• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Alerjik RinitKatılım
1 Kas 2018
Mesajlar
20
Beğeniler
2
Puanları
3
Konum
BURSA
Web sitesi
duguntrendy.com
#1
Sağlıklı bir vücut için uyulması gereken önemli kurallar vardır. Ancak bu kurallara ne kadar dikkat edilirse edilsin düşük miktarda hastalık kapma riski her zaman vardır. İlkbahar aylarının başlamasıyla birlikte baş gösteren alerjik rinit hastalığı burun yapısı ile ilgili bir rahatsızlıktır. Alerjik rinit rahatsızlığı daha çok orta yaştaki kadınlarda görülen bir rahatsızlık türüdür. Bu bakımdan rutin aralıklarla iyi bir kulak burun boğaz doktoruna başvurmak gereklidir. Alerjik rinit sorunları toplumun hemen hemen her kesiminde sıklıkla görülür.

1620206761510.png


Alerji rinit, çevrede bulunan allerjenin nefes alma yolu ile burun iç yüzeyine yapışması ve bu durumun kişide kaşıntı, burun akıntısı, baş bölgesinde ağrı, ve damakta kaşıntı sorunlarına neden olur. Alerji rinit , çok riskli bir hastalık olmamakla beraber tedavi maliyetleri ağırdır ve kişinin verimini ve günlük yaşam kalitesini düşürdüğünden ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yapılan araştırmalara alerjik rinit sorunu yaşayan çocukların ders notlarına düşüş, yetişkinlerin ise iş kaybı yaşadığı gözlemlenmektedir. Alerjik rinit sorunu , yaşam kalitesini düşürmesi ayrıca komorbid durumları tetiklemesi nedeni ile direk ve dolaylı yoldan tedadvi maliyeti yüksek hastalık grupları arasındadır.

Alerjik Rinit Saman Nezlesi Nedir
Tıp dilinde alerjik rinit olarak bilinen bu rahatsızlık saman nezlesi olarak da bilinir. Ağaçlarda oluşan polenler alerjik rinit rahatsızlığının başlıca sebepleri arasında yer alır. Saman nezlesi, bahar nezlesi olarak ta isimlendirilen alerjik rinit hastalığı dış etmenlerde oluşan polen ve mantarlar sebebi ile nefes yoluyla geçebilen bir rahatsızlıktır. Hapşırma, nefes alamama gibi belirtiler gösteren alerjik rinit şüphesi duyulduğunda vakit kaybetmeden hastane ya da tıp merkezlerinin kulak burun boğaz polikliniğine başvurmak gereklidir. Alerjik rinit tedavisinde serum fizyolojik burun damlaları ve antibiyotik tedavisi ile hastalık önemli ölçüde kontrol altına alınmış olur.

Alerjik Rinit Neden Olur?
Çeşitli isimleri ile bilinen alerjik rinit bağışıklık sistemi zayıf olan kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte semptomlar gösteren alerjik rinit rahatsızlığı dış ortamlardan solunan hava sonucunda kendini hissettirir. Dış ortamlarda yer alan bakteri, polen ve mantar gibi enfeksiyonların teneffüs edilmesi ile birlikte alerjik rinit ortaya çıkar. Bu bakımdan bu tür ortamlarda alerjik rinit yatkınlığı olan kadın ya da erkek bireylerin maske takmaları önemlidir.

Kaynak: https://pozitifsaglik.com/alerjik-rinit/
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,612
Mesajlar
7,510
Kullanıcılar
2,981
Son üye
CharlesGok