• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Dogecoin Nedir?Katılım
23 Ara 2020
Mesajlar
11
Beğeniler
0
Puanları
1
Konum
istanbul
#1
kaynak: https://kriptohayat.com/dogecoin-nedir


Dogecoin, dünya çapında internet kullanıcıları tarafından kullanılan açık kaynaklı bir kripto dijital para birimidir.
Çerçeve Litecoin’e dayanmaktadır, yani üzerinde yapılan tüm değişiklik ve güncellemelerin Dogecoin’e de yapılacağı anlamına gelir.
Madeni paranın ilk amacı yenilikçi bir teknoloji veya yeni ve etkileyici bir şey yaratmak değil, kullanımı kolay bir işlem platformu yaratmaktı.
Dogecoin , Doge’yi spekülatif bir varlık olarak tutmak yerine bir para birimi olarak kullanan güçlü ve sadık bir kullanıcı tabanına sahiptir. Diğer kripto para birimleri gibi, Dogecoin de kesinlikle bir yatırım olarak tutulabilir veya karlı bir getiri elde etme peşinde takas edilebilir.
DOGE Nasıl telaffuz edilir?
Dogecoin için doğru telaffuz konusunda ufak bir anlaşmazlık var.
Bazıları telaffuzun “kaçma” ya benzer olduğunu iddia ederken, diğerleri isim bir köpekten geldiği için doğru telaffuzun “dogue” olduğunu söylüyor.
Dogecoin Topluluğu
Yukarıda belirtildiği gibi, Dogecoin başlangıçta bir şaka olarak başlasa da, hızla büyük bir ilgi gördü ve etrafında çok güçlü bir topluluk oluşturuldu, bu da şu anda Dogecoin’in en büyük varlıklarından biri.
“Shibes” olarak da anılan topluluk üyeleri, çeşitli yardım bağışları ve diğer fedakar nedenlerle biliniyor.
Topluluk, sosyal medyada önemli bir takipçiye sahiptir.
Dogecoin Nasıl Çalışır?
Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinin çoğundan ayıran şey, deflasyonist kripto para birimi yerine enflasyonist olmasıdır.
Bitcoin ve madencilik yapılabilen diğer kripto para birimlerinin çoğu, madeni para tedarikinde sabit bir sınırla oluşturulur.
Deflasyonist sikkelerden kaynaklanan temel sorun, algılanan değerleri zamanla artarken istiflemeyi teşvik etmeleridir. Ayrıca, sert bir sınıra ulaşıldığında, madencilerin sistemi sürdürmeye devam etmeleri karlı değildir.
Bu nedenle, enflasyona dayalı bir taktik, madenciliğin sürdürülebilmesi ve kaybedilen madeni paraların yerine geçmesi için tasarlandı ve arzın 100 milyar token civarında sabit kalmasına yardımcı oldu.
Dogecoin, dakikada 10.000 jetonluk sabit bir üretim oranına sahiptir.
Dogecoin Litecoin ile nasıl karşılaştırılır?
Dogecoin’in ana yapısı, sırasıyla Litecoin’e dayanan Luckycoin’e dayanmaktadır.
Dogecoin başlangıçta, madeni para bloklarını çıkarmak için alınan ödüllerle rastgele bir ödül sistemine sahipti.
Bu daha sonra 2014 yılında sabit bir blok ödülüne dönüştürüldü.
Hem Dogecoin hem de Litecoin bir çalışma kanıtı algoritması kullanır ve Scrypt teknolojisini kullanır.
Ancak Litecoin’in aksine Dogecoin arzının bir üst sınırı yoktur.
2014’ten beri Dogecoin ve Litecoin madenciliği birleştirildi, bu da her iki kripto parayı da aynı işlemle çıkarmanın mümkün olduğu anlamına geliyor.
Dogecoin LitecoinKurulmuş6 Aralık 20137 Ekim 2011Fiyat (Mart 2020)0,001823 ABD doları39,06 ABD dolarıMadencilik AlgoritmasıScrypt (İş Kanıtı)Scrypt (İş Kanıtı)Piyasa Değeri (Mart 2020)226.027.612 ABD doları2.515.786.037 ABD dolarıTedarik (Mart 2020)123.957.910.39564.404.581

Dogecoin’in diğer altcoinlere göre avantajlarından bazıları şunlardır:
Son derece düşük İşlem ücretleri, yaklaşık 0.01 $.
Madencilik hesaplamalarını hesaplamak daha az çaba gerektirmektedir.
Kullanıcı dostu bir arayüz sunmaktadır.
Dogecoin Madenciliği Nasıl Çalışır?
Doğrulanmadan önce Dogecoin işlemleri bir bloğa dahil edilir. Madenciler, alınan işlemleri blok zincirindeki önceki işlemlerle kontrol eder.
Aynı işlemleri kaydeden veri tespit edilmezse, madenciler yeni işlem bloğunu onaylar.
Bu bloklar doğrulama için Dogecoin ağının düğümlerine gönderilir.
Düğümler bir işlem bloğunu doğruladığında, bir tür piyangoya girerler. Piyangodan yalnızca bir düğüm ödülü kazanabilir.
Piyango, matematiksel bir denklem çözmeyi içerir. Denklemi çözen düğüm önce yeni işlem bloğunu blok zincirine ekler.
Matematiksel denklemi çözmenin ödülü 10.000 DOGE’dir.

kriptohayat.com
www.kriptohayat.com
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,035
Mesajlar
6,821
Kullanıcılar
2,021
Son üye
urdumeanings4