• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Bilgilendirme Ayı Piyasası Nedir?Katılım
5 Ağu 2021
Mesajlar
4
Beğeniler
1
Puanları
3
Konum
İstanbul
#1
Ekli dosyayı görüntüle 1


Ayı piyasası, kripto para piyasasının düşüş trendinde olduğu ifade etmek için kullanılan bir betimlemedir. İsmini doğanın güçlü hayvanlarından olan ayıdan almasının sebebi ise, ayı saldırısını yukarıdan aşağıya güçlü ve ani bir biçimde yapmasından dolayı, piyasanın düşüş trendine benzediği için almıştır.


Ayı piyasasında işler normal zamana göre daha zor ve karmaşıktır. Yeni başlayanlar için en kötü zaman olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para teknik analistleri yeni başlayacak olan kullanıcıların ayı piyasasına ekstra dikkat etmelerini söylemektedirler.

Ayı piyasası içerisinde Bitcoin başta olmak üzere altcoinlerin hepsi bir düşüş trendi içerisinde girmektedir. Bitcoin’in yaşayacağı %50 üzerindeki bir fiyat kaybı alt coinlere %60 ile %70 olarak yansımaktadır.

Ayı Piyasasının Etkileri Nedir?

Ayı piyasası bir kar topunun yüksek karlı dağlardan düşüşü gibi bir zaman aralığına sahiptir. İlk başlarda satışların gelmesi ile piyasada bir tedirginlik meydana gelir. Artık Kartopu büyümeye başlamış ve hızını gittikçe artırmaktadır. Domino etkisi ile insanlar ellerindeki coinleri satış yaparak nakite çevirmeye, zarardan kaçınmaya ya da geçmiş süreçte kazandıklarını kurtarmak için hemen satış emirlerini vermeye başlarlar. Kartopu artık yeterli büyüklüğe erişti ve hızını da çok fazla artırdı. Durması için zemine yani dibe vurması gerek.

Piyasadan çıkmak için acele eden satıcıların daha fazla kişinin satış yaparak pozisyonlarından çıkmasına neden olmasıyla ayı piyasası durdurulamaz bir hal alır. Ayı piyasası içerisinde sadece kaybedenler yoktur. Bunu bir alım fırsatına çeviren yatırımcılarda bulunmaktadır.

Ayı Piyasası Alım Fırsatı Mıdır?

Kısa/orta/uzun vade ve bu süreci farklı değerlendiren bekleme zamanları da mevcuttur. Ayı piyasasının başlayacağını öngören ya da ayı piyasası zamanı için bekleyen yatırımcılarda vardır. Bu yatırımcılar genel olarak uzun vadede yatırımlarını değerlendirmektedirler. Satışların gelmesi ile birim fiyatların sert düşüşünü fırsat bilen bazı yatırımcılar bunu alım fırsatı olarak değerlendirerek ve yüklü miktarlarda alımlar yapmaktadırlar.

Kısa pozisyonda bekleyen yatırımcı için bu karını alması için bir fırsattır. Piyasanın düşüş trendinde olması piyasa duyarlılığının da genel olarak düşük olduğu anlamına gelir. Bu nedenle bu pozisyondaki yatırımcı, fiyatların düşmesini bekledikleri ve ortaya bir fırsat çıkması ihtimaline karşı farklı pozisyon almaya hazır olabilecekleri anlamına gelir.

Ayı Piyasası Örnekleri
  • 2013 yılı zirvesinden sonra 2014 yılında Bitcoin %86 düşüş göstermiştir. 1 BTC 293 $ olarak 2014 yılı en düşük seviyesini gördü.
  • 2017 yılı zirvesinden sonra 2018 yılında Bitcoin %80 düşüş göstermiştir. 1 BTC 3225 $ olarak 2018 yılı en düşük seviyesini gördü.
  • 2020 yılı temmuz ayında Covid-19 etkisi ile 4000 $ dip seviyesini test etti. Ancak bu seviye aşılmadı ve etkisini hızlı bir şekilde yitirdi.
  • 2020 yılı coronavirus pandemisi ile geçerken etkisinin tüm borsa ve alım satım platformlarında hissettirdi.
Bu veriler tekniz analiz sonuçlarına bağlı olduğu için yine de kesin bir yargıya varmak olanaksızdır.

Ayı Piyasasında Nasıl Hareket Edilmelidir?

Yatırımcılar varlıklarını korumak için ayı piyasasında farklı yolları denemektedir. Genel olarak tercih edilen yöntem varlıkların nakit gibi stable coinlerde tutulmasıdır. Bu durumda ayı piyasasının etkileri minimum seviyelere indirilebilir. Piyasanın ayı trendinden yükseliş trendine başladığı noktalarda varlıkları koruyacak işlemlerin yapılmasıyla avantajlı durumlar değerlendirilebilir.

Alım satım yapmak için genel olarak izlenen yol piyasa yönüdür. Ayı piyasasında düşüş trendi olacağı için öncelikli olarak pozisyonun kısa vadeye çekilmesi gerekebilir. Her fırsatta alım satım yapabilmek için bu adım oldukça önemlidir.

Ayı piyasası durumunda ters yönde alım satım için bir sıçrama noktasında uzun pozisyona geçiş tercih edilebilir. Birçok yatırımcı bu fırsatı kaçırmak istemez. Ancak çıkış noktası iyi hesaplanmalı ve tekrar düşüş trendi başlamadan önce çıkış yapılması değerlendirilmelidir. Aksi durumlarda ayı piyasası içerisinde kalma olasılığı artacaktır.

Piyasa trendleri, ayı piyasaları ya da alım satım konuları hakkında daha fazla araştırma yapabilir aynı zamanda Paritex Destek Ekibinden yardım alabilirsiniz.Android ve iOS Uygulamalarıyla Paritex Şimdi Daha Kolay!

Uygulamayı Hemen İndirin.

paritex.com
Paritex Destek : destek@paritex.com
Telegram Kanalı : https://t.me/paritexexchange
 


En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
2,627
Mesajlar
5,843
Kullanıcılar
1,696
Son üye
Celoxy