• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Algoritmik Yatırım(Trading) ve Kripto Botlar - Önemli Notlar

Forumlarda ve gruplarda gördüğüm kadarıyla kripto botlar ve algoritmik yatırım üzerine birçok fikir mevcut. Bir kısmı kısmen doğru, bir kısmı tamamen basma kalıp yanlış düşünceler. Bazı insanlar bu konuya tamamen scam, dolandırıcılık olarak bakmış, her kripto alanında olduğu gibi bu alanda da var evet. Önemli olan güvenilir bir platform kullanmak. Scam ve dolandırıcılık olanlar aşağı yukarı kendini belli ediyor zaten. Kripto botlarla yaklaşık bir buçuk yıldır kullanan birisi olarak ilgilenen arkadaşlara öğrendiklerimi aktarmak istedim.

Ilk olarak algoritmik yatırım nedir:

Algoritmik yatırım, fiyat, zamanlama ve hacim gibi değişkenleri hesaba katmak için otomatikleştirilmiş ve önceden programlanmış alım satım talimatlarını yürütmek için bir süreçtir.

Kripto Bot Nedir:

Kripto botu, borsalarda otomatik olarak işlem yapan bir yazılım programıdır. Borsaya manuel olarak girmek yerine, kripto botu kişinin önceden belirlediği talimatlarla otomatik olarak işlem yapabilir. Günümüzün yapay zekâ (AI) teknolojisi hızla ilerliyor ve etkileyici pazar analizi yeteneklerine sahip güçlü kripto botları sağlıyor

"Traditional financial markets have been using automated systems to trade assets for decades now, and it is currently estimated that 80% of the stock market is controlled by machines." (Kaynak:Cointelegraph)

Kripto Botları yaratmanız için programlama dili özellikle python bilmeniz gerekiyor. Benim gibi programlama bilmeseniz de size bu teknolojiyi sunan platformlar mevcut. Örneğin;
1605257775263.png

Yatırıcımcıya sağladığı avantajlar:

Zaman 7/24:

Kripto piyasası asla kapanmaz ve haftada yedi gün 24 saat hizmet vermektedir. Borsada yatırım yapan biris için, haftanın yedi günü ekran başında oturup borsayı takip etmeniz imkansız. Bu nedenle, yatırımınızı yaparken sürekli fırsat kollamakla zaman kaybeder hemde birçok fırsatı istemesenizde kaybedersiniz. Ancak kullandığınız kripto bot 7/24 piyasada sizin belirlediğiniz fırsatları yakalamak için aktifdir.

Psikoloji:

Psikoloji borsada yaptığımız yatırımların sürecini ve sonuçlarını etkileyen en büyük etkenler birisi. Finans alanında davranışsal finans olarak geçer. Borsada yatırımda sürü psikolojisi, manipülasyon, panik vb. birçok duygular vardır. Bunlardan genel olarak yatırımcıyı olumsuz yönde etkileyen üç tür psikoloji vardır: Ego, Açgözlülük ve Panikleme durumları.

Borsada işleme başlamadan önce sizin için her şey açıktır. Hedefleriniz kesindir ne kadar kazanmak istediğiniz ne kadar zararı karşılayabileceğiniz gibi. Ancak Borsada işleme başladığınızda genelde işin rengi değişir, ya daha artar mı biraz daha beklesem mi, yada piyasa aniden size karşı hareket ettiğinde oluşan panik durumu ve daha birçok durum. Bu durumda psikolojik disiplini sağlamak neredeyse imkansız oluyor sonuç olarak robot değiliz. İşte kripto botlar ve algoritmik yatırım burada devreye giriyor. Çünkü yarattığınız kripto botunuz piyasada işlem yaparken, bahsettiğimiz psikolojik dezavantajı ortadan kaldırıyor. Botlar için şartlar bellidir, sizin önceden belirlediğiniz koşullarla piyasaya girer ve o koşullarda yatırımınızı yürütür.

Kripto Botları piyasadaki fırsatları piyasadaki diğer yatırıcımlara göre çok daha hızlı değerlendiriyor:

Bilgisayarın hızı, kripto botun bir fırsatı ne kadar hızlı tespit edip uygulayabileceğini belirler. Bu, manuel olarak girmek zorunda olan normal bir yatırımcı ile karşılaştırılamaz. Kripto botlar işlemlerinizi kendiniz elle yapabileceğinizden daha hızlı ve daha yetkin bir şekilde gerçekleştirecektir. Bu kapsamda kripto botlar normal yatırımcılara karşı her zaman bir adım önde olmanızı sağlar.

Kripto Botlar karlı yatırımlar için en büyük ihtiyacınız olan disiplini size sağlar:

Alım satım kuralları oluşturulup programlandığı ve işlemlerin yürütülmesi otomatik olarak yapıldığı için bu değişken piyasalarda ihtiyacınız olan disiplini sağlar.

Backtesting ve Papertrading:

Backtesting ile yaratığınız kripto botunuzu geriye dönük verilere yönelik test edebilirsiniz. Bu size botunuzun geçmişe dönük fırsatları ne yönde değerlendirip nasıl bir performans sergilediğini görmenizi sağlar.

PaperTrading ise günümüz piyasa koşullarında gerçek para yatırmadan simülasyona sokar. Bu sayede eğer o an yarattığınız botu işleme soksaydınız nasıl bir performans sergilerdi bunu görmenizi sağlar.

Sonuç olarak bu testler size botunuzda nerelerde iyileştirme ve düzenleme yapmanız gerektiğini gösterir.

DEZAVANTAJLAR:

Kripto botların kesinlikle avantajları var evet ancak bu demek değildir ki bu size borsada çok kolay para kazanmanızın kesin yoludur bunun aksini söyleyen zaten kesinlikle yalan söylemiş olur. Burada bizim için önemli olan internette var olan yatırımda otomasyon gibi avantajları kullanarak zararımızı en aza indirip, riskimizi olabildiğince azaltmaktır.

• Ticaret ve teknik analiz konusunda bilgi sahibi olma ihtiyacı ama tabi ki bu aşılması imkânsız bir engel değildir, paper trading ve deneme yoluyla gereken tecrübe kazanılabilir.
  • Bir kripto botu, yapması için programlandığı şeyi gerçekleştirir ancak kendi başına herhangi bir analiz veya doğrulama yapmaz. Bu yüzden botunuzu belirli aralıklarla test edip, kontrol etmeniz gerekir.
  • Kripto botların neredeyse hepsi İngilizcedir. Ancak benim kullandığım platformda basit İngilizce özelliği sayesinde ve Türkçe müşteri desteği sayesinde pek engel teşkil etmiyor.
  • Ücretsiz kripto ticaret botları dolandırıcılığına dikkat edin. Bence burada en çok dikkat edilmesi konulardan birisidir. Kullanacağınız siteyi araştırın. Ben şahsen asla başkası tarafından yaratılmış ve satılan botlara güvenmiyorum. Hem her yatırımcının hedefleri ve koşulları değişkenlik gösterdiği için hem de güvenli ve gerçekçi bulmuyorum. Öneri olarak verebileceğim web sitelerine girdiğinizde “Testimonials” kısmına göz atın yada şüphelerinizi müşteri desteğe belirtin. Benim kullandığım platformda “Testimonials” kısmında YouTube’ en büyük kripto kanallarından birisi olan DataDash kurucusu Nicholas Merten’in söylediklerini okuduktan sonra tatmin oldum. Yaklaşık bir yıldır kullanmaktayım. Platformun hiçbir şekilde cüzdanıma erişimi yok sadece API üzerinden Binance hesabımı bağladım.

Kripto Bot ve Algoritmik yatırım genel olarak bu bilgiler üzerine şekillenmektedir. Daha fazla bilgi için:

https://cointelegraph.com/news/trading-bots-are-they-a-force-for-good (Kripto Botlar)

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,492
Kullanıcılar
2,343
Son üye
hilmisensakrat