• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Coin İle Token Arasındaki Farklar Nedir?Katılım
2 Eki 2019
Mesajlar
3
Beğeniler
0
Puanları
1
Konum
İstanbul
#1
Birçok kişinin merak ettiği soruların başında coin ile token arasındaki farklar nedir sorusu gelmektedir. Dijital para dünyasında bu iki terim kafaları karıştırsa da aralarındaki ayrımlar son derece basittir. Özetleyecek olursak, Coin kendine has blockchain’ine sahip dijital para birimi olarak kabul edilirken; Token Blockchain’i bulunmayan bir varlık olarak tanımlandırılabilir. Blockchain bu durumda, şifrelenen veriyi dağıtan yüksek derecede güvenli bir sistem olarak görülmelidir.
Token Nedir?
Token, kendi blockchain sistemi olmayan, bir coin’in blockchain sisteminde çalışabilen dijital bir varlık olarak bilinir. Tokenı sadece belirli bir sistem içinde amacı dahilinde tercih edebilirsiniz. Token’ı bir futbol maçı bileti olarak düşünürsek, bu bilet ile sadece stadyuma girebilirsiniz, başka bir ödeme gerçekleştirmeniz olanaksızdır. Tether, Dai, USD Coin vs. token olarak sayılmaktadır.
Coin Nedir?
Coin ise token’a göre bir para değişim aracı görevi yapmaktadır. Coin’i para ile ayıran tek fark dijital bir formda olması yani fiziksel olarak bir varlığa sahip olmamasıdır. Coin’ler, birçok kurum ve kuruluş tarafından gelecekteki en önemli para birimi statüsüne yükseleceği öngörülüyor. Coin, kripto veya dijital para olarak diye de adlandırılmaktadır. En popüler coin olarak Bitcoin öne çıkıyor. Bitcoin’in ardından piyasaya sürülen Ethereum, Litecoin ve Ripple vb. altcoin’ler de teknik olarak coin görevi yapmaktadır.
Altcoin Nedir?
Yukarıda da adını geçirdiğimiz Token ve Coin ile birlikte adını duymaya alışkın olduğumuz altcoin ise, Blockchain sistemine sahip bitcoin hariç tüm coin’lere verilen isimdir. Bitcoin’den sonra çıkmış olan tüm coinler altcoin‘dir. Ethereum, Litecoin, Ripple vb.coin’ler altcoindir.
Özetleyecek olursak Coin ve Token arasındaki temel fark; kendi Blockchain ağına ve değişimine sahip mi yoksa sahip değil mi noktasında meydana gelmektedir. Coin, kendi blockchain ağına sahip olurken; tokenlar ise farklı dijital varlıkların blockchain yapılarını kullanır.
Cointral ile Kripto Para Nasıl Alınır
Cointral ileBitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Tether, Dash, BNB Coin, Cardano ve +1200’den fazla kripto parayı online.cointral.com adresinden online olarak kredi kartınızla alabilir hem de Cointral şubemizden nakit olarak uzman personelimizin yardımı ile alabilirsiniz.

Kaynak: https://cointral.com/tr/coin-ile-token-arasindaki-farklar-nedir/
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,612
Mesajlar
7,510
Kullanıcılar
2,981
Son üye
CharlesGok