Ejder meyvesi için işini bıraktı! Şimdi paraya para demiyor


Katılım
5 Kas 2019
Mesajlar
10
Beğeniler
1
Puanları
3
Konum
Ankara
Web sitesi
www.esrademiryuzer.com
#1
Dış ticaret uzmanı Nihat Kerim Bildik, Avrupa seyahatinde gördüğü ejder meyvesi için işini bırakıp bu meyvenin üretimine başladı. Avrupa'da tanesi 20 euroya kadar satılan ejder meyvesinin önemli bir gelir kaynağı olduğunun farkına varan Bildik, ürettiği meyvenin tanesini iç piyasaya 7-13 lira arasında satıyor.
Mersin'in Anamur ilçesinde yaşayan Nihat Kerim Bildik, Avrupa'da iş gezisinde gördüğü ejder meyvesinin üreticisi oldu.

İstanbul'da bir firmada dış ticaret uzmanlığı görevindeyken Avrupa'ya iş seyahatinde bulunan Bildik, Avrupa'nın faklı ülkelerinde ejder meyvesini gördü. Ürünün getirisinin yüksek olacağını düşünerek yaptığı işi bırakan ve Anamur ilçesi Alataş Mahallesi'nde 3 dönümlük serada ejder meyvesi üretmeye başlayan Bildik, yaklaşık 2 yıldır bu işi yapıyor.

AVRUPA'DA TANESİ 20 EUROYA KADAR ALICI BULUYOR
Bildik, ejder meyvesinin ihracat şansının oldukça yüksek olduğunu söyledi. Meyveyi araştırdıktan sonra üretim yapmaya başladığını aktaran Bildik, "Avrupa'ya yaptığım iş gezilerinde tanesi 20 euroya kadar satıldığını görmüştüm. Avrupa'ya Uzak Doğu ve Güney Amerika'dan gittiğini fark ettim. Avrupa'da pahalı olmasının sebebi de lojistik maliyetleri. Biz bunu Türkiye'den çok daha düşük maliyetlerle daha taze olarak Avrupa'nın her yerine gönderebiliriz. Bu ürünü nasıl ihraç edebilirim diye araştırdım. Çünkü ülkeye döviz girmesini istedim. Ejder meyvesinin çok uygun bir meyve olduğunu gördüm." diye konuştu.

TANESİNİ 7-13 LİRA ARASINDA SATIYOR
Bunun üzerine üretime geçtiğini anlatan Bildik, "Sera maliyeti, muz serası maliyetinin yarısından daha az. Su ihtiyacı az. Kışın ayda bir 15-20 dakika su veriyorum. Gübreleme maliyeti yok. İşçiliği az. Su olmayan, kıraç yerlerde bir tanker su bir yıl yetebilir. Muzdan daha iyi gelir getiren bir yatırım." ifadelerini kullandı.

 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
906
Mesajlar
2,407
Kullanıcılar
452
Son üye
Cnromay