• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

Tavsiye Binance Borsası Güvenilir mi?Katılım
18 Nis 2020
Mesajlar
5
Beğeniler
1
Puanları
1
Konum
İstanbul
#1
Binance, kullanıcı sayısı ve işlem hacmine göre dünyadaki en büyük kripto para borsalarından biri. CoinMarketCap verilerine göre de Binance çoğu zaman günlük işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsaları arasında.

Binance ayrıca açık ara Türkiye’deki kullanıcıların en çok kullandığı global kripto para borsası. Türkiye’de nüfusa oranla kripto paralar ile ilgilenen kişi sayısının ortalamadan fazla olduğunu söylemek mümkün. Bu durum Binance’te de kendini gösteriyor. Peki Binance güvenli mi?

Binance güvenilir mi?

Binance kullanıcıları ve Binance hesabı açmak isteyenler Binance kapanırsa, hacklenirse veya batarsa coin’lerine ne olacağını düşünmüştür.

Binance’in ne kadar kar ettiğini ve piyasadaki her anlamda başarısını dikkate alırsak kapanması veya batması söz konusu olabilecek bir durum değil. Ancak her kripto para borsası gibi Binance de hacklenebilir veya kullanıcı kaynaklı güvenlik sorunlarından dolayı kripto paralar kaybedilebilir.

kripto para borsaları ile ilgili güvenlik araştırmaları yapan CER, Binance’e 10 üzerinden kullanıcı güvenliği için 9.47, sunucu güvenliği için ise 8.50 puan vermiş.

CER, kripto para borsalarını sunucu güvenliği ve kullanıcı güvenliği konuları altında birçok farklı faktörü dikkate alarak değerlendirdiği için kripto para borsalarının güvenliği ile ilgili önemli bir rapor sunuyor.

Ancak hepimizin de bildiği gibi piyasadaki en büyük borsaların neredeyse hepsi geçmişte hacklendi. Dolayısıyla kripto paralarınızın tamamını borsalarda tutmak kesinlikle güvenli bir yöntem değil.

Bunun yerine büyük çoğunluğunu kendinize ait cüzdanlarda tutmalısınız. Peki kripto paralar nasıl güvenli bir şekilde saklanır?

Binance’de Bitcoin & altcoin tutulur mu? Bitcoin ve altcoin’ler nerede tutulmalı?

Binance şüphesiz en güvenli kripto para borsalarından biri. Ancak, Binance’de kripto para tutuyorsanız bu kripto paralar borsanın kontrolünde cüzdanlarda tutuluyor. Dolayısıyla kripto paraların kontrolünü başka kurumlara vererek belirli ölçüde risk alıyorsunuz.

Binance SAFU uygulaması ile hacklenme gibi durumlarda kaybı kendi telafi ediyor. Ancak, genel kural olarak kripto paralarınızın büyük kısmını kendinize ait güvenli bir cüzdanda tutmak en iyi seçenek.

Piyasadaki en güvenli kripto para cüzdanları donanım cüzdanlar. Bunun nedeni, özel anahtarınızın donanım cüzdan içindeki çip içinde izole şekilde saklanması. Bu şekilde özel anahtara erişim mümkün olmadığı için hacklenme riski olmadan cüzdanı kullanabilir ve kripto para transferleri yapabilirsiniz.

Ledger ve Trezor piyasadaki en iyi donanım cüzdanlar. Henüz bir donanım cüzdan satın almadıysanız aşağıdaki incelemelere gidebilirsiniz:

Binance hacklenirse ne olur?

Binance SAFU adlı uygulaması ile komisyon gelirlerinin %10’unu hacklenme gibi durumlarda oluşabilecek kaybı gidermek için farklı bir cüzdanda tutuyor. Binance’in komisyon gelirleri ve sektördeki yeri dikkate alınırsa borsa kaynaklı bir hacklenmeden dolayı kullanıcıların fonları büyük ihtimalle etkilenmeyecektir.

Henüz Binance hesabınız yoksa Binance hesabı açmak için buraya tıklayabilirsiniz :https://www.binance.com/tr/register?ref=D7KQBDN0

Binance kapanırsa veya batarsa ne olur?

Bu soruyu Binance’ten ziyade işlem hacmi düşük, az kullanılan kripto para borsaları için sormak daha mantıklı olabilir. Borsalar karlılığını yitirirse veya kapanma kararı alırsa kullanıcıların kripto paralarına normal şartlar altında bir şey olmaz.

Örneğin yakın zamanda Liqui faaliyetlerini durdurma kararı aldı ve kullanıcıların kripto paralarını herhangi bir şey olmadı. Borsaların belirlediği süre içinde kullanıcılar kripto paralarını çekebilir.

Geçmişte BtcTurk de faaliyetlerini bir süreliğine durdurmuştu. Kullanıcılar hem Türk lirası hem de Bitcoin’lerini sorunsuz bir şekilde çekebilmişti.

Binance kullanıcılarının alabileceği güvenlik önlemleri

Binance en güvenli borsalardan biri olmasına rağmen kullanıcılar gerekli güvenlik önlemlerini almaz ise kripto paralarını kişisel güvenlik açıklarından dolayı kaybedebilir.

Binance kurucusu Changpeng Zhao’nin, Steemit üzerinde bu konuda paylaştığı bir yazı mevcut. Yazıya göre kullanıcıların alabileceği güvenlik önlemleri şu şekilde:

E-posta adresini sadece borsa için kullanın
E-postalardaki linklere kontrol etmeden tıklamayın
Ek olarak gönderilen dosyaları indirmeyin
Borsada iki aşamalı doğrulamayı aktifleştirin
Başka yerde kullanmadığınız bir şifre kullanın
E-posta adresiniz için iki aşamalı doğrulamayı (2FA) etkinleştirin
Bilgisayar ve internet ağınızın güvenliğinden emin olun
Bunlara ek olarak her ihtimale karşı bütün kripto paralarınızı borsalarda tutmak yerine bir kısmını kendi cüzdanınızda da tutabilirsiniz. Ancak bu konularda tecrübesiz iseniz Binance gibi güvenilir borsalarda kripto para tutmak sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Sonuç olarak, Binance birçok açıdan hem Türkiye’deki kullanıcılar için hem de genel olarak dünyadaki en güvenilir borsalardan biri olarak öne çıkıyor.

Hala üye olmadıysanız referans bağlantımı kullanarak komisyon tutarlarınızın %10'unu geri kazanabilirsiniz.

Ref: Link
 
Katılım
27 Ocak 2022
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Puanları
0
Konum
Istanbul
#2
Güzel bir yazı olmuş. Yazdıklarınıza katılıyorum. HitBTC de güvenilirliğini kanıtlamış bir başka borsa . Çevremde HITBTC'yi kullanan birçok kişi var. Hizmetlerinden gayet memnunum.
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,612
Mesajlar
7,510
Kullanıcılar
2,981
Son üye
CharlesGok