• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Pi Network Yeni Nesil Telefon MadenciliğiKatılım
14 Haz 2020
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Puanları
1
Konum
Ankara
#1
Pi'yi anlatmadan önce buraya refimi bırakayım:) Benim refimle kaydolursanız (referanssız kayıt olamıyorsunuz.), earning team chatimde yardımcı olmamı istediğiniz konularda size yardımcı olabilir, sorularınızı cevaplandırabilirim. ref: barisberkay

minepi.com üzerinden indirip(google play store ve app store'da uygulama mevcut) sadece 24 saatte bir kez tıklamayla siz de Pi Coin sahibi olabilirsiniz!

''Pi, stellar temelli, henüz yaratım aşamasında yeni bir kriptopara. geliştirilen mobil arayüz sayesinde cep telefonundan madencilik yapılmasına olanak sağladığı için kripto takipçilerden yoğun bir ilgi gördü. öyle ki whitepaper'ın yayınlandığı ve uygulamanın yayına alındığı 14 mart 2019'dan bu yana 7-8 milyon üye sayısına ulaştı.

Mobil madencilik terimi bazı üyeler için kafa karıştırıcı olabiliyor. nedir bu mobil madencilik? Bulut madencilik mi yapıyoruz? Madencilik yoğun işlemci gücü isteyen bir işlem değil mi, bunu telefonda nasıl yapıyoruz? gibi bir çok soru projenin ilk gününden bu yana sıkça soruluyor. Bütün bu soruların cevabı stellar'ın kullandığı stellar consensus protocol'de gizli.

Mining olarak bildiğimiz terim aslında bitcoin'in yeni blok üretirken kullandığı proof of work (pow) algoritmasının çalıştırılmasına verilen isimdir. basitçe anlatmak gerekirse, pow algoritması bloğu yaratmak için gereken kod dizilimini çözmek üzere node yazılımını çalıştıran madencilerin herbirini aynı anda çalıştırır ve ilk bulan madenciyi ödüllendirir.

Bitcoin madenciliğinin ilk başladığı zamanlarda insanların evlerindeki bilgisayardan tek bir program ile rahatça elde ettiği bitcoinler zaman içinde firmaların ilgi odağı oldu. Daha yüksek güçle daha fazla kazım yaparak gücü ellerine alıp bitcoin madenciliğini tekelleştirdiler. Bu zaman içinde antminerlara asic cihazlara evrildi ve firmalar bu cihazlarla çiftlikler kurup yoğun bir şekilde bitcoin üretmeye başladılar. Günümüzde mevcut madencilik ödülleri ile solo mining yapmanın hiç bir anlamı yoktur. Madencilik yapılan havuzlar ise blok ödüllerini sizi çalıştırıp kendileri alır, size de bu ödülden sadece pay verirler. bu model normal olarak paranın adaletsiz dağılımına sebep olmaktadır. Günümüzde bile dolaşımdaki toplam bitcoin miktarının %80'inden fazlası bitcoin cüzdanlarının %1'inden azında bulunmaktadır. 10 yıl önce devrim olarak nitelendirebileceğimiz bu yöntem günümüz şartları için oldukça ilkel bir modeldir.

Scp'de ise genesis block belirli bir sayıda dijital parayı üretir ve bloğun oluşumunda kullanılan kodları üyelerine onaylatır. hatalı işlemlerin meydana gelmesini önlemek için ise üyelerinin gruplar oluşturmasını ister. her grubun sahibi, gruba ne zaman kimin dahil olup kimin çıkacağına kendisi karar verir. eş zamanlı olarak işlenen dağıtımlı defter kopyalarını hatalı işleyen üyeler olsa bile farklı üyelerin oluşturduğu eşsiz grupların ortak kararı olan doğru işlemler çoğunlukta olacağı için bu hatalı işlemler reddedilecektir.

Pi'de ise bu görevi, kurduğumuz güvenlik çemberleri sağlıyor. platform büyüyüp genişledikçe oluşan çemberlerin çeşitliliği de artıyor. böylece her üyenin, içinde bulunduğu ve kendi kurduğu çemberler ile oluşan eşsizlik puanı, node yazılımı devreye girdiğinde kayıtçı olarak gerçekleştirdiği doğru işlemlerle birleşerek o kullanıcının küresel güven grafiğini oluşturacak. her üye blokzincir üzerindeki işlemlerin kaydedilmesi için gerekli olan yeterli çoğunluktaki payı doğrultusunda bu işlemlerden komisyon geliri elde edecek.

Şu anda pi uygulamasında mobil madencilik olarak yaptığımız şey tam olarak, bu üstte bahsettiğim yapının kurulmasına yardımcı olmak ve bu katkı karşılığında ekosistemin kriptoparası ile ödüllendirilmek. bunu meritokrasi temelli bir dağıtım gibi düşünebilirsiniz. her üyenin eşit oranda katılabildiği ve katkıları doğrultusunda kazancını arttırabildiği adil dağılımlı, manipülasyondan uzak bir sistem kuruyoruz.

pi ne kadar?
pi ne zaman borsaya "düşecek"?
evet pi'yi biriktiriyoruz iyi, hoş ama bu daha ne kadar böyle sürecek?
bunlar gibi bir çok soru da yine üyelerin sıklıkla merak ettiği şeyler arasında.

Öncelikle pi'nin bir fiyat oluşturması lazım. bu fiyatı kimse açıklamayacak, kimse belirlemeyecek. bunun oluşumunu biz üyeler gerçekleştireceğiz.

Şu anki test aşamasında uygulama bünyesindeki dahili cüzdanlarımızı kullanarak pi alıp gönderebileceğiz. cüzdan işlevlerinin müdahalesiz ve hatasız bir şekilde gerçekleştiğinin ispatlanmasının ardından dijital pazar kurulacak. bu pazarda kendi mağazalarımızı açıp ürün ve hizmet alışverişi yapacak, para birimi olarak da henüz bir değeri olmayan pi'yi kullanacağız. satışa sunduğumuz ürün/hizmet cinsinden pi karşılığı fiyatına kadar her şeyi biz belirleyeceğiz.

Bu serbest piyasa ekonomisi ile rekabetçi bir pazar ortamı yaratacak. kendi mağazanızda, çektiğiniz fotoğraflardan ikinci el kitaplarınıza, müzik aletinizden el yapımı takılara, ingilizce derslerinden seslendirme, video ve foto düzenleme hizmetlerine kadar aklınıza gelen, yapabildiğiniz ve bir değer oluşturabileceğini düşündüğünüz herşeyin satışını gerçekleştirebileceksiniz. tabi bunu yapan sadece siz olmayacaksınız. platformun diğer üyeleri de belki aynı ürün ve hizmetleri satışa sunacak, kimi sizden daha iyi kimi sizden daha kötü olacak, yeri geldiğinde satışlarını arttırmak için fiyatınızı kıracak veya çok yüksek pi karşılığında keriz avına çıkacaklar.

Bu alışveriş esnasında oluşan işlem kayıtları, mağazalardan bağımsız yapılan pi transferleri ve dağıtılan bloğun bilgilerinin üstte değindiğim scp mekanizmasında kayıtçı üyelerce imzalanıp onaylanması, diğer onaylar ile karşılaştırıp pi defterine işlenmesi gerekiyor. bu noktada da devreye node yazılımları giriyor. node yazılımı aynı bitcoin'in ilk zamanlarından bu yana bitcoin core - qt'de olduğu gibi hem cüzdan olarak işlev gören hem de pi blokzincirinde yapılan tüm işlemlerin kayıtlarını onaylayarak tuttuğumuz bir yazılım olacak.

Bu yazılımı çalıştırmak için sürekli aktif olan bir internet bağlantısına ve pioneer (öncü) hesabımızda bir miktar pi bakiyesine ihtiyaç duyacağız. sistem hem mobil uygulama kazımımızla hem de pı blokzinciri ile eş zamanlı olarak çalışacak ve sürekli olarak node yazılımı çalıştıran dünya genelinde bütün üyelerce ortak olarak kayıt altına alınacak. sisteme sonradan giren üyeler de öncelikle o zamana kadar oluşturulmuş olan işlem kayıtlarını indirip ardından yine diğer bütün üyelerle eş zamanlı olarak çalışacak.

testnet & maınnet
kendi ağı üzerinde işlem gören/görecek olan coinler bunu gerçekleştirmeden önce tüm standart özelliklerinin varolduğu, geliştirmeye açık ve ana ağı birebir taklit eden bir simülasyon üzerinde test edilir. pi network 2. aşamaya geçtiğinde resmi olarak testnet sürecine girmiş olacak. bu süreçte yapılacak işleri şu şekilde listeleyebiliriz.

dahili cüzdanların oluşturulması ve p2p aktarımların başlaması
mağazaların kurulması ve alışverişlerin başlaması
node yazılımlarının devreye girmesi, senkronizasyonu ve mobil uygulama entegrasyonu
web arayüzü
akıllı kontratlar desteği ile çeşitli dapp'lerin oluşturulması
tüm bunlar testnet'te bir yandan takım tarafından gerçekleştirilirken biz de diğer yandan mağazalar üzerinden pi'nin ilk fiyat oluşumunu gerçekleştireceğiz.

üstte maddelenen özellikler tamamlandıktan, testnet üzerinde kontrol edilip onaylandıktan, hatasız ve müdahalesiz bir şekilde çalıştığı ispatlandıktan ve pi ekosistemi yeterince olgunlaştıktan sonra testnet sürecini sonlandırıp kendi ana blokzincirimize geçiş yapacağız (mainnet).

pi'nin yol haritasına göre diğer kriptoparalar ve dolar euro tl gibi fiat ile değişimini yapabileceğimiz borsalarda listeleme almak için öncelikle mainnete geçişimizi tamamlamış olmamız gerekiyor. ancak bundan sonra borsalar pi'yi listelemeye karar verebilirler. bu zamana kadar da önümüzde uzun, heyecanlı ve şimdilik bilinmeyene doğru yapılan bir yolculuk var...'' kaynak

ref kodu: barisberkay
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,523
Mesajlar
7,344
Kullanıcılar
2,387
Son üye
cbreindia112