• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Türkiye, 2021’de Pilot Dijital Para Çalışmalarına BaşlıyorKatılım
23 Ara 2020
Mesajlar
11
Beğeniler
0
Puanları
1
Konum
istanbul
#1
kaynak: https://kriptohayat.com/turkiye-2021de-pilot-dijital-para-calismalarina-basliyor

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yaptığı sunumda “Dijital kripto para (CDBC) konusunda Ar-ge projesinin olduğunu ve 2021 yılının ikinci yarısında pilot çalışmalara başlayacağından bahsetti.”

Şeffaflık adına kripto dijital paralara geçiş bir çok ülke için önem arz etmektedir. Çin ve ABD gibi ülkeler çoktan pilot çalışmalarına başlamış ve çalışma alanlarını genişletmeye başlamıştır. Ülkemizde kalkınma planında ve yeni ekonomik programlarda, dijitalleşme vurgusu yapılırken yeni bir adımda merkez bankasından geldi.

Hesap verilebilirlik konusuna da vurgu yapan Ağbal, kripto dijital paraların hesap verilebilirlik açısından, dijital paraların ne kadar katkı sağlayabileceğinden de bahsetti.

Türkiye’nin çalışmaları basına yansımasa da zaman zaman kripto dijital paralardan bahsedilmesi oldukça olumlu bir adım olarak kaydedildi. Fakat Türkiye Uluslar Arası Ödeme Bankası (BIS) e, çalışmaları hakkında bilgi vermemiş ve yaptığı çalışmalar ile ilgili bilgi vermemiştir.

Türk basınında da çok az yer alan, bu tür çalışmaların varlığı ise her hangi bir rapor ile belirtilmemiştir. Yapılan çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmadan gizlilik içinde yürütülmesinin ise hem olumlu hem de olumsuz yanları bulunmaktadır.

Tübitak’da oluşturulan ve Türkiye’nin dijital kripto para için araştırma yapan birimin medya ile ilişiğinin kesik olması ve çalışmalarını yayınlamıyor oluşu ise, dijital paralara dair çalışmaların hangi düzeyde olduğu hakkında bize yeterince bilgiyi yansıtmıyor.

Türkiye’nin ileriye dönük ekonomik hedeflerinin neredeyse tamamında dijital paralara yönelik çalışmalar yapılacağından bahsedilmektedir. Fakat bu çalışmaların hangi düzeyde olduğu ve nasıl yürütüleceği konusunda ise tam bir yol haritası bulunmamaktadır.

kriptohayat.com
www.kriptohayat.com
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,612
Mesajlar
7,510
Kullanıcılar
2,981
Son üye
CharlesGok