• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

SPK Kripto Para Yatırımcılarına ‘Yetki Alanım Dışında’ Uyarısı YaptıKatılım
19 Haz 2018
Mesajlar
68
Beğeniler
25
Puanları
8
Konum
İzmir
#1
SPK blok-zinciri teknolojisi kullanarak para toplamaya yönelik uygulamaların yetkisi alanı dışında olduğunu belirtti ve yatırımcılara uyarılarda bulundu. İşte uyarının detayları:Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bülteninde sanal paralara yönelik uyarılarda bulundu. Genel olarak blockchain teknolojisi kullanılarak para toplamaya yönelik uygulamalara dikkat çekti. Bunların birçoğunun Kurul’un gözetim ve düzenleme alanı dışında kaldığını belirterek, kripto para yatırımcılarının bunlara dikkat etmesi gerektiğini hatırlattı.

SPK haftalık bülteninde “Kripto Para Satışı” veya “Token Satışı” olarak bilinen konuların birçoğunun yetkisi dışında olduğunu belirtti.Dolayısıyla düzenleme ve gözetim yapamayacağına dikkat çekerek yatırımcıları uyardı. Dijital varlık satıcılarının, belirli ya da çoğu zaman belirsiz vaatlerde bulunduklarını, böylece kripto para satışı gerçekleştirdiğini söyledi. Söz konusu dijital varlıkların itibari para ile alınabileceğini belirtirken, bitcoin ve ether gibi kripto paralarla da alınabildiğine dikkat çekti.

Kripto paraların tasarım açısından çok farklı türleri olabildiğini ve çok çeşitli hakları temsil ettiklerini yazılı olarak dile getirdi.
SPK, dijital varlıkların genel olarak bir şirketteki payı, bir hizmete erişimi, gerçek hayattaki bir varlığı, ürün veya hizmete ilişkin kullanım hakkını temsil ettiğini açıkladı. Ayrıca satış süreci sonrasında toplanan paraların kullanımına ilişkin bilgilerin, izahnameye benzer bir doküman olan “white-paper”da yayınlandığını söyledi.

SPK, ICO’ların (ilk para arzı) oldukça yüksek riskli ve spekülatif yatırımlar olduğunu da ifade etti.
Bu sebeple dijital varlık almayı düşünen yatırımcıların bültende belirtmiş oldukları risklerin bilincinde olması gerektiğini, alınacak dijital varlık karşılığında ne vaat edildiğini detaylı incelemeleri gerektiğini söyledi. SPK’nın bahsettiği risklerin ilki şu şekilde tanımlandı:

“ICO’ların birçoğu yapısı itibariyle düzenleyici kurumların yetki ve görev alanı dışında kalmakta olup, herhangi bir düzenleme ve gözetime taki olmamaktadır. Kripto paralara benzer şekilde, satın alınan tokenların değerlerinde de aşırı oynaklık görülebilmektedir. Toplanan paralar belirtilen amaçlarla kullanılmayabilir. Satıcılar tarafından sağlanan dokümanlarda eksik ve yanıltıcı bilgiler olabilir. Bu tarz uygulamalarla fon toplanan projelerin çoğunluğu erken aşama projeler olduğu için projenin başarısız olması ve yapılan yatırımın tamamının kaybedilmesi söz konusu olabilir.”

Bültende, sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde gerçekleştirilecek kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslara dair çalışmaların devam ettiği de belirtildi.Kurul nezdinde yürütülen ikincil düzenleme çalışmalarının sürdüğü belirtilirken, halka arz ve kitle fonlamasına benzer yönleri ile farklılıkları bulunan token satışı uygulamalarının kurul tarafından düzenleyici sınırlarına girip girmediğinin durum bazında farklılık gösterdiği ifade edildi.

“İkincil düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce kitle fonlaması adı altında izinsiz olarak gerçekleştirilecek faaliyetlere ilgili olarak Kurulumuz tarafından gerekli her türlü idari ve cezai tedbir uygulanacaktır,” ifadelerine yer verildi. Kitle fonlaması adı altında gerçekleştirilmesi muhtemel kripto satışlarına yatırımcıların itibar etmemesi gerektiği de söylendi.


Haberin Kaynağı: https://paratic.com/
 

En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
3,531
Mesajlar
7,356
Kullanıcılar
2,395
Son üye
batsonj00