• 📌 YASAL UYARI : Forumunda yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin hiçbiri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmetlerini aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar, dijital varlık, kripto para borsaları v.b. kurumlarla müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi adı altında yürütülmektedir. Burada yer alan tüm bilgi, belge, yorum, tavsiye, analizler, haber ve yazılar forum üyelerinin kişisel görüşlerinden ibarettir. Bu nedenle forum içeriklerinde yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı alınması tercih ve beklentilerinize uygun olmayabilir.

    📌 ALTIN ÖĞÜT : Forum sitemizde okumuş olduğunuz bilgiler fikir verme amacı güttüğünü unutmayın! Edindiğiniz bilgileri akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirmeniz size kazandırır aksi taktirde doğacak olan her türlü sonuçtan kriptokulis.com sorumluluk kabul etmez.

AELF ($ELF) Blockchain (RESMİ ANA KONU)Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
➡️ Aelf'in DAO Yönetim Sistemi Taslağı, proje partnerlerinin ilgili paylardan yatırımları ve kâr payları ile orantılı olarak paylar alacaklarını ortaya koymuştur.

Partner yatırımcıları teşvik etmenin daha iyi yolları olduğunu düşünüyor musunuz?

 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Merkezi Varlık Yönetimi ve Zincir Üstü Güvenlik Çözümü (CAM) BaşlatıldıAelf’in merkezi varlık yönetimi ve zincir üstü güvenlik çözümü, (Centralized Asset Management - CAM) artık Iris Test Ağında yer almaktadır. Şema, merkezi varlık güvenliği ve yönetimi için bağımsız olarak geliştirilen yeni bir çözümdür.

Merkezi borsaların ana sanal adresleri, yalnızca transferleri ve kullanıcıların depozito adreslerini tahsis etmeyi destekler. Ana sanal adresin oylama kontrolü yoktur ve bir kontrol adresi eklemelidir. Her kullanıcının benzersiz bir oylama adresi ve beyaz liste sistemi vardır. Borsalar varlıkların çalındığını bildirirse, kontrol adresinin dondurulması gerekir.

Ana Özellikler

Bu çözüm, bilgisayar korsanlığının ve borsaların kullanıcıların varlıklarını kontrol etmesini ve kullanıcılar adına oy kullanmasını önleyebilir. Bu çözüm, kullanıcıların varlıklarının güvenliğini temel olarak koruyabilir.
Çözüm, Github'da açık kaynak kodludur. Geliştiriciler, kodu kontrol etmek için Github'a girebilirler: https://github.com/AElfProject/aelf-centre-asset-management

Geleneksel merkezi borsa modelinin, kötü niyetli bir eylem yürütmenin düşük maliyeti de dahil olmak üzere bazı dezavantajları vardır. Borsalar, her kullanıcıya bir depozito adresi atar. Fonlar yatırıldıktan sonra miktar, soğuk veya sıcak cüzdanlarda saklanacaktır. Kullanıcılar tokenlerini çektiğinde, borsa tokenleri sıcak cüzdandan kullanıcıların özel adresine aktarır. Sıcak cüzdanlarda tokenler azalırsa, tokenler soğuk cüzdandan sıcak cüzdanına aktarılır.

Bu durumda, borsa tarafından kötü amaçlı bir işlem gerçekleştirmenin maliyeti çok düşüktür. Borsanın kullanıcıların varlıklarını, kullanıcılarının yerine oy vermek gibi kendi kazançları için hareket ettirme şansı yüksektir. Ayrıca, borsaların çok sayıda özel anahtarı yönetmesi gerekir. Ana adres bilgisayar korsanları tarafından hacklenirse, onarılamaz kayıplara neden olur.

Merkezi Varlık Yönetimi ve Zincir Üstü Güvenlik Çözümü; varlıkları kontrol etmek için farklı yetkililer tanımlarken, borsalarla fonlara erişimi sınırlamak için blockchain üzerinde Merkez Varlık Yönetimi sözleşmelerinin kurulmasını desteklemektedir. Sistem, yalnızca kullanıcının sanal adresinden bir borsanın ana sanal adresine varlıklara izin verir; herhangi bir kontrol adresi tüm varlıkları ana sanal adrese aktarma yetkisine sahiptir. Ana sanal adres, yalnızca yardımları aktarabilir ve oy kullanamaz. Bu nedenle borsa, kullanıcıların varlıklarını kötüye kullanamaz.

Özel çözümler aşağıdaki gibidir:

1. Kontrol Adresi:
• Borsalar, farklı miktar aralıklarını işleyebilecek farklı adresler tanımlar
• Bu adresler, değiştirmeyi destekler
• Miktar, çoklu kontroller kullanılarak ele alınabilir

2. Borsa Ana Sanal Adresi:
• Ana sanal adres, yalnızca varlıkları aktarabilir ve oy kullanamaz.
• Varlıkların açıklanması

3. Top Up Adresi:
• Borsalar, kullanıcılara adres atamak için bir sanal adres sistemi kullanır. Her kullanıcının ilgili bir sanal adresi olabilir.

4. Kullanıcı beyaz liste sistemi:
Borsa, her kullanıcı için yalnızca beyaz listedeki bir adrese gönderilebilen ve yürürlüğe girmesi 24 saat süren bir beyaz liste sistemi oluşturur. Beyaz listelerinin kötü niyetli olarak değiştirildiğini fark eden kullanıcılar, düzeltmek için mümkün olan en kısa sürede borsa ile iletişim kurabilir.

Aelf’in çözümü, vekâleten oy kullanma ve saldırıya uğrama risklerini çözer. Aelf, kullanıcı varlıklarının güvenliğine öncelik vererek varlık güvenliği için sürekli yeni çözümler geliştirerek endüstri sorunlarına odaklanmaya devam edecektir.

Aelf, sadece güvenli ve verimli bir ekosistemin blockchain endüstrisini ve merkezi olmayan uygulamaları gerçekten teşvik edebileceğine inanıyor. Aelf; geliştiricilere ve son kullanıcılara güvenilir bir genel/halka açık ekosistemi sağlamaya çalışırken, güvenlik ve verimlilik yönlerinden başlayarak yeni bir blockchain ekonomisi oluşturmanın orijinal amacına bağlı kalacaktır.

Merkezi Varlık Yönetimi ve Zincir Üstü Güvenlik Çözümüne (CAM) aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
https://aelf.io/gridcn/aelf_Centralized_Asset_Management_and_On-Chain_Security_Solution.pdf


KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/c...n-security-solution-cam-launched-a49b0fcc88ac
 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
➡️ Aelf Ar-Ge ekibi, çok varlıklı sözleşmeler için oluşturulan tokene bir Transfer Sahibi arayüzü ekledi.

Orijinal Sahip, tokenlerin ihraç yetkisini başka bir adrese aktarabilir; böylece token yönetimini kolaylaştırabilir.

 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf Hacker Ödülü (Bounty) Aşama 1 Sonuçlandı29 Mayıs'ta Aelf, Çapraz Zincir Transfer Protokolü'ne (CCTP) dayalı olarak 88.888 ELF ödül tutarı ile hacker bounty aşama 1’i başlattı.

Çapraz Zincir Transfer Protokolü (CCTP), zincir üstü işlemler yaparken kullanıcıların varlıklarının güvenliğini sağlar. Herhangi bir hacker çapraz zincir transfer protokolünü (CCTP) başarılı bir şekilde ihlal edip ELF Test Tokenlerini etkinlik sırasında kendi hesap adreslerine çekebilseydi, Aelf Yönetimi bunları ERC20 ELF Tokenlerine eşdeğer miktarda ödüllendirecekti. Bu bounty faaliyeti, çapraz zincir transfer protokolünü (CCTP) özel olarak hedeflemiştir. Ethereum'daki güvenlik açıkları veya Aelf projesinin diğer alanları gibi diğer alanlar dahil edilmemiştir.

5 Haziran itibarıyla hiçbir hacker, ELF Tokenleri başarıyla çalamadı; böylece kimse, 88.888 ELF Tokenlerini kazanamadı.

Aelf, Çapraz Zincir Aktarım Protokolü'nün (CCTP) ve ilgili kilitleme sözleşmesinin güvenliğini göstermek için Hacker Bounty'in 1. Aşamasını düzenledi. Bu etkinlik, kullanıcıları CCTP hakkında kapsamlı bir anlayış edinmeye teşvik etti ve yürütme ve ödeme şeffaflığını sağlamak için DAO tarafından bir Ödül Projesi olarak gerçekleştirildi.

Hacker Bounty'nin 2. Aşaması, yakında çok daha önemli bir ödül havuzuyla başlayacaktır. Etkinliğin zamanı ve ayrıntıları Aelf resmi topluluğunda ilan edilecektir. Dünyanın dört bir yanındaki hackerlara meydan okumak için sabırsızlanıyoruz!

KAYNAK:
https://medium.com/aelfblockchain/aelfs-hacker-bounty-phase-1-has-concluded-80b52954e960
 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
✅ Aelf Ar-Ge ekibi, Gezgin geliştirmesinin 2. aşamasını tamamladı ve kendi kendini test aşamasına girdi. Token listesi ve sıra, token, toplam arz, dolaşımdaki arz, token sahipleri ve transfer gibi diğer ayrıntılar olmak üzere yeni özellikler ekledik.

Aelf Gezgini (Explorer) geliştirmeye devam edeceğiz.

 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
✅ Teknik Trendler Serisi/50-Güncelleme: Aelf ArGe ekibi zincir üstü referandum mekanizmasını optimize etti.

Mevcut referandum mekanizması, sanal adrese teklif tarafından oluşturulan token onayını desteklemektedir. Artık sözleşme adresini onaylamakla sınırlı kalmamakta, böylece esnekliği arttırmaktadır.
 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
➡️ Publish0X ile ortaklaşa düzenlenen İçerik Yarışması sona erdi!

Aelf ağının özelliklerini ve Aelf yönetişiminin kişisel anlayışını paylaştığı için "aelf-Blockchain's True Self" adlı içeriğin yazarı ve yarışma birincisi CED'e çok teşekkürler...

Hadi bir bakalım! 👉 https://www.publish0x.com/contests-blog/aelf-blockchains-true-self-xmddmnd
 


Katılım
21 Mar 2019
Mesajlar
503
Beğeniler
5
Puanları
18
Konum
Türkiye
Aelf CBDC'leri (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) pratik bir şekilde destekler!Küresel salgının ortasında birçok ülke; mevzuatlarını, finansal sistemlerini ve düzenlemelerini gözden geçiriyor. Görünen bir etkinlikle işleyen mevcut sistemlerin artık bir zamanlar aynı güvenlik veya yapısal desteği sağlamadığına dair kitlesel bir uyanış oldu.

2019 yılında Latin Amerika para araştırmaları merkezi CEMLA, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Çalışma Grubu tarafından CBDC'lerin temel yönlerini özetleyen bir makale (https://www.cemla.org/fintech/docs/2019-06-KeyAspectsAroundBankDigitalCurrencies.pdf) yayınladı. Dijital para birimlerini diğer avantajlarla göstererek net avantajları karşılaştırıyor.

Bu makale, ülke çapında bir CBDC'nin uygulanmasındaki zorlukları ve riskleri özetlemektedir. Bazı önemli riskler şunları içerir:
• Altyapıyı kurmak ve mevcut sistemleri entegre etmek için yoğun yatırım
• Kullanıcı işlemlerinde istenmeyen anonimlik
• Bankacılık sektöründe pazar uzmanlığının eksikliği
• Telekomünikasyon altyapısına ve yazılıma büyük güven

Aelf’in Çözümü

Yukarıda tanımlanan zorluklar özellikle paralel işleme, modüler tasarım, çapraz zincir transfer protokolü (CCTP) ve çoklu yan zincir yapıları dahil olmak üzere benzersiz teknolojik bileşenlere odaklanarak, Aelf kurumsal çözümüne bakıldığında ele alınabilir.

Altyapı yatırımı ve pazar uzmanlığı

Yeni bir blockchain altyapısı kurma veya mevcut bir teknolojiyi entegre etme maliyetinin potansiyel olarak oldukça yüksek olduğu inkâr edilemez. Bu maliyetlerin çoğu, iyi tasarlanmış ve uygulaması kolay bir blok zincirinin varlığı ile azaltılabilir. Aelf ekibi, sistemini 10 dakika içinde bir blok zincirinin kurulumuna ve dağıtılmasına izin veren özel bir modüler tasarım ile tasarladı.

Ayrıca tasarım, kuruluşların değiştirmek için ayrı modülleri seçerek blok zincirlerini minimum çaba veya teknik bilgi ile ayarlamasına ve özelleştirmesine olanak tanır. Aelf’in Aelf’de inşa etmek isteyen ortakları ve organizasyonları destekleme taahhüdü ile birlikte ilk maliyetlerin, çoğu diğer blockchain çözümlerinin gerektireceği oranın bir kısmına indirgenebilir.

Bu maliyetin bir başka bileşeni de mevcut çözümlerle bütünleşmesindeki zorluklardır. Aelf, harici verilerin devreye alınmasının bir API'nin basit entegrasyonu ile güvenli ve verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için Chainlink ile partnerlik kurmuştur. Ekip; ayrıca diğer platformlardan, zincirlerden veya çözümlerden varlıkların Aelf ekosistemi ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girmesine olanak tanıyan Çapraz Zincir Transfer Protokolünü (CCTP) geliştirdi. Bu bileşenler birlikte, Aelf'in mevcut çözümlere hızlı ve uygun maliyetli bir kuruluma entegrasyonunu kolaylaştırır.

İstenmeyen Anonimlik

Bu nokta, endüstrideki hemen hemen tüm teknik çevrelerde tartışmalıdır. Birçoğu, tamamlanmış finansal işlemler yaparken anonim kalma yeteneğinin bir avantaj olduğunu ve her kullanıcının sahip olması gereken bir hak olduğunu savunuyor. Ancak bu; düzenleyici ve kolluk kuvvetleri için suç faaliyeti, kara para aklama ve karaborsa işlemleri ile ilgili ciddi endişeler yaratmaktadır. Bankalar, Kara Para Aklamanın Önlenmesi (AML) ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) yasalarına tabidir ve bilinçli veya bilinçsiz olarak bunları atlatmaları durumunda ağır cezalar ödeyebilirler.

Aelf, bir iş çözümüyle uğraşırken ve son kullanıcıya hitap ederken bu ikilemi ve diğerlerini anladı ve birçok farklı uygulamanın farklı gereksinimleri olacağını biliyor. "Bir zincire bir uygulama" çözümü, her bir yan zincirin her uygulamanın gereksinimleri için özel bir odak ile tasarlanmasına olanak tanır. Buna daha fazla baktığımızda her bir yan zincir, birden fazla üst-alt zincirine dallanma özelliğine sahiptir. Bu, CBDC gibi bir uygulamada tam anonimlik içeren bileşenler olabileceği anlamına gelirken, diğer bileşenler AML ve KYC yasalarına uygundur. Ayrıca kuruluşlara, üçüncü tarafların onayını veya anlaşmalarını gerektirmeden çözümleri üzerinde daha iyi kontrol sağlar.

Mevcut altyapıya güvenme

Bu, herhangi bir blockchain firmasının ele alması için zor bir mücadeledir. Bu, tüm katkıda bulunan tarafların (Telekom, elektrik vb.) iş birliği olmadan asla tam olarak çözülemez. Aelf çözümü, yeni bir paralel işleme tasarımı ile aşırı yüklenme talebini ve potansiyelini azaltmaktadır. Bu tasarım; teorik olarak mevcut visa sistemlerinden 5 kat daha yüksek, inanılmaz derecede yüksek bir performans üretmek için iki unsur içerir.

Küme düğümleri

Mevcut düğüm altyapısı ile ilgili bir sınırlama, düğüm ekosistemindeki en zayıf bilgisayar tarafından oluşturulan darboğazdır. Tüm sistemin performansı temelde yalnızca "en zayıf halkası" kadar güçlüdür. Bir küme düğümü çözümü geliştirerek her düğüm, birden fazla aygıttan oluşur; ve bu, herhangi bir bireysel bilgisayara bağımlı kalmanın kaldırıldığı anlamına gelir. Bu nedenle 'en zayıf bağlantıdan' bir darboğaz yoktur.

Veri tabanı kaydı ve işlem işleme ayrımı

Küme düğümü çözümünü geliştirirken, ekibin bulduğu yeni bir zorluk da başka bir darboğazdı. Bu kez blok üretiminin işlem veya veri tabanı kayıt bileşenindedir. Ayrı iki küme tarafından işlenecek bu iki bileşeni ayırarak performansları, kaynakların verimli kullanımını korurken mevcut ihtiyaçları karşılayacak şekilde ayarlanabilir.

Bu ve diğer benzersiz geliştirme özellikleri sayesinde Aelf Enterprise (Kurumsal) Blockchain, diğer blockchain çözümleriyle karşılaştırıldığında potansiyel zorlukları önemli ölçüde azaltarak CBDC'ler de dahil olmak üzere birçok uygulamanın gereksinimlerini karşılayabilir. Çözüm; çok güçlü bir blockchain ekosisteminde kontrol, özelleştirme, kullanım kolaylığı, düşük maliyet ve verimlilik avantajları sağlar.

KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-supports-cbdcs-in-a-practical-manner-40a8df229e15
 


En beğenilen konular

Forum istatistikleri

Konular
2,052
Mesajlar
4,538
Kullanıcılar
1,063
Son üye
usta02