortadan kaldırmasına yardımcı olan ve önde gelen bir küresel reklamcılık platformu olan Avazu ile iş birliği aracılığıyla kullanıcıları doğru bir şekilde hedefleyen bir Blockchain’dir. Bu, şirketlerin hem kurumlara hem de tüketicilere yarar sağlayan, anlamlı ve etkili reklamlar sunmalarına daha kolay olanak sağlayacaktır.

• Content Neutrality Network (CNN): CNN, Blockchain’in konsensüs mekanizmaları ve akıllı sözleşmeler gibi gelişmiş özellikleri aracılığıyla mevcut içerik sistemlerinde var olan çeşitli sorunları çözen Blockchain teknolojisine dayanan bir yenilikçi içerik ekosistemidir. CNN ve Aelf birlikte; gelecekte daha açık, verimli ve güvenilir bir içerik çağı oluşturmayı hedefliyor.

• Oracle Chain: Dünyanın bir EOS ekosferinde kurulu ilk uygulaması olan OracleChain, Blockchain teknoloji hizmetlerini çeşitli gerçek hayat senaryoları ile verimli bir şekilde birleştirerek Oracle (oracle machine) ekosisteminin taleplerini karşılamalı ve böylece bu muazzam onlarca milyar dolar değerinde piyasanın derinliklerine inmek gerekir. *EOS platformuna dayanan merkezi olmayan bir Oracle teknoloji platformu olarak, otonom PoR (Proof-of-Reputation) & Deposit mekanizması benimsendi ve diğer Blockchain uygulamaları için temel bir hizmet olarak kullanıldı.

• Cortex:
Cortex'te açık kaynaklı ve rekabetçi mekanizmaların doğası gereği akıllı bir etken olarak en iyi model, Blockchain ağının zekâ seviyesini artırmak için hayatta kalacaktır. Aelf, daha iyi bir kullanıcı tanıtımı elde etmek için Cortex ile stratejik iş birliğine ulaştı. Cortex'in ana misyonu, kullanıcıların Cortex Blockchain'deki akıllı sözleşmeleri kullanarak çıkarabilecekleri Blockchain’de state-of-the-art machine-learning modellerini sağlamaktır. Cortex’in hedeflerinden biri, kullanıcıların platformda görevlerini yayınlamalarına olanak sağlayan bir makine öğrenme platformunun uygulanmasını da içerir: AI DApps (Yapay Zekâ Merkezi Olmayan Uygulamalar). Bunun da ötesinde Cortex projesi, teşvikler ve toplu/ortak iş birliği için mekanizmalar önermektedir. Herkes zincirdeki modeli sunup optimize edebilir ve ödüllendirilebilir. Bu, kullanım için daha fazla AI model geliştirme ekibini veya insanını cezbedecektir. Aelf, daha iyi bir kullanıcı tanıtımı elde etmek için Cortex ile stratejik iş birliğine ulaştı.

• FairGame: Fair.Game, Blockchain teknolojisine dayalı dünyanın ilk adil oyun platformudur ve resmi zincirde çalışan bir Blockchain oyununu başlatarak dünyada ilkler arasında yer aldı. Fair.Game, gelecekte çeşitli Blockchain oyunlarını başlatacaktır. Fair.Game, dünya çapındaki yüzlerce çevrimiçi oyuncuya Blockchain yetenekleri sunmak için oyun pazarını genişletmek üzere global premium oyun sağlayıcılarının Blockchain yeteneklerini entegre etmesine yardımcı olacak doğrulanmış bir SDK aracı piyasaya sürecektir. Aelf, Fair.Game ile bir ortaklık imzaladı ve özel ELF Şehri (ELF City) açıldı.

• Republic Co: Republic, yenilikçi Start-up’lara ve ICO'lara herkesin 10$ kadar az yatırım yapabileceği bir yatırım platformudur. Republic, akredite yatırımcılar için dünyanın en büyük çevrimiçi yatırım platformu olan AngelList'in mezunları tarafından kurulmuştur. AngelList, öz kaynak kitle fonlaması sağlayan JOBS Yasasını geçmekte etkili oldu.

• Celer Network: Celer Network, İnternet ölçeğini zincir dışı ölçeklendirme teknikleri ile mevcut ve gelecekteki Blockchain’lere getiren tutarlı bir teknoloji ve ekonomik mimaridir. Saniyede milyarlarca güvensiz, güvenli ve özel zincir dışı işlem gerçekleştirebilir. Celer Network, Blockchain'in gücünü tamamen ortaya çıkarmak ve merkezsizleşmiş uygulamaların inşa edilmesinde ve kullanılmasında görev yapmaktadır.

• CertiK: CertiK, akıllı sözleşmelerin ve Blockchain ekosistemlerinin hatasız ve hacker/bilgisayar korsanlarına karşı dayanıklı olduğunu matematiksel olarak kanıtlamak için bir resmi doğrulama yapısıdır. Doğrulamayı ölçeklendirmek için CertiK, bu tür başka türlü yasaklayıcı bir ispat görevini küçük olanlara ayırmak için katman tabanlı bir yaklaşım geliştirdi. Bu küçük kanıtlama yükümlülükleri CertiK işlemlerinde kodlanabilir ve daha sonra katılımcılar tarafından merkezsizleşmiş bir tarzda kanıtlanıp onaylanacaktır. CertiK ledgerleri, doğrulanmış akıllı sözleşmelerin ve doğrulanmış Blockchain ekosistemlerinin baştan sona doğruluğunu ve güvenliğini sergilemek için sertifikalar olarak çalışır ve bunları tamamen güvenilir kılar.

• CGS:
Connect Global Strategies, Dubai merkezli bir kripto ve yatırım danışmanlığı ve iş geliştirme acentasıdır; ana işletmelere ve finansal aktörlere Blockchain ve kripto para birimi sektörüne başarılı bir şekilde girmek ve bu alanda gelişmek için gerekli bilgileri sağlar. Gelişmekte olan kripto para pazarındaki yatırım fırsatlarını ultra yüksek net değerli bireylere ve işletmelere tanımlayan stratejik danışmanlık hizmetleri ve yardımı sunan Connect Global Strategies, Dubai'de ve daha geniş Ortadoğu ekonomisinde Blockchain yeniliğinin ve benimsenmesinin bir etmenidir.

• Cred: Aelf, dünyanın önde gelen şifreleme kredisi sağlayıcısı olan Cred (eski adıyla Libra Credit) ile stratejik bir ortaklığa ulaştı. İki taraf, Blockchain endüstrisindeki finansal hizmetler ve kriz yönetimi bilgisi hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca Cred, resmen ilk fon yönetimi servis sağlayıcısı olarak Aelf İnovasyon İttifakına katılacaktır. Cred, ittifaktaki üye şirketlere esnek kredi ve kredi ürünleri sağlayacaktır.

• HyperExchange: Aelf, merkezi olmayan çift zincirli ekosistem HyperExchange ile stratejik bir ortaklık kurdu. HyperExchange’in HX zinciri, resmi olarak ELF pledge madenciliğini destekleyecektir.


KAYNAK:
https://medium.com/aelfblockchain/summary-of-aelf-partnerships-who-what-and-why-e0f5c540f333
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Merkle Ağacı (Merkle Tree) - Bu nedir ve neden kullanılır?Kripto para ve Blockchain teknolojisine yatırım yapmak bir şeydir, ancak Blockchain'in nasıl çalıştığını tam olarak anlamak bir başka şeydir. Aelf ekosistemi de dahil olmak üzere birçok Blockchain’de ağa dahil edilen teknolojinin bir eseri Merkle Ağacı'dır. Bu ağın birçok parçası olmasına rağmen Merkle Ağacı, doğrulama sürecinde verimliliği ve güvenilirliği nasıl sağlamayı planladığımızı belirlerken anlaşılması gereken önemli bir unsurdur.

Merkle Ağacı yeni bir şaşırtıcı keşif değildir, sadece Blockchain içinde değil güvencesiz veya P2P ortamında kullanılan oldukça yaygın bir şekilde kullanılan test edilmiş ve gerçek bir sistemdir. Aslında bu konsept, 1979'a ve Blockchain’in bir fikir olmasından önceye dayanıyor. Bilgisayar bilimcisi Ralph Merkle'den sonra adlandırılmıştır.

Basit bir ifadeyle bir Merkle Ağacı; çok fazla veri alır, bu verilerin ne olduğunu açığa çıkarmadan içinde tutulan verinin gerçekliğini/doğruluğunu kanıtlayabilen basit bir karakter dizisine sıkıştırır. Sıkıştırılmış bir dosyaya (.ZIP veya .RAR) benzer şekilde eğer belirli bir standarda göre doğru bir şekilde adlandırılırsa, kullanıcı sıkıştırmayı çıkartmadan ve açmadan içerdiği dosyaları tanıyabilir. Bu karakter dizisine (başlık) bir karma (hash) adı verilir. Karma; tek yönlü bir işlevdir, yani aynı verileri koyarsanız her zaman aynı karmayı alırsınız, ancak bu karmayı alamazsınız ve orijinal verileri çıkaramazsınız.“Ağaç” kavramı, bilim genelinde yaygın bir fikirdir ve birbirinden dallanan ebeveynleri (parent) ve çocukları (children) içeren bir yapıya atıfta bulunur. Bu durumda, tüm yapraklar (İşlemler / bloklar) ile başlamanız ve bir ebeveyn karma (Merkle Root) için geri dönmeniz anlamında baş aşağı bir ağaçtır. Şekil 1.1'de görüldüğü gibi, Merkle Ağacına dahil edilmeden önce iki kez karmalanan işlemlerle başlıyoruz. 1-100 blok L1’e, 101–200 blok L2’ye, 201–300 blok L3’e, 301-400 blok L4’e karmalar gibi işlemlere sahip olabiliriz. Bunlar daha sonra ağacın alt dalına karmalanır. Örneğin, L1 bloğu karma 0-0’a karmalanmıştır.

Bu şema, ikili ağaç dediğimiz şeyi göstermektedir. Bu, her bir ebeveynin maksimum iki çocuk dalına sahip olabileceği anlamına gelir. Teknik olarak bunu artırabilirsiniz ama ikili ağaçlar en yaygın olanıdır. Karma 0-0 ve 0–1’e sahip olduktan sonra bu, ‘ebeveyn’ karmasına karmalanır (Hash 0). Buna Merkle Root (Kök) denilen en üst karmaya gelinceye kadar devam edilir.

Bu sürecin güvenlik, hız ve verimlilik dahil olmak üzere birçok avantajı vardır. Verileri yoğunlaştırmak için bu işlemi kullanarak, her karmayı Merkle Ağaç Kökü ile eşleştirerek herhangi bir gerçek veriyi açığa çıkarmadan çok hızlı bir şekilde doğrulanabilir. Blockchain’in merkezsizleşmiş yönü ile bağlantılı olarak oluşturulan Merkle ağacının karmaşıklığından dolayı bu karmalar içinde bulunan verilerin değiştirilmesini çok zorlaştırır.

Bir ağın hızı bu teknoloji kullanılarak kolayca artırılabilir. Doğrulanacak ve daha sonra geri gönderilecek dosyaları ağ üzerinden göndermek yerine bir bilgisayarın yalnızca çok hızlı bir şekilde doğrulanabilecek karmayı (bunun yalnızca bir karakter dizisi olduğunu unutmayın) göndermesi gerekir. Bir tutarsızlık varsa o zaman alt ağaçların karmaları, kusurlu blok bulunana ve gerektiği gibi değiştirilinceye kadar talep edilir. Bu, bir hata için bütün dosyayı aramaktan çok daha hızlıdır. Tabii ki, bu aynı zamanda kaynakların daha verimli kullanımıdır.

Aelf Merkle Ağacını nasıl kullanır?

Geleneksel anlamda değildir. Normalde Merkle Ağacı bir Blockchain içerisinde kullanılacaktır. Aelf, tüm yan zincirler arasındaki birlikte çalışabilirliği kontrol etmek için Merkle Ağacı'nı kullanıyor olacaktır. Her bir yan zincir, kendi Ağacını yaratacak ve Ana Zincir içinde yer alması için Merkle Köküne sunacaktır. Yan Zincir A Yan Zincir B'den gelen bazı verileri doğrulamak isterse, Yan Zincir A Ana Zincire yaklaşacak ve verileri doğrulamak için orada saklanan Merkle Kökü ile karşılaştırmasını isteyecektir. Ana Zinciri neredeyse her bir Yan Zincirin veri doğrulama için kullanacağı bir arşive ilişkilendirebilirsiniz. Bu konsept, oldukça eşsizdir ve doğrulama sürecini büyük ölçüde geliştirecektir. Çapraz zincir birlikte çalışabilirlik için bir ortam yaratmada etkili bir süreçtir. Özel ve halka açık zincirlerin birbirleriyle konuşmasını ve herhangi bir gizlilik sorunu olmadan verileri doğrulamasını sağlar.

Bu Merkle Ağacı, Aelf tarafından Yan Zincirleri ayırmak için kullanılan Yan Zincir “Ağacı (Tree)” ile aynı değildir. Merkle Ağacı, ana zincir ve diğer yan zincirler ile verileri depolamak ve doğrulamak için kullanılır. Bir Yan Zincir Ağacı, her bir zincirin (dalın) belirli bir kullanım durumu gerçekleştirdiği kendi ağaç benzeri yapısını oluşturan birçok alt zincirlerden oluşabilir. Bu zincirlerden biri yönetmek için aşırı büyük olduğunda, birden fazla zincire bölünebilir.

Merkle ağacı, Aelf ekosisteminin sadece benzersiz değil aynı zamanda bir Blockchain ağının fonksiyon biçiminde devrim yaratan bir başka özelliğidir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/merkle-tree-what-is-it-and-why-use-it-f823f5b57179
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Chainlink Oracle ile Entegre Olacak10 Eylül 2019'da Aelf, karmaşık akıllı sözleşmeler için kurcalamaya karşı korumalı veriler sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağı olan Chainlink’i entegre ediyor olacaktır. Entegrasyon, Aelf Blockchain için bir oracle oluşturmak için Chainlink teknolojisini kullanır (Bir oracle, zincir içi akıllı sözleşmeleri kendi yerel Blockchain’inin dışındaki "zincir dışı" verilerle besleyen bir araçtır). Chainlink Oracle, Aelf Blockchain'e giren ve çıkan herhangi bir verinin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlayacaktır – Blockchain’i mevcut bir ağa uyarlanırken genellikle 'en zayıf' bağlantı olarak kabul edilen şeyi güçlendirir. Bu, yalnızca Aelf’deki akıllı sözleşmelerin dünyadaki veri kaynaklarına ve API'lere güvenli bir şekilde bağlanmasına izin vermekle kalmayacak; aynı zamanda Ethereum, Google Cloud, Zilliqa ve diğerleri gibi Chainlink ekosistemindeki diğer ağlara bağlantı da sağlayacaktır.

Chainlink, akıllı sözleşmelere dış veri sağlayabilen ilk merkezi olmayan oracle çözümüdür. Sonuç olarak akıllı sözleşmelerin güvenliği ve determinizmi, gerçek dünyadaki dış olayların bilgisi ve genişliği ile birleştirilebilir. Chainlink; marketteki, sıcaklıktaki, planlardaki/programlardaki veya diğer halka açık verilerdeki değişikliklere otomatik olarak yanıt verilmesini gerektiren gerçek hayattaki birçok uygulamalarda kritik olan herhangi bir harici API'ye erişim ile akıllı sözleşmeler sağlar.

Zincir dışı veriler, Blockchain’e yazılmadan önce manipülasyona veya hataya açık olabilir. Aelf’in işletmelere ve uygulamalarına hizmet etmeye odaklandığı göz önüne alındığında dış dünyayı Aelf Blockchain eko sistemi ile güvenli bir şekilde köprülemek ve girdi verilerinin kurcalamaya karşı korunmasını garanti etmek son derece önemlidir. Aelf için oracle inşa etmede iş birlikçi çaba, işletmelere ağımızın güvenirliği konusunda daha fazla güven aşılayacaktır.

Harici veri almaya ek olarak Chainlink oracle düğümü, Aelf verilerini diğer ekosistemler ve ağlar boyunca hem zincir içinde hem de zincir dışında diğer taraflara güvenilir bir şekilde sağlayacaktır. Aelf Kurucu Ortağı ve COO’su Zhuling Chen, yeni entegrasyonu şöyle açıkladı:

“Aelf, işletmelere kapsamlı ve gerçek dünyadan bir çözüm sunmaya devam etmekten heyecan duyuyor. Bu entegrasyon, Aelf Enterprise (Kurumsal) platformunu kullanan tüm müşterilerimize en yüksek kaliteyi, güvenliği ve güvenilirliği sağlamadaki bir sonraki adımdır.”

Chainlink Global İş Geliştirme Başkanı Daniel Kochis, “Aelf ile iş birliği yaparak Chainlink, topluluklarının akıllı sözleşmelerine ve kurumsal kullanım durumlarına zincir dışı uç noktalardan kanıtlanabilir şekilde doğru verileri sağlamak için heyecan duyuyor.” ifadelerini kullandı.

Aelf hakkında:

Aelf, iş dünyasında Blockchain öncülüğünü yapan çok zincirli bir ağ ve akıllı sözleşme platformudur. Aelf’in blok zinciri; kendi uygulamalarını oluşturma zorunluluğu olmadan işletmelere uygulamalarını halka açık zincir alanında veya kendi özel zincirlerinde çalıştırmalarını sağlayacaktır. Aelf ekosisteminde her bir uygulamanın yüksek performansı güvence altına almak için kendi kaynakları olacaktır. Aelf’in tokeni (ELF), yakın zamanda Huobi’nin HB10 fonu tarafından köklü platformuna dayanarak en güvenilir 10 yatırımdan biri olarak seçildi. Aelf, ilk test ağı sonuçlarını yaklaşık 15000 saniye başına işlem (TPS) olarak duyurmuştu.

Chainlink hakkında:

Chainlink; akıllı sözleşmelerin zincir dışı veri yayınlarına, web API'lerine ve geleneksel banka ödemelerine güvenli bir şekilde erişmesini sağlayan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink, Gartner gibi önde gelen bağımsız araştırma firmaları tarafından sürekli olarak en iyi Blockchain teknolojilerinden biri olarak seçilmektedir. Büyük işletmelere (Google, Oracle ve SWIFT) ve önde gelen akıllı sözleşme geliştirme ekiplerine yüksek güvenlikli ve güvenilir Oracle’lar sağladığı çok iyi bir şekilde bilinmektedir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/c...ect-with-aelf-in-new-partnership-77533e18206c
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps) Blockchain Benimsenmesini Olumlu mu Yoksa Olumsuz mu Etkiliyor?DApp'ler potansiyel olarak Blockchain’in benimsenmesinde en önemli bileşenlerden biridir. Onlar bir anlamda benimsenmenin gerçek dünyasıdır, bir yazılım parçasından bir çözüme geçişi temsil ediyorlar.

DApp’ler nedir?

DApp, merkezi olmayan uygulamanın kısaltmasıdır. Merkezi olmayan bir Blockchain üzerinde çalışan herhangi bir uygulamaya teorik olarak dApp denebilir. DApp'lerin çoğunluğu, temel Blockchain’i oluşturanlarla ilişkili olmayan 3. taraflar veya ekipler tarafından geliştirilmiştir. Farklı Blockchainler için tasarlanmış birden fazla varyasyon mevcut olmasına rağmen bir dApp, bir bireysel Blockchain’e özgüdür.

Windows ve Apple’da mevcut olabilen bir uygulamaya benzer şekilde, üzerinde çalışması gereken işletim sistemine bağlı olarak ayrı bir yükleyiciye sahip olacaktır. Temel olarak bir dApp’ın eşdeğeri, bir yükleme dosyası aracılığıyla PC'nize veya telefonunuza yüklediğiniz herhangi bir uygulamadır (bazıları etkileşimli bir web sitesi olmasına rağmen) ve temel Blockchain kendi cihazınızın işletim sistemidir.

Her şey bir dApp değildir

Blockchain üzerinde çalışan bazı uygulamalar, teknik olarak bir dApp olarak sınıflandırılmayabilir çünkü IBM'in izin verilen bir özel Blockchain üzerinde çalışan bir uygulama olan FoodTrust uygulaması gibi tamamen merkezsizleştirilmemiş olabilirler. Genel olarak konuşursak, izin verilen özel bir Blockchain sınırlı ya da merkezsizleşmemiş anlamına gelir ve bazı örnekler basitçe bir veri tabanı olarak sınıflandırılabilir.

Aslında, Blockchain teknolojisinin kurumsal düzeyde benimsenmesi için sınırlayıcı faktörlerden biri, Blockchain kullanan herhangi bir uygulamanın tamamen merkezsizleştirilmesi ve dolayısıyla kamuya açık hale getirilmesi gerektiği konusundaki yanlış anlama ile doğrudan ilgilidir. Bu açıkça yanlıştır. Gerçekte Blockchain’de çalışan bir uygulama, tamamen merkezi bir veri tabanı veya tamamen merkezi olmayan bir halka açık ledger ve bunların arasındaki her şey olabilir.

DApp'ın Yükselişi

Ethereum'un 2015 yılı ortalarında akıllı sözleşmelerin dahil edilmesi ile piyasaya sürülmesi, geliştiricilerin Blockchain özelliklerini kullanan uygulamaları uygun şekilde tasarlayabilecekleri ortamı yarattı. Bundan önce Blockchain kullanımı, tek tek izole edilmiş ve basit bir işlev olarak finansal işlemlerle sınırlıydı. Akıllı sözleşmelerin dahil edilmesi, sadece işlemlerin bir “if then” tasarımda birbirine bağlanmasına izin vermekle kalmadı, aynı zamanda uygulama potansiyelini diğer birçok sektöre ve endüstriye yaydı. dApp gelişiminin 2017'nin etkisi ile hareket etmesi 2 yıl sonrasına kadar değildi. Başka bir 2 yıl ve dApp gelişmesi, artık her gün onlarca dapp çalıştıran çoğu Blockchain platformu ile normdur.

State of the Dapps (https://www.stateofthedapps.com/ ) ve Dapp Review (https://dapp.review/ ) tarafından sunulan gibi DApp gelişimini destekleyen Blockchain platformları; Ethereum, Tron, EOS, IOST, WICC, STEEM, Ont, Neo, Loom, Tomo, Nas, Bos, POA, xDai, Klaytn, GoChain'den oluşur. Her bir web sitesi, bu platformlarda mevcut dApp'lerin çoğunluğunu sırasıyla 3.021 ve 3.113 dApp'ler ile listelemektedir.Ethereum en fazla dApp sayısına sahip olmasına rağmen aktif kullanıcıların sayısı, EOS ile karşılaştırıldığında günde 4-8 kat daha düşüktür.

dApp Benimsenmesi

Daha da şaşırtıcı olan şey hem State of the Dapps hem de DappReview’in istatistiklerine göre, dApp başına ortalama 35-45 kullanıcı ve EOS’un dApp başına yaklaşık 150 kullanıcı ile en başarılı platform olmasıydı.

Bu, bu dApp'lerin çoğunun başarısının ciddi şekilde sınırlı olduğunu veya hiç etkili olmadığını gösterir. Aslında DappReview'a göre ilk 5 EOS dApp, aktif EOS kullanıcılarının %70'inden fazlasını oluşturuyor. Bir de bunun üstüne dApp’ların yarısından fazlası kumarhane ve yüksek risk kategorisine giriyor. Marka imajı ve ahlaki duruşlar üzerindeki endişeler nedeniyle bir bütün olarak, birçok kişi ve kuruluşlar bu dApp’ler ve potansiyel Blockchain ile bağlantılarını sınırladığından bu, büyük ölçüde benimsenmeyi sınırlayabilir.Mevcut dApp durumuyla ilgili bir endişe, bunun daha geniş kamuoyuna verdiği zihniyet veya imajdır. Çok sayıda yüksek riskli ve kumarhane / gazino dApp'ler, halkın aklındaki olası Blockchain kullanım durumunu sadece riskli finansal teşvik programlarına daraltabilir. Gerçekte bu, bu teknolojinin uygulanabileceği birçok uygulamadan sadece biridir. En büyük ilerlemelerin bir kısmı, uygulamalarını tamamen merkezi olmayan bir şekilde geliştirmek istemeyen işletmeler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), ana platform olan CHESS'e (https://www.asx.com.au/services/chess-replacement.htm) Blockchain odaklı bir geliştirme şirketi olan Digital Assets aracılığıyla yeni bir yükseltme geliştiriyor. Bu projenin, 2016’dan beri prototip gelişimine rağmen, 2021'den önce tam olarak başlatılması beklenmemektedir. Bu uygulama, platformda kayıtlı kullanıcı olan binlerce kurum ve aracının kullanımına açık olacak ancak uygulama ASX tarafından yönetilecek ve çalıştırılacaktır.

IBM, Walmart ile FoodTrust (https://cointelegraph.com/news/nati...trust-work-on-seafood-blockchain-traceability) adlı tedarik zinciri uygulamasını hayata geçirdi ve ABD, Avrupa ve Avustralya da dahil olmak üzere tüm dünyada endüstri genelinde sayısız müşteriye yer verdi. Bu uygulama, aynı zamanda izin verilen bir özel blockchain olarak da çalışmakta ve merkezsizleşmiş değildir.

Visa, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıran bir Blockchain esin kaynağı olan Visa B2B Connect'i (https://cointelegraph.com/news/visa...etwork-based-on-certain-aspects-of-blockchain) başlattı. Ağ, Hyperledger'ın (https://cointelegraph.com/tags/hyperledger) öğelerini birleştirmiştir ve IBM ile iş birliği içinde geliştirilmiştir.

Yukarıdakiler gibi işletmeler tarafından geliştirilen kullanım durumlarının çoğu, Blockchain’in belirli bir sorunu çözmek için geliştirilen daha büyük bir çözümün parçası olması gerçeğinden dolayı kullanıcılar tarafından küresel olarak daha geniş bir benimsenmeyi görecektir. Bu, çözdükleri belirli bir sorun olmadan Blockchain için bir uygulama sağlamak amacıyla geliştirilen dApp'lerin çoğuna zıttır.

Benimsenme açısından Blockchain teknolojisini sergilemek için bir dApp geliştirmenin faydalı olduğu zaman geçmiştir. Odak, kendilerini belirli bir endüstri veya bir Blockchain odaklı uygulama için bir yazılım çözümü olarak konumlandıran bir şirketle daha bütünsel olmalıdır. Ek olarak, yazılım çözümlerinin tam olarak ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmesine olanak tanıyan temel halka açık ve özel Blockchain platform teknolojisinde iyileştirmeler yapılması gerekmektedir. Burası Aelf'in devreye girdiği yerdir. Mevcut işletmeler ve yazılım çözüm sağlayıcıları için doğru Blockchain uygulaması ile çözümlerini geliştirmek için ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanmış bir tramplen etkisi sağlayacak bir platform geliştiriyoruz.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/are-dapps-driving-or-derailing-blockchain-adoption-a2d66cb622a6
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Blockchain NASDAQ, Google Cloud, Oracle, SAP, Ethereum ve Bitcoin ile iletişim kuracakAelf; yalnızca iletişim kurma yeteneğine sahip olmayan, aynı zamanda güvenilir ve değişmez veri Oracles’ı aracılığıyla diğer Blockchainler’den ve veri kaynaklarından doğrulanabilir verilere dayanan birkaç Blockchain’den biri olacaktır.

Chainlink Oracles ile bağlanarak Aelf Blockchain; NASDAQ, Google Cloud, Oracle ve SAP gibi veri kaynaklarına ve Bitcoin ve Ethereum gibi Blockhainler’e erişime sahip olacaktır. Oracles, veriyi doğrulayarak verinin Aelf Blockchain’e gönderilmeden önce hem güvenilir hem de doğru olmasını sağlar. Bu, ekosistemde çalışan akıllı sözleşmelerin doğruluğunu ve güvenliğini büyük ölçüde artırır.

Ek olarak Aelf ekosistemi dışında bu tür güvenilir veriler sağlayarak Blockchain uygulamasının bir çözüm olarak uygulanması, daha önce benzer çözümlerin uygulanması konusunda endişeli olan birçok işletme için gerçekçi bir seçenek haline gelmiştir.

Bu neden benzersizdir?

Blockchainler doğal olarak diğer veri kaynaklarına veya Blockchainler’e kendi başlarına bağlanma yeteneğinden yoksundur. Bu, belirli sonuçlara veya durumlara dayanarak yürütmeye çalışan akıllı sözleşmeler için çok sınırlı bir mevcut veri setiyle sonuçlanır.

Bu temel konuyu hafifletmek için diğer kaynaklardan veri girişine izin vermek için Blockchainler’e bağlı bağlayıcıların geliştirilmesi, bir Oracle şeklinde mevcut olan birçok seçenekle sonuçlanmıştır. Bu Oracles; akıllı sözleşmeden veri talebini alan, arama yapan ve ilgili sonuçları derleyen merkezi bir 3. taraftır. Bu, bir anlamda halka açık bir merkezsizleşmiş Blockchain’in amacını yitirerek bu Oracles’lara büyük ölçüde güven duyulmasını gerektirir. Oracles, Blockchain’deki en zayıf halka haline gelir ve akıllı sözleşmelerin hatalı verilere bir cevap olarak yanlış bir işlem yürütmesine neden olabilecek manipülasyon veya kurcalamaya açıktır.

Blockchainler’e gerçek zamanlı veriyi güvenilir ve doğrulanabilir bir şekilde sunan çok az seçenek vardır.

Akıllı Sözleşmeler nedir?

Bir akıllı sözleşme; merkezsizleşmiş bir Blockchain altyapısında yürütülen belirleyici, kurcalamaya karşı korumalı ve güvenilir bir dijital anlaşmadır.
Akıllı sözleşmelerin iki nedenden dolayı standart, günlük sözleşmeler üzerinde üstünlüğü vardır.

İlk olarak akıllı sözleşmeler; güvenilir, paylaşılan kayıtlardır. Bireysel tarafların tek bir doğruluk kaydının olmamasından dolayı birden fazla departmanın birbiriyle çelişen iş akışlarına sahip olduğu modern şirketler için bir nimet olan kendi yedek kopyalarını tutmalarına gerek olmadığından çok güvenlidirler.

İkinci olarak akıllı sözleşmeler, oldukça belirleyicidir. Geleneksel senaryolarda sözleşmeler, hata veya isteksizlik dışında kararlaştırıldığı gibi yürütülmeyebilir. Akıllı sözleşmeler, tam olarak yazıldığı gibi yürütüldüğü ortamlarda çalıştırılır ve her adımda onay gerektirmez. Önceden belirlenmiş koşullar yerine getirilmişse, anahtar parametreler otomatik olarak yürütülür.

Oracles nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi Oracles, temel olarak bir Blockchain’i dış veri kaynaklarına, pazar yayınlarına veya web API'lerine bağlayan bir portaldır. Gerçek dünya pazarlarındaki ve web API'lerindeki veri yayınları, genellikle Blockchainler ve akıllı sözleşmeler gibi belirleyici değildir. Oracles, dış ve deterministik olmayan bilgileri bir Blockchain’in belirli koşulları anlayabileceği ve yürütebileceği bir formatta özümseyebilecek bir köprü görevi görür.Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli Oracles biçimleri vardır:

- Donanım Oracles
- Yazılım Oracles
- Konsensüs Oracles
- Gelen Oracles
- Giden Oracles

Donanım Oracles, somut fiziksel nesnelerle entegre sensörlerdir. Birincil örnekler, ürünlerin çevresel koşulları gibi verileri Blockchain’e beslemek için RFID etiketlerinin kullanılmasıyla tedarik zinciri takibinde olacaktır.

Yazılım Oracles, web API'leri gibi üçüncü taraf kaynaklardan veri çeken ve uçuş durumları ve hava durumu verileri gibi gerçek dünya bilgilerini içerebilen en yaygın formdur.

Konsensüs Oracles, merkezsizleşmiş Oracles'e doğru bir adımı temsil eder ve özgünlüklerini ve doğruluğunu belirlemek için çeşitli Oracles'dan gelen verileri özel yöntemlerle toplamaya dayanır.

Gelen Oracles, “bu fiyat bir varlık tarafından karşılanıyorsa, bir satış tetikle” gibi yazılım Oracles’ları ile ilgili “eğer bu gerçekleşirse bunu yap” senaryolarını yansıtır.

Giden Oracles, akıllı sözleşmelerin üzerinde bulundukları Blockchain ağının dışındaki kaynaklara veri göndermesine olanak tanır ve aynı zamanda Yazılım Oracles’larıdır.

Chainlink Çözümü

Chainlink, akıllı bir sözleşmeyi tetikleyen bir Blockchain’e dahil edilmeden önce veri doğruluğunu tanımlayan ve doğrulayan merkezi olmayan bir Oracle ağı geliştirmiştir. Chainlink Blockchain, akıllı sözleşmeler tarafından yapılan bireysel veri taleplerine cevap veren oracle düğümlerinden oluşur. Blockchain sistemine 3 bileşen vardır:

• İtibar Sözleşmesi
• Emir Eşleştirme Sözleşmesi
• Toplama Sözleşmesi

İtibar Sözleşmesi, oracle servis sağlayıcı metriklerini depolamak ve izlemek için özel bir yöntem kullanır.

Emir Eşleştirme Sözleşmesi, bir servis seviyesi anlaşması (Service Level Agreement - SLA) alır ve eş zamanlı olarak oracle sağlayıcılarından teklif alırken SLA'nın veri parametrelerini kaydeder.

Toplama Sözleşmesi, oracle sağlayıcısının cevaplarını toplar ve ilk ChainLink sorgusunun son toplu sonucunu hesaplar.

Temel olarak bir akıllı sözleşme, Chainlink aracılığıyla SLA şeklinde bir veri talebi yapacaktır ve bu, oracle düğümlerinin her birine yayınlanacaktır. Oracle düğümleri, verileri sağlayacak ve veri talebini tamamlamak için bir teklif sunacaktır. Tüm bunlar Emir Eşleştirme Sözleşmesi tarafından yönetilir, gönderilen veriler daha sonra farklı düğümlerden gelen birden fazla yanıtı karşılaştırarak Toplama Sözleşmesi aracılığıyla doğruluk için karşılaştırılır.

Tamamlanan her bir SLA'dan kaynaklanan ilgili bilgiler, İtibar Sözleşmesine geri gönderilecektir ve sonuç olarak alınan teşviki etkileyen her bir düğümün itibarını değiştirir.

SLA, kullanıcıların Oracles'ın itibarı veya kaç Oracle’ın dahil edilmesi de dahil olmak üzere istenen veri kümeleri için açık parametreler ve girdiler belirlemesine izin verdiği için bu sistemin temel bir bileşenidir.

Zincir dışı verilerden zincir içi verilere geçiş, her bir oracle tarafından bilginin zincir dışından alınması ve doğrulama için zincir içine gönderilmesi ile tamamlanır. Bir veri talebini tamamlamak için kullanılan verilerine sahip olan Oracles, itibarlarına göre ağırlaştırılan LINK adı verilen Chainlink tokenleri ile sağlanır.Hali hazırda Chainlink; Bitcoin, Ethereum ve Hyperledger gibi Blockchainler’in yanı sıra NASDAQ, Google Cloud, Oracle, SAP ve çoklu bankalar gibi diğer veri kaynaklarından da veri çekmektedir. Ek olarak Aelf ile bağlanarak sadece bu kaynakların herhangi birinden gelen veriler, Aelf Blockchain'deki akıllı sözleşmeleri tetiklemekle kalmaz; aynı zamanda Aelf Blockchain'deki veriler artık Ethereum veya Hyperledger gibi Blockchainler de dahil olmak üzere diğer platformlardaki olayları tetiklemek için kullanılabilir.

İletişim birlikte çalışabilirlik anlamına mı geliyor?

Birçok Blockchain’in geliştirmek istediği özelliklerden biri, çapraz zincir birlikte çalışabilirliğidir. İletişimi tartışırken bu kolayca Blockchain birlikte çalışabilirliği olarak yanlış yorumlanabilir ancak gerçekte onlar aynı şey değildir. Evet, birlikte çalışabilirlik Blockchainler arasında iletişim gerektirir ancak ayrıca bundan da fazlasını gerektirir. Aelf Blockchain, uygun Blockchain birlikte çalışabilirliği özelliğine sahip tam bir çözüm geliştiriyor ve bu, Chainlink’in oracle ağı ile çalışacaktır.

KAYNAK: https://medium.com/@mappopk/aelf-bl...-oracle-sap-ethereum-and-bitcoin-e6863f3b27a9
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
406
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
🔊 Aelf COO'su ve Kurucu Ortağı Zhuling Chen, Şanghay'da düzenlenen Staking Sonbahar Forum'una katıldı. Farklı paydaşların staking ekonomideki rolleri ve Pos'taki tipik zorluklar hakkında konuşuldu.

 


En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
1,404
Mesajlar
3,498
Kullanıcılar
686
Son üye
bilocan