• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

AELF ($ELF) Blockchain (ANA KONU)


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
482
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
✅ Web 3.0'ın avantajları nelerdir?

Web 3.0; tam olarak tanımlanmamış olsa da blok zinciri, açık kaynaklı yazılım, sanal gerçeklik, Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi eşler arası teknolojilerden yararlanabilir. Şu anda, birçok uygulama yalnızca tek bir işletim sisteminde çalışmakla sınırlıdır.

Web 3.0, uygulamaların cihazdan bağımsız olmasını sağlayabilir, bu da uygulamaların birçok farklı türde donanım ve yazılım üzerinde herhangi bir ek geliştirme maliyeti olmadan çalışabileceği anlamına gelir.

Web 3.0 aynı zamanda interneti daha açık ve merkezi olmayan hale getirmeyi hedefliyor.

Mevcut çerçevede kullanıcılar, sistemlerinden geçen bilgileri denetleyen ağ ve hücresel sağlayıcılara güvenmek zorundadır.

Dağıtılmış defter teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla, bu yakında değişebilir ve kullanıcılar verilerinin sahipliğini geri alabilir.

 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
482
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Enterprise (Kurumsal) v1.0.0 RC 1 Resmi Olarak Yayınlandı16 Ekim'de Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1 yayınlandı. Temel uygulamalar ve hizmetler için eksiksiz bir blok zinciri ekosistemi, geliştirme paketi ve geliştirici belgeleri içerir ve Aelf Enterprise V1.0.0 Önizleme 3'ün yükseltilmiş bir sürümüdür. Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1; düğüm yönetimi, sözleşme uygulaması, yapılandırma sözleşmesi, performans, ölçeklenebilirlik ve kullanıcı deneyimi açısından optimize edilmiştir. Daha kapsamlı bir ticari blok zinciri çözümü ile bu sürüm; geliştiriciler için güvenli, istikrarlı ve verimli bir geliştirme ortamı sağlayabilir.

Ek olarak Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1, başlangıç yapmayı kolaylaştırarak geliştiricilerin kullanıcı deneyimine odaklanır. Ayrıca geliştiriciler için yeni erişim arayüzleri ekleyerek DApp (merkezi olmayan uygulama) geliştirmede kullanımı kolaylaştırır ve daha kullanıcı dostu bir deneyim sunar.

Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1, kurumsal kullanıma hazır bir entegre blok zinciri çözümüdür. "Ana zincir + çok taraflı zincir yapısı", "küme" veri merkezi, paralel bilgi işlem sistemi, AEDPoS konsensüs ve çoklu yönetişim modeli, çeşitli uygulamaların blok zincir teknolojisi ile derinlemesine entegrasyonunu kolaylaştırabilir. Halka Açık/Genel Test Ağı kodu, Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1'e yükseltildi ve Ana Ağın (Mainnet) başlatılması için gerekli tüm işlevler dağıtıldı. Test Ağı Blok Zinciri Gezginine (Explorer) ek olarak Android, iOS ve Test Ağı için test cüzdanı gibi destekleyici özellikler aynı anda yükseltilecektir.

Aelf Genel Test Ağı, Ana Ağ lansmanı için planlanan tüm işlevleri gerçekleştirmiştir. Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1'e dayanarak topluluk kullanıcıları, şu anda Aelf’in Ana Ağının işlevsel modüllerini test edebilirler. Ayrıca, Aelf Genel Test Ağı sorunsuz çalışmaktadır. Aelf Enterprise 1.0.0 RC 1, yakın gelecekte kod denetleme sürümü olacaktır. Kod denetimi tamamlandıktan ve bulunan güvenlik açıkları giderildikten sonra Ana Ağ, Ana Ağ Lansmanı Yol Haritasına göre bu sürümle kademeli olarak başlatılacaktır.

▋ Aelf Enterprise (Kurumsal) v1.0.0 RC 1 Sistem Entegrasyonu

1. Aelf Enterprise
- Aelf v1.0.0 RC 1
- DevKit v1.0.0 RC 1

2. Aelf Harici Uygulamalar
- Aelf Blockchain Tarayıcı v0.4.1
- Aelf Tarayıcı Mysql eklentisi v1.0.0 RC 1
- Aelf Explorer (Gezgin) v1.0.0 RC 1
- Aelf Cüzdan v1.0.0 RC 1
- Aelf JS SDK v3.2.34
- Aelf-Bridge v0.0.9
- Nodejs v0.1.43'te Aelf CLI

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı v1.1.3

▋ Yenilikler

1. Aelf Enterprise ile ilgili yenilikler

1.1 Aelf v1.0.0 RC 1


https://github.com/AElfProject/AElf

- Ağ katmanında düğüm yönetimi ve keşif optimize edildi.
- Sözleşme yürütme adım planı optimize edildi.
- Konfigürasyon sözleşmesi ayrıştırıldı ve optimize edildi.
- Sözleşme yürütmesi kısıtlama yönetimi eklendi.
- Web API'nin işlem sonucu hata bilgileri basitleştirildi.

1.2 Devkit v1.0.0 RC 1

- Aelf-boilerplate: https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate
- Geliştirici belgeleri: https://docs.aelf.io/

2. Aelf Harici Uygulamalar Güncellemesi

2.1 Aelf Tarayıcı Mysql eklentisi v1.0.0 RC 1


- Uyumluluk düzeltildi

2.2 Aelf explorer v1.0.0 RC 1

- Bazı hatalar düzeltildi
- Uzantı oturum açma mantığı ayarlandı

3. Aelf Tarayıcı Uzantısı v1.1.3

- Geliştiricilerin başlamalarını kolaylaştırmak için gereksiz izin işlemi kaldırıldı.
- Uzantıların DApp geliştirmesinde daha kullanıcı dostu bir deneyim sunmak için yeni kilit açma açılır penceresi eklendi.
- Geliştiricilerin yeni sürümleri alması için yeni arayüz eklendi.

Şu andan itibaren Aelf, Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1'in çalıştırılmasına dayalı istisna durumları analiz etmeye odaklanacaktır. Aynı zamanda Aelf; sistem kararlılığı, performansı ve güvenliği konusunda derin ve sistematik araştırmalar gerçekleştirecektir. Ekip, heterojen çapraz zincir iletişimi ve ekonomik sistem tasarımlarını keşfetmeye devam edecektir.

Aelf Enterprise v1.0.0 RC 1, Aelf'in en son teknik güncellemelerinin ve Ana Ağın Ar-Ge başarılarının tam bir görüntüsüdür. Ana Ağ lansmanı Yol Haritasına uygun olarak Ana Ağ hazırlıkları devam etmektedir. Yakın gelecekte daha fazla ayrıntı yayınlanacaktır! Aelf; kullanıcılara yüksek performanslı, istikrarlı ve güvenilir blok zinciri altyapısı sağlayarak mükemmellik için çabalamaya devam edecektir.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-enterprise-v1-0-0-rc-1-officially-released-93fa6c05e65c
 


KursatAelf

Kıdemli Üye
Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
482
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Genel Test Ağı için Kod Denetim Bounty (Ödül) Programı 1 Milyon ELF'den Oluşan Ödül Havuzu ile Başladı!16 Ekim'de Aelf Enterprise (Kurumsal) 1.0.0 RC 1 resmi olarak piyasaya sürüldü. Bu, mevcut Aelf Genel Test Ağının ana ağın başlatılması için gerekli tüm işlevleri gerçekleştirdiği ve kararlı bir şekilde çalıştığı anlamına gelir. Aelf Enterprise 1.0.0 RC 1, kod denetleme sürümü olacaktır. Kod denetimi tamamlandıktan ve güvenlik açıkları giderildikten sonra ana ağ, bu sürüm kullanılarak aşamalı olarak başlatılacaktır.

Kodun güvenliğini sağlamak için Aelf Genel Test Ağı Kod Denetim Bounty Programı, bugün resmi olarak duyuruldu! Açık kaynaklı bir proje olarak Aelf, ağ güvenliğine ve topluluğun ağ güvenliğini kurma ve sürdürme katkısına her zaman en yüksek önceliği vermiştir. Ana ağın sorunsuz bir şekilde piyasaya sürülmesini sağlamak için Aelf Genel Test Ağı Kod Denetim Bounty Programını başlattık. Aynı zamanda geliştiricilerin, teknoloji meraklılarının ve ağ güvenliği ekiplerinin Aelf ekosisteminin oluşturulmasına aktif olarak katılabileceğini umuyoruz.

Bounty Programına göre Aelf ekibi, Aelf Genel Test Ağının kod denetim raporlarını gönderen katılımcılar için cömert ödüller sunuyor. Katılımcılar, 30.000 ABD Dolarına kadar ELF tokenleri kazanma şansına sahip olacaklardır. Buna ek olarak Aelf ekibi, gelecekte ana ağın denetim risk değerlendirmesi ve kontrolü için özel olarak “Milyon ELF Denetim Risk Fonu” kurdu.

Bu program, uygulamanın ve ödül ödemesinin açık ve şeffaf olmasını sağlayan Aelf DAO tarafından başlatılan bir ödül görevi olarak yayınlandı. Dünyadaki tüm Ar-Ge ekipleri bu programa katılabilir ve ödüller kazanabilirler!

Zaman: 22 Ekim 2020 18:00 – 22 Aralık 2020 18:00 (SGT)

Gereksinimler

- Yalnızca profesyonel güvenlik denetim ekipleri programa katılabilir ve kayıt sürecini sıkı bir şekilde takip etmelidir.
- Katılımcıların, Aelf teknik ekibinin denetim hedeflerine göre ayrıntılı bir denetim stratejisi geliştirmeleri gerekir. Gerçek bir saldırıya mümkün olduğunca yakın bir şekilde proje üzerinde tam bir güvenlik testi yapmaları gerekir. Ayrıca gerektiğinde eksiksiz ve standart denetim raporlarını sunmaları gerekir.
- Güvenlik testinin ana kapsamı, denetim amaçlarında açıklandığı şekildedir ve fiili teste bağlı olarak kapsam dışı bağlamlara genişletilebilir.

- Denetim tamamlandıktan sonra Aelf teknik ekibi, denetlenen sorunları onaracak ve yeniden doğrulayacaktır ve katılımcılar doğrulama sürecinde aktif olarak iş birliği yapmalıdır.

Nasıl kayıt olunur?

- Katılımcılar, başvuru formundaki ilgili bilgileri açıkça doldurmalıdır. Başvuru formu gönderildikten sonra Aelf ekibi, başvuru uygunluklarını onaylamak için katılımcılarla zamanında iletişime geçecektir.

- Kaydolmak için bu bağlantıyı tıklayın: https://docs.google.com/forms/d/e/1...TwQY0UNPdWp6ndPugO6NZYNA/viewform?usp=sf_link

ÖdüllerDeğerlendirme kriterleri:

Denetim raporu; teslim süresi, içeriğin eksiksizliği, içerik kalitesi vb. açısından değerlendirilecektir. Tüm kriterleri karşılayan bir denetim raporu alınırsa, Aelf ekibi programı önceden sonuçlandırma hakkına sahiptir ve nihai hakkı etkinliği yorumlamak için saklı tutar.

Yönlendirme (Referral) Ödülü:


Herhangi bir geliştirme ekibinin programa katılmasını önerebilirsiniz. Önerilen takımınız ödülü kazanırsa, 888 ELF ile ödüllendirileceksiniz ve Yönlendirme Ödülünü 5 kişi kazanacaktır.

Milyon ELF Denetim Risk Fonu:

Aelf ana ağının piyasaya sürülmesinin ardından, 1 yıllık vesting yoluyla üçüncü parti denetçileri (ekipler veya bireysel geliştiricilerle sınırlı değildir) ödüllendirmek için Denetim Risk Fonu olarak sistem karından 100.000 ABD Doları değerinde bir ELF tokeni alacaktır. Vesting süresi boyunca bu ELF tokenleri, ana ağda herhangi bir güvenlik sorunu veya güvenlik açığı yoksa, üçüncü taraf denetçiler için yıllık gelir olacaktır. Herhangi bir güvenlik sorunu varsa, güvenlik açıklarının ciddiyetine göre ilgili bir miktar Denetim Risk Fonundan düşülecektir (bu kesinti için belirli kriterler Aelf ekibi tarafından geliştirilmiştir). İlk Denetim Risk Fonu, ana ağ faaliyete geçtiğinde Aelf Yönetimi tarafından ödenecektir.

Aelf Projesi

Tanıtım: Aelf; C# dilinde kodlanmış, DPoS konsensüsüne dayalı, merkezi olmayan bir bulut bilişim blok zinciri ağıdır.
Web site: https://aelf.io/
Proje Kodu Deposu: https://github.com/AElfProject/AElf
Geliştirici Dokümanları Adresi: https://docs.aelf.io/en/latest/

Değerlendirme ve Geri Bildirim

Değerlendirme Komitesi:


Değerlendirme Komitesi, Aelf geliştirici ekibinin üyelerinden oluşacaktır.

Değerlendirme süreci:

Katılımcılar denetim raporlarını gönderdikten sonra Aelf geliştirici ekibi, raporları onaylayacak ve değerlendirecektir. Değerlendirme tamamlandıktan sonra değerlendirme sonuçları denetçilere gönderilecektir.

Kazanan Duyurusu:

Program kapatıldıktan sonra nihai kazanan listesi ve para ödülü, Aelf'in resmi hesabında duyurulacaktır.

Denetim Raporu Gereklilikleri

A. Denetim hedefleri:

Aelf Genel Test Ağında borsanın tüm güvenlik kodlarını denetlemeli ve tam bir denetim raporu sunmalısınız. (Borsa taraflı güvenlik; borsanın ana ağa erişirken karşılaşabileceği varlık kaybı, iş kesintisi gibi güvenlik sorunlarını ifade eder.)

B. Denetim Yöntemi:

a. Önerilen Denetim Yöntemi:
- Kara Kutu (Black Box): Saldırganlar gibi güvenlik testi yapın. Kara kutu testinde bir test uzmanı, yazılım sisteminin dahili işleyişi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildir.
- Gri Kutu (Gray Box): Komut dosyası aracı aracılığıyla kod modülü üzerinde güvenlik testi gerçekleştirin, dahili çalışma durumunu gözlemleyin ve zayıflıkları bulun.
- Beyaz Kutu (White Box): Açık kaynaklı ve açık kaynaklı olmayan koda dayalı olarak güvenlik açığı belirleme; düğümler, SDK ve diğer programlar üzerinde gerçekleştirilir.
(Kara kutu ve gri kutu, Aelf tarafından önerilen temel güvenlik testi yöntemleridir.)

b. Diğer denetim yöntemleri:
Gerekli öğeler:
- P2P güvenliği
- RPC güvenliği
- Şifreleme imza güvenliği
- Hesap ve işlem modeli güvenliği
- Kod uygunluk denetimi

c. Rapor Gereksinimleri
Rapor şablonunu kontrol etmek için bağlantıya tıklayınız: https://aelf.io/gridcn/aelf_Public_Testnet_Code_Audit_Report_en.pdf

d. Başvuru Süreci ve Bildirim:
- Katılımcıların etkinliğin son tarihinden önce denetim raporunu tamamlamaları ve developer@aelf.io adresine göndermeleri gerekmektedir. E-postanın konusu [aelf kodu denetim raporu - xxxx geliştiriciler ekibi - ekip iletişim bilgileri (aelf code audit report — xxxx devs team — team contact information)] şeklinde olmalıdır.
- Denetim raporu içeriği: Raporunuzda olabildiğince çok güvenlik testi bulunmalıdır. Rapor; koddaki kusurları, güvenlik açıklarını ve olası kodlama risklerini doğru bir şekilde tanımlamalıdır. Bu içerikler, son değerlendirmeye dahil edilecektir.
- Denetim raporunun sistem tamlığı ve gönderilme sırası değerlendirmeye dahil edilecektir.
- Resmi olarak yetkilendirilmedikçe katılımcılar, denetim raporlarını ve test verilerini herhangi bir üçüncü şahsa açıklamayacaktır. Aelf, katılımcılar tarafından herhangi bir veri ihlaline karşı yasal işlem yapma hakkını saklı tutar.

Aelf Genel Test Ağı ile başlamak ve kod denetimini hızlı bir şekilde uygulamak için bazı öneriler:
- Kendi düğümünüzü kurmanız ve üzerinde ilgili güvenlik testleri yapmanız gerekebilir, bu da kendinizi hızlı bir şekilde aelf zincirine alıştırmanıza yardımcı olur).
- Bir bütün olarak test ağında veya ana ağda ilgili güvenlik testlerini gerçekleştirmeniz daha iyidir.
- Denetim sürecinde herhangi bir sorunuz olursa, istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacağız. (Bunlar aşağıdakileri içerebilir ancak bunlarla sınırlı değildir: en son kararlı kaynak kodu, ilgili dağıtım komut dosyaları veya yöntemleri, işlem imza komut dosyaları, borsa yerleştirme şeması, test token vb.).
- Denetim süreci ile ilgili gerekli bilgiler, denetim ekipleri ile Aelf arasındaki zamanında iletişimi kolaylaştırmak için Google Dokümanlar'a kaydedilecektir.
- "Kod Uygunluk Denetimi" bölümü, borsanın temel bilgilerini içerir: kod benzerliği kontrolü, kod yaması denetimi, yol haritası denetimi, yeniden yükleme programı denetimi.

Dünyanın her yerinden güvenlik araştırma ekiplerini ve geliştiricileri bu programa katılmaya içtenlikle davet ediyoruz. Lütfen Aelf ekosistemini tanıtmak için önerilerinizi bize bildirmekten çekinmeyiniz!

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/c...-a-prize-pool-of-one-million-elf-d54cabf06b1e
 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
482
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
👉 SlowMist ekibi, Aelf Genel Test Ağı için Kod Denetim Bounty Programı'na katılacağını şu tweetle duyurdu 👇

"Güçlü güvenlik zihniyetine sahip ekibi seviyoruz. İşte buradayız! SlowMist Ekibi, Aelf Genel Test Ağı için Kod Denetim Bounty Programı'na katılacak. Birlikte, blok zincirini daha güvenli hale getirelim!"

 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
482
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
✅ Merkezi olmayan bir borsa (DEX) nasıl çalışır?

DEX'ler bazı yönlerden merkezi emsallerine benzer, ancak diğer yönlerden önemli ölçüde farklıdır.

İlk olarak, kullanıcılara sunulan birkaç farklı merkezi olmayan borsa türü olduğunu not edelim.

Aralarındaki ortak tema, emirlerin zincir üzerinde (akıllı sözleşmeler kullanılarak) gerçekleştirilmesi ve kullanıcıların hiçbir noktada fonlarının gözetimini kaybetmemesidir.

 


En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
1,687
Mesajlar
3,942
Kullanıcılar
776
Son üye
Bulut7821