• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Bilgilendirme Bitcoin (BTC) Fiyatının Çökmesinin 5 Ana NedeniKatılım
21 Ocak 2022
Mesajlar
21
Beğeniler
0
Puanları
1
Konum
Ankara
#1
Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tarafından yönetilen kripto para piyasası, bu hafta başka bir satış baskısı ile karşı karşıya kaldı ve dünyanın en büyük kripto para birimi %8 değer kaybederek sadece bu ay değerinin dörtte birinin üzerinde gerilediğini gördü. Şu anda Bitcoin'in çökmesinin 5 ana nedeni var. Bunlara tek tek bakalım:
Enflasyon ve Faiz Oranları
Kripto para piyasasındaki son düşüş, küresel piyasanın 2022’ye sert bir başlangıç yapmasından kısa bir süre sonra geldi. Bitcoin, hisse senetleri piyasası ile Eylül 2020'den bu yana görülen en yüksek korelasyona ulaştı. Bu nedenle, 2022'nin başında gördüğümüz gibi borsa düştü ve Bitcoin de çöktü.
Kripto para birimleri küresel politika değişikliklerine karşı hassastır ve artık bağımsız bir risk varlığı olarak davranış göstermiyorlar. FED, işletmeleri ve aynı zamanda bireyleri borçlanmaktan caydırmak için Mart ayında potansiyel olarak faiz oranlarını artıracak. Sonuç olarak, ekonomiyi yavaşlatmaya ve faiz oranlarını yükseltmeye çalışmak, borçlanmayı giderek daha pahalı hale getirecek ve bunun enflasyon üzerinde aşağı yönde bir etkisi olacaktır.
Rus Kripto Para Yasağı
Bitcoin fiyatının düşmesinin ikinci nedeni, Rusya'nın geçen haftaki satışların en büyük tetikleyicilerinden biri olan kripto para yasağıdır. Rusya merkez bankası, kripto para madenciliği ve ayrıca ülke içinde kripto para birimlerinin kullanımının yasaklanmasını önerdi. Rusya kripto para birimlerini finansal istikrar, vatandaşların refahı ve aynı zamanda para politikasının egemenliği için bir tehdit olarak görüyor.
Rusya merkez bankası, itibari para birimleri ile kripto para birimlerinin değiş tokuşunu bloke etmeyi ve finansal kurumların kripto para borsaları da dahil olmak üzere benzer işlemleri gerçekleştirmesini engellemek için mekanizmalar yapmayı planlıyor.
Jeopolitik İstikrarsızlık
Bir sonraki neden ise jeopolitik istikrarsızlıktan kaynaklanıyor. Siyasi bir ayaklanma sırasında Kazakistan'ın internet erişimi kesildi. Bunun, ülkenin hızla büyüyen kripto para madenciliği operasyonları üzerinde büyük etkisi oldu. Bu çok önemlidir, çünkü Kazakistan ABD'den sonra Bitcoin madenciliği için ikinci en önemli merkezdir.
Bu, Çin'in ülkelerdeki kripto para madencilerine katı yasaklar getirmesinden sonra geldi. Güncel verilere göre Nisan 2021'de Kazakistan Bitcoin hash oranının %8'ini oluşturuyordu.
Ukrayna ile Batılı ülkeler arasında da daha fazla gerilim var. Bunun da Bitcoin fiyatı üzerinde bir nebze etkisi görüldü.
Nasdaq ile Korelasyon
Bir sonraki sebep ise Nasdaq ile olan korelasyondur. Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon, Kasım ayında rekor seviyeye ulaştı ve Bitcoin, Nasdaq endeksine benzer bir şekilde düştü. Nasdaq endeksi esas olarak teknoloji hisse senetlerinden oluşuyor. Nasdaq, Kasım ayındaki en yüksek seviyesinden bu yana %10'un üzerinde kayıp yaşadı.
%10'luk bir düşüşle endeksin aşağı yöndeki düzeltmesi Nasdaq yatırımcıları için kötü haber olabilir. Bitcoin elbette çok daha oynaktır ve hangi düzeltmenin ilk geldiğine dair bir gerçek olmamasına rağmen BTC daha önce %80 oranında değer kaybetmiştir. Yine de daha önceki Bitcoin döngülerinde fiyat yeni zirveler yapmıştır.

Bitcoin Vadeli İşlem Satışları
Bitcoin çöküşünün son sebebi, Bitcoin vadeli işlemlerinde yaşanan satışlardır. Bu, en son çöküş nedenidir. Çok başarılı bir yıldan sonra, Bitcoin kitleleri cezbetmek zorundaydı ve birçok kişi paralarını Bitcoin Vadeli İşlem ETF'lerine yatırdı.
Ancak 21 Ocak'taki düşüşte kripto para vadeli işlemlerinde 1,1 milyar doların üzerinde tasfiye görüldü. CoinGlass'a göre, Cuma gününün dip seviyesinden önceki 24 saatlik dönemde yaklaşık 300.000 trader tasfiye oldu.

Kaynak: koinbox.net/bitcoin-btc-fiyatinin-cokmesinin-5-ana-nedeni
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,035
Mesajlar
6,821
Kullanıcılar
2,021
Son üye
urdumeanings4